Perspekti - Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn P.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn P.

Perspekti sjell pėr ju fjalorin ekonomik. Fjalėt ekonomike me shkronjėn P.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn P.
Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn P.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 11:10, Ndryshuar: 09/10/2017 18:11

Pagesė

Instruksion pa kushte pėr depozitim, tėrheqje apo transferim fondesh, iniciuar nga urdhėruesi pėr tek banka e pėrfituesit, e transferuar nė formė elektronike apo me letėr, me qėllim vendosjen e fondeve nė dispozicion tė pėrfituesit. Njė pagesė mund tė kryhet edhe nė rastet kur urdhėruesi dhe pėrfituesi ėshtė i njėjti person.

Para Elektronike

Instrument pagese, i ndryshėm nga instrumenti i pagesave nė distancė, i cili ruan vlera monetare nė formė elektronike dhe qė i mundėson mbajtėsit tė kryejė pagesa elektronike, ky instrument mund tė rimbushet me vlera monetare sa herė ėshtė e nevojshme.

Paraja Fizike (Cash)

Kartėmonedhat dhe monedhat metalike. Cashi i hedhur nė qarkullim nga institutet e emetimit ose nga bankat qendrore dhe qė publiku e pėrdor ēdo ditė, nuk ėshtė gjė tjetėr veēse paraja qė ne shohim dhe prekim. Ajo pėrdoret veēanėrisht nė transaksionet (shitblerjet) e pėrditshme, nė shuma tė vogla.

Parim Neutraliteti

Pėr qėllime tė TVSH-sė, pėrcaktohet nė termat e neutralitetit nė konkurrencė, qė do tė thotė se mallrat e ngjashme duhen ngarkuar me tė njėjtėn barrė tatimore, pavarėsisht nga gjatėsia e zinxhirit tė prodhimit e shpėrndarjes dhe nė tregtinė ndėrkombėtare, tė bėhet e ditur, nė mėnyrė qė tė sigurohet njė barazim i saktė i asaj shume.

Pasivi

Pasivi ėshtė njė detyrim aktual i njėsisė ekonomike raportuese, qė ka lindur nga ngjarje tė shkuara dhe shlyerja e tė cilit pritet tė shoqėrohet me daljen e burimeve nė tė ardhmen. Pasivi njihet nė bilanc, nėse njesisė ekonomike, pėr tė bėrė shlyerjen e tij, do t'i duhet tė veprojė nė njė mėnyrė tė tillė, qė do tė shkaktonte dalje tė pėrfitimeve ekonomike.

Pritshmėritė Racionale

Teoria sipas tė cilės njerėzit i pėrdorin optimalisht tė gjitha informacionet qė ata kanė, duke pėrfshirė informacionet mbi politikat qeveritare, kur parashikojnė tė ardhmen.

Produkte dhe Shėrbime Financiare

Tė gjitha ato produkte dhe shėrbime qė ofrohen nga institucione financiare. Shembuj tė tyre janė kreditė, depozitat, llogaritė rrjedhėse dhe tė kursimit, kartat bankare, shėrbimet e pagesave e tė transfertave tė parave dhe kėmbimi valutor, tregues dhe derivate financiarė nė bursa.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
>TEgK

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė