Ēfarė duhet tė marrim parasysh para marrėveshjes pėr njė Web Design?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė duhet tė marrim parasysh para marrėveshjes pėr njė Web Design?

Perspekti do tė pėrmbledhė pikat kyēe qė nevojitet patjetėr tė pėrfshihen nė kontratė mes Web Designerit dhe Klientit.

Perspekti do tė pėrmbledhė pikat kyēe qė nevojitet patjetėr tė pėrfshihen nė kontratė mes Web Designerit dhe Klientit.
Perspekti do tė pėrmbledhė pikat kyēe qė nevojitet patjetėr tė pėrfshihen nė kontratė mes Web Designerit dhe Klientit.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/08/2017 21:12

1. Parashikoni se ēfarė do pėrfshihet.

Kontrata duhet tė pėrcaktojė nė formė tė prerė se ēfarė pėrgjegjsish ka secila palė nė kėtė marrveshje, cilat pika do tė preken nė kėtė proēes pune dhe cilat jo. Dhe nėse ka pika qė mund tė preken por janė jashtė temės sė kontratės, si do tė tarifohen ato nėse kėrkohet aplikimi i tyre.

2. Kėrkesat e Klientit dhe Rishikimet.

Pėrcaktoni sakte numrin e Dizajnit qė do aplikohet, shembujt sa do paraqiten pa pėrfshirė tarifė ekstra dhe rastet kur aplikohet tarifė ekstra. Tė shėnohet qartazi numri i rimodelimeve tė Dizajneve pa pagesė ekstra qė tė dyja palėt tė ndihmojnė nė pėrfundimin e projektit nė kohė dhe mos shpėrdorohet puna e kryer.

3. Pėrballja me vonesat e klientit.

Pritja e klientit pėr tė plotėsuar kėrkesat pėr pėrmbajtjen(fotot, tekstet, produktet, ēmimet, apo ēfarėdo lloj informacioni) mund tė bėhet shkak i madh pėr mosrealizimin e projektit nė kohė, por mbi tė gjitha ėshtė proces qė nervozon kėdo qė ka lidhje me projektin. Prandaj duhet tė siguroni nė kontratė qė kjo pikė tė pėrmbushet brenda afateve dhe se ēfarė do ndodhė nėse klienti tejkalon afatet pėr ēfardolloj shkaku.

4. Kush ka autorėsinė e webfaqes apo punės sė kryer?

Nėse do kalohet autorsia mbi klientin apo do mbahet nga web dizajneri ėshtė temė shumė konfliktuale mes shumė kompanive,pasi shpesh ėeb dizajnerat dhe klientėt kanė kontradita nė idetė e tyre, gjėrat ndryshojnė, qė tė dyja palėve ju duhet autorėsia, por qė shpesh ligjėrisht bien ndesh pėr fakte tė pagesave tė kryera. Por nėse bėhet kontrata qė nė fillim duke pėrfshirė autorsinė problemet zbehen. Por gjithsesi duhet tė shikohet dhe se si e kėrkon ligji nė shtetin ku krijohet kontrata.

5. Klauzolat dhe ndėshkimet ligjore.

Limitimi i ndėshkimit duke e ndarė ēdo lloj mos pėrmbushje tė kontratės nė copėza sa mė tė vogla, do bėnte qė nėse kontrata prishet tė paktėn mos ndėshkoheni dhe pėr punė qė janė kryer. Rreziku bėhet akoma mė i vogėl nėse tė dyja palėt bien dakord se ēdo ndodhė nėse disa nga pikat nuk realizohen. Mospėrfshirja e tyre do rezultonte nė sorollatje nėpėr gjykata pėr tė ndarė njė ēėshtje qė fare lehtė mund tė ishte anashkaluar. Gjithashtu mund tė rrisė harxhimet duke ju penalizuar dhe kohėn pėr projektet e tjera.

6. Pikėsynimet dhe pėrfundimi i projektit.

Tė jenė tė mirė vendosura dhe nė dakordėsi tė qarta piksynimet, me shėnjues tė arritjes nė ēdo fazė,do tė parandalojė klientin qė tė kėrkojė ndryshime nė fazat e realizuara tashmė, ose tė paktėn sdo tė kėrkojė ndryshim tė asaj faze qė ka kaluar duke kėrkuar tė realizohet falas.

7. Ndryshimet nga Klienti apo nga Palėt e treta.

Qartėsojeni nė kontratė nėse do tė jeni apo jo pėrgjegjės pėr ndryshimet apo rregullimet e ēdo lloj defekti nė projektin e pėrfunduar. Ose tė paktėn sigurohuni qė nėse do e kryeni ju, mos tė jetė kurrė falas. Mbi tė gjitha mundohuni tė pėrshkruani nė pika cilat ndėrhyrje do kryeni qoftė dhe me pagesė.

8. Mirėmbajtja dhe Mbėshtetja teknike.

Pėrveē nėse jeni tip qė ju pėlqen tė merreni me telefonatat e shpeshta nga klienti qė ju thotė si e kam passwordin e e-mailit se e kam humbur(pėrsėri) ,sigurohuni qė ēėshtja e mirėmbajtjes dhe shėrbimeve teknike tė qartėsohet sa me mirė nė kontratė.

9. Afatet e Pagesave.

Qė tė mos shqetsoheni pėr pagesat apo nėse do kryhen apo jo nė kohė ato, shkruani dhe pėrfshijini nė formė tė qartė nė kontratė. Njė parapagesė pa nisur projekti, rreth 30% dhe njė rikujtesė kur projekti tė jetė nė realizim e sipėr sdo tė bėnin asnjė dėm, madje pėrkundrazi do motivonin qė tė dyja palėt qė ta pėrfundojnė sa mė shpejt projektin. Shifrat duhet tė jenė tė qarta me shkrim alfabetik plus shifra nė kontratė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
>S'FT

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.