Perspekti - 10 ushqimet mė tė mira pėr aparatin e frymėmarrjes.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 ushqimet mė tė mira pėr aparatin e frymėmarrjes.

"Merrni frymė thellė", ėshtė shprehja pėr tė qetėsuar dikė tė shqetėsuar. Pse e bėjmė? Sepse frymėmarrja e thellė ndihmon pėr tė ēlodhur muskujt, por sidomos ofron oksigjen nė tė gjitha qelizat tona.

Ushqimi i mirė ėshtė i  mirė pėr shėndetin, edhe pėr sistemin e frymėmarrjes.
Ushqimi i mirė ėshtė i mirė pėr shėndetin, edhe pėr sistemin e frymėmarrjes.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/06/2017 11:45, Ndryshuar: 26/06/2017 20:02
>

Pa oksigjen nuk ka jetė pėr trupin tonė! Nga kėtu ne mund tė kuptojmė rėndėsinė e ruajtjes sė shėndetit tė sistemit tonė tė respirator, kryesisht pėrmes ajrit qė thithim, duhet qė tė jetė sa mė i pastėr por edhe nėpėrmjet tė ushqyerit nė mėnyrėn e duhur.

Aparati respirator: ēfarė ėshtė?

Aparati i frymėmarrjes ėshtė tėrėsia e organeve dhe strukturave qė kryejnė shkėmbimin e gazit ndėrmjet mjedisit( ngarkesa e oksigjenit) me organizmin e njeriut (ngarkesės sė dioksidit tė karbonit). Prandaj, puna e tij ėshtė e lidhur ngushtė me sistemin e qarkullimit tė gjakut.

Sistemi i frymėmarrjes pėrbėhet nga hunda, faringu, laringu, trakeja, dhe pema e mushkėrive, e pėrbėrė nga pleura, bronket dhe bronkiolat.

Aparati respirator: 10 ushqimet mė tė mira

Ushqimi i mirė ėshtė i mirė pėr shėndetin, edhe pėr sistemin e frymėmarrjes.

Ja cilat janė 10 ushqimet mė tė mira pėr shėndetin e aparatit respirator:

1. Hudhra dhe qepa: pėrmbajnė allicin, allistatina dhe molekula tė tjera tė shumta qė janė antibiotikė tė vėrtetė natyrorė. Kanė gjithashtu sasi tė mėdha tė polifenoleve, antioksidantė qė ndihmojnė pėr tė luftuar radikalet e lira pėrgjegjėse, ndėr tė tjera, pėr akumulimin e pėshtymės nė rast tė infeksioneve respiratore.

2. Specat e kuq (por edhe luleshtrydhet, kivi, agrumet) pėr pėrmbajtjen e tyre tė lartė tė vitaminės C, njė antioksidant pėr tė mbėshtetur sistemin imunitar.

3. Karrotat tė cilat janė tė pasura me paraardhės tė vitaminės A (carotenoide), me efekte tė dobishme nė sistemin imunitar, sepse ata stimulojnė prodhimin dhe pėrhapjen e qelizave tė bardha tė gjakut qė njohin dhe luftojnė dhe agjentėt.

4. Erėza pikante si kerri dhe specat e kuq djegės: pėrmbajnė kapsaikin, substancė qė i jep shije djegėse dhe veprim enė zgjerues, pra, e bėn zgjerimin e enėve tė gjakut duke promovuar kėshtu furnizimin me gjak dhe duke ndihmuar pėr tė eliminuar bllokimet, tė tilla si tė hundės.

5. Mjalti: ka njė pėrqėndrim tė lartė tė sheqernave, pH acid dhe substanca baktericide dhe antibiotikė tė tillė si acidi formik, i cili i jep njė veprim antibakterial.

6. Supė: zgjidhja e shkėlqyer e gjyshes, supa e nxehtė, mundėsisht bimore, ka veprim enė zgjeruese, zhbllokuese dhe qetėsuese tė rrugėve tė frymėmarrjes, dhe pėrmirėson rrjedhėn e qetė tė gėlbazės.

7.Drithėrat integrale por edhe vezėt: burim i pasur i vitaminave B qė stimulojnė prodhimin e antitrupave t sistemit imunitar.

8. Ujė, ēarat bimore( sidomos ai me limon dhe xhinxher). Hidratimi ėshtė zgjidhja e parė nė rastet e problemeve tė frymėmarrjes.

9. Peshk, vezė, por edhe shpesh ekspozimi ndaj diellit: rrit nivelet e vitaminės D, prania e tė cil s kontribuon nė njė reduktim tė ndjeshėm tė tė gjitha sėmundjeve tė mushkėrive dhe zgavrės nė gojė.

10. Perimet si lulelakra, brokoli dhe lakra janė njė lloj i perimeve qė nuk mund tė mungojnė nė tryezat tona. Kėto perime janė tė pasura me molekula antioksidante natyrore, tė dobishme nė parandalimin e disa llojeve tė tumoreve, duke pėrfshirė ato tė sistemit tė frymėmarrjes. Efektet e dobishme janė vėrtetuar nga studime tė shumta.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
=1;C)

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.