Perspekti - Komponimet organike tė karbonit.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Komponimet organike tė karbonit.

Kimia organike ėshtė degė e kimisė, e cila studion pėrbėrjen, strukturėn, vetitė, reaksionet dhe sintezėn e konponimeve tė karbonit.

Njė lidhje e thjeshtė organike.
Njė lidhje e thjeshtė organike.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/06/2017 12:48, Ndryshuar: 03/06/2017 19:52

Nė kiminė organike nuk merren tė gjitha Komponimet e karbonit si oksidet e karbonit (CO,CO2), karbonate etj. qė bėjnė pjesė nė kiminė inoraganike.

Kimia organike si shkencė mė vete ėshtė themeluar vonė, nė gjysmėn e parė tė shek. XIX.

Kimistėt para dyqind vjetėsh substancat kimike i ndanin nė dy grupe: nė substanca inorganike qė fitoheshin nga bota jo e gjallė dhe organike qė fitoheshin nga bota e gjallė.

Kimisti suedez Bercelius pėr herė tė parė nė vitin 1806 e pėrmendi termin kimi organike. Sipas tij Komponimet organike pėrbėhen nga po ato elemente, qė pėrbėjnė Komponimet inogranike, mirėpo Komponimet organike pėrfitohen vetėm nga organizmat e gjallė.

Kjo u quajt ndryshe "teoria vitaliste" (vis-vitalis). Por kėtyre mendimeve u dha fund shkencėtari Gjerman Friedrich Wöhler ku thotė qė ai mund ta fitojė urenė nga cianati i amoniumit (NH4OCN) (CO(NH2)2). Tani numri i konponimeve organike tė sintetizuara ėshtė shumė mė i madh (mbi 20 milionė lloje).

Viti 1829 merret si bazė e fillimit tė kimisė organike si shkencė. Termi kimi organike pėrdoret sot e atė ditė dhe ka tė bėjė jo vetėm me komponimet organike por edhe me ato konponime inorganike qė mund tė kthehen nė organike me sintetizim nė laborator.

Fredrik Voler nė vitin 1828 ėshtė kimisti i parė qė formon komponimin e parė organik, NH2 (CO-NH2). Lidhja kimike ėshtė gjithmonė lidhje polare. Tek klasifikimi i komponimeve kimiko-organike kemi edhe izomerin qė ndahet nė 2 grupe: izomeria strukturore dhe hapsinore.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
@&7'H

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė