Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn O.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn O.

Perspekti sjell pėr ju fjalorin ekonomik. Fjalėt ekonomike me shkronjėn O.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn O.
Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn O.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 18:07

Objektivat e Politikės Monetare

Ēdo regjim i politikės monetare nė mėnyrė tė qartė fikson njė qėllim final pėr tė arritur. Literatura e shumtė tregon se qėllimi (objektivi) final i politikės monetare, nė pėrgjithėsi, ėshtė kontrolli mbi ēmimet. Megjithatė, po literatura pėrmend raste kur rolin e objektivit final e luan edhe rritja ekonomike, punėsimi, ekuilibri i jashtėm i vendit etj. Pavarėsisht nėse objektiv pėrfundimtar i politikės monetare do tė jetė vetėm stabiliteti i ēmimeve apo do tė ketė dhe objektiva tė tjerė, duhet theksuar se suksesi final arrihet falė pėrzgjedhjes sė njė objektivi tė ndėrmjetėm (forma e objektivit tė ndėrmjetėm pėrcakton edhe llojin e regjimit tė politikės monetare), realizimi i tė cilit pėrbėn kontribuesin kryesor nė pėrmbushjen e objektivave finalė.

Operacion i Drejtpėrdrejtė nė Treg tė Hapur

Shitja ose blerja e drejtpėrdrejtė e aseteve jomonetare nga ana e Bankės Qendrore pėr apo nga sektori bankar e pa njė marrėveshje korresponduese pėr ta ndryshuar transaksionin nė njė datė tė mėvonshme.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
iL`A`

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė