Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn K.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn K.

Perspekti sjell pėr ju fjalorin ekonomik. Fjalėt ekonomike me shkronjėn K.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn K.
Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn K.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 17:54

Kapitali

Kapitali pėrfaqėson vlerėn e aktiveve neto, qė u pėrkasin zotėruesve tė njė njėsie ekonomike nė datėn e bilancit. Llogaritja e kapitalit varet nga politikat kontabėl tė pėrdorura pėr vlerėsimin e aktiveve dhe pasiveve, ku disa prej tyre bazohen nė vlerėn e drejtė, ndėrsa disa tė tjera nė kosto ose nė metoda tė tjera. Kapitali ėshtė diferenca mes aktiveve dhe pasiveve tė njėsisė ekonomike, nė datėn e bilancit.

Karta

Instrument pagese elektronike, i emeruar nga njė bankė qė i mundėson mbajtėsit, kundrejt njė kontrate me shkrim, tė kryejė transaksione me njė ose mė shumė funksione si: cash, para elektronike ose me funksione pagese. Pagesė me kartė ėshtė njė transaksion pagese, qė kryhet me anė tė njė karte bankare nė njė terminal ose nė kanale tė tjera komunikimi. Kartat me funksion pagese, pėr qėllime statistikore, klasifikohen si karta debiti dhe karta krediti.

Karta e Debitit

I lejon mbajtėsit tė autorizuar tė ketė akses nė llogarinė e tij pranė emetuesit pėr tė kryer blerje me fondet e disponueshme nė kėtė llogari si edhe pėr tė tėrhequr para cash, nė rastet kur kjo kartė ėshtė e kombinuar me kartėn me funksion cash-i. Karta me debitim tė vonuar ėshtė e ngjashme me kartat e debitit, pėrveē faktit qė shlyerja e pagesės nė llogari bėhet pas njė periudhe tė caktuar kohe sipas kushteve tė pėrcaktuara nė kontratė.

Karta e Kreditit

I jep mundėsinė mbajtėsit tė saj tė pėrdorė njė linjė krediti. Nėpėrmjet saj mbajtėsi mund tė bėjė blerje ose tė tėrheqė cash deri nė njė kufi tė paracaktuar. Sasia e lejuar e kreditit, si rregull shlyhet e plotė nė fund tė njė periudhe tė caktuar, ose mund tė shlyhet pjesėrisht dhe e shtyrė nė kohė, nė pėrputhje me termat e pėrcaktuara nė kontratė.

Kartėmonedha nė Qarkullim

Shuma e tė gjitha kartėmonedhave bankare tė emetuara nga njė bankė qendrore dhe ajo qė ėshtė nė qarkullim pėr njė kohė tė caktuar (nė njė moment tė dhėnė), pėrbėn kartėmonedhėn nė qarkullim.

Konsum

Konsumi ėshtė shpenzimi pėr mallra dhe shėrbime nga familjet, ku mallrat pėrfshijnė shpenzimet e familjeve pėr mallra jetegjatė si makina apo pajisje shtėpiake dhe shėrbimet pėrfshijnė artikujt tė paprekshėm si qethjet apo kujdesi mjekėsor.

Konsumator

Blerėsi i fundit i produkteve dhe shėrbimeve. Blerės pėr nevojat e tij apo tė personave qė ka nė ngarkim dhe jo pėr t'i rishitur.

Kontributet

Janė shuma e parave qė derdhet periodikisht pėr planin individual tė pensionit. Pjesėmarrėsi gėzon fleksibilitet nė pėrcaktimin e shumės dhe tė periodicitetit tė derdhjes sė kontributeve.

Konvertim

Konvertim ėshtė procesi i kthimit apo shndėrrimit tė njė mjeti nė njė tjetėr. Shembull i konvertimit ėshtė kthimi nė para i njė aksioni, i njė pasurie tė paluajtshme apo kėmbimi i njė monedhe me njė monedhė tjetėr.

Kosto

Ėshtė tėrėsia e tė gjitha shpenzimeve pėr prodhimin dhe shitjen e njė produkti. Ajo pėrfshinshpenzimet pėr blerjen e lėndėve tė para, pagat e punonjėsve, taksat dhe sigurimet si dhe cdo lloj tjetėr shpenzimi qė biznesi kryen pėr prodhimin e produkteve apo ofrimin e shėrbimeve.

Kosto Transaksioni

Nė varėsi tė llojit tė shkėmbimit, kostot e transaksionit mund tė pėrfshijnė komisionin e kėrkuar nga ndėrmjetėsi financiar, si edhe tarifa apo taksa direkte tė ndryshme.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
cARb_

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.