Perspekti - Parku Arkeologjik Amantia/Amantia Archaeological Park Turizėm Vlore
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.
Kompania/biznesi u dėrgua me email
Detajet e biznesit janė dėrguar me email tek emaili i zgjedhur nga ju.
Kompania/biznesi nuk u dėrgua me email
Detajet e biznesit nuk janė dėrguar me email tek emaili i zgjedhur nga ju. Ju lutem provojeni pėrsėri ose kontaktoni Perspekti.
Dėrgoja shoqėrisė
Ju lutem shtoni emailin tuaj dhe emailin e shoqėrisė dhe detajet e kėtij biznesi do ju dėrgohet shoqėrisė juaj nga Perspekti.
Email juaj:
Email i shoqėrisė:
Kompania/biznesi nuk mund tė dėrgohet.
Ju lutem kontrolloni emailin dhe provojeni pėrsėri. Nėse keni probleme kontaktoni Perspekti.

Parku Arkeologjik Amantia/Amantia Archaeological Park

Industritë që Parku Arkeologjik Amantia/Amantia Archaeological Park përfshin

Turizėm

Detajet e kontaktit

iliathcano@gmail.com
0692444354

Adresa

Amantia, Vlore
685 shikime

Përshkrimi

Parku ndodhet, 34 km nga qyteti bregdetar i Vlorės. Itenerari: Rruga pėr nė Parkun Arkeologjik Amantia, pėrshkon luginėn e lumit Shushicė si dhe fshatra tė kėsaj krahine: Vlorė-Qishėbardhė -Drashovicė-Kotė-Vajzė-Ploēė. Rrugė lidhėse depėrton deri nė fshatrat e zonės Kudhės-Gėrhotit. Qyteti antik i Amantias gjendet i shtrirė nė kreshtėn e njė kodre mes dy majave, nė kėmbė tė njė vargu kodrash. Kjo qendėr e hershme Ilire, sot gjendet nė 15 ha tė Parkut Arkeologjik tė Amantias. Lindur e lulėzuar nė 10 shekuj nė ndryshim e pasurim tė vazhdueshėm, epiqėndra e qytetėrimit eshte nė njė zonė kodrinore qė gjendet nė lartėsinė 613 m mbi det. Nė kėtė pikė pozicionohet kodra mė e lartėsuar ku fillojnė rrėnojat e qytetit antik, duke pėsuar shtrirje nė kohė nėpėr sheshe e taraca. Kodra ku ka jetuar pėr 1 mijė vjet qytetai ilir i Amantias ka formė koni. Ajo ėshtė e veēuar nga vargmali, dhe pėrshkohet nga njė pėrrua. Qyteti antik Amantia gjendet nė kodrinėn mes rrjedhės sė dy lumenjėve Vjosė dhe Shushicė me njė shtrirje deri nė det.

Kompani dhe biznese tė ngjashme


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj


Emri:
Vendndodhja:
Komenti:


Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Z1&RJ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.