Perspekti - 7 gabimet mė tė zakonshme menaxheriale
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

7 gabimet mė tė zakonshme menaxheriale

Ashtu siē tė gjithė njerėzit gabojnė,edhe drejtuesit ndonjėherė nuk janė tė kujdesshėm nė gjėrat bazė qė duhet ti kenė parasysh pėr tė pasur suksese dhe rezultate mė tė mira nė punėn qė bėjnė.

Mungesa e motivimit
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 17/10/2015 21:11

Gabimet mė tė zakonshme menaxheriale janė kėto qė do ti listojmė nė vijim.

1. Mungesa e komunikimit.

Mungesa e komunikimit

Komunikimi nuk ėshtė vetėm veti e cila duhet ta karakterizojė njė menaxher tė mirė por kjo veti ėshtė ēelėsi i suksesit tė secilės punė ku punojnė mė tepėr se dy persona. Komunikimi i mirėfilltė ndihmon nė arritjen e njė kompromisi tė shpejtė pėrsa i pėrket raportit profesional e me kėtė rast edhe puna kryhet me sukses mė tė lartė.

Hulumtimet tregojnė se nė vendet ku komunikimi i menaxherit me punėtorėt por edhe komunikimi i punėtorėve mes vete ėshtė nė nivelin e duhur, procesi i punės ėshtė mė i suksesshėm.

Raportet e kėndėshme nė vendin e punės, sjellin energji mė pozitive, e kjo e fundit pastaj ndikon direkt nė produktivitetin e punėtorėve.

2. Mungesa e dėgjimit.

Mungesa e dėgjimit.

Sa mė shumė qė dėgjoni mendimet dhe opinionet e tė tjerėve aq mė shumė i kuptoni idetė dhe konceptet e tyre pėr ēėshtjen, pėr tė cilėn diskutoni. Kontributi i secilit punėtor ėshtė mė se i nevojshėm nė punėn qė ju bėni. Ndonjėherė idetė mė tė mėdha vijnė nga punėtorėt mė tė thjeshtė prandaj dėgjoni mendimet e tyre qė tė keni sa mė shumė mundėsi tė pėrfitoni nga kreativiteti i secilit pasi disa mendje veprojnė mė shumė se njė e vetme.

3. Mungesa e punės nė grup.

Mungesa e punės nė grup

Organizimi i mirė i njė ekipi tė punės ėshtė ēelėsi i suksesit nė ēdo punė qė e nisim. Siē edhe e cekėm mė lart, bashkė mund tė bėjmė shumė mė shumė se tė vetėm dhe jo mė kot thonė se bashkimi bėn fuqinė, prandaj nėse dėshironi qė tė keni rezultate mė tė shpejta dhe nomalisht mė tė mira kini kujdes tė investoni shumė nė organizimin dhe krijimin e njė grupi me tė cilėt do tė punosh nė punėn e caktuar.

4. Mungesa e motivimit.

Mungesa e motivimit

Gjithmonė duhet tė keni parasysh qė suksesi apo dėshtimi juaj varen pikėrisht nga njerėzit me tė cilėt ju ndani punėn. Punėtorėt tuaj duhet patjetėr tė jenė tė motivuar nė mėnyrė qė ata tė jenė sa mė tė kėnaqur me gjėrat qė bėjnė dhe padyshim tė japin mė tė mirėn nga vetja.

Me motivimin e tyre, punėtorėt e rrisin edhe pėrformancėn e vet nė cilėn bėjnė ēdo punė.

5. Mungesa e qėllimeve.

Mungesa e qėllimeve.

Menaxherėt e mirė dhe efektivė gjithmonė i vendosin qėllimet e tyre dhe i kanė tė qarta rrugėt qė do tė ndjekin deri nė pėrmbushjen e atyre qėllimeve.

Ėshtė mirė qė kėto qėllime ti ndani edhe me bashkėpunėtorėt tuaj nė mėnyrė qė edhe ata ta kenė mė tė qartė vizionin tuaj dhe tė ju ndihmojnė nė atė drejtim.

6. Mungesa e marrjes sė pėrgjegjėsive.

Mungesa e marrjes sė pėrgjegjėsive.

Ėshtė detyrė e menaxherit qė ti marr pėrgjegjėsitė pėr secilėn lėvizje qė kryhet nėn drejtimin e tij. Tė qėnit menxher do tė thotė qė ju duhet tė jeni tė informuar dhe tė jeni pėrgjegjės edhe pėr punėn mė tė vogėl qė kryhet nga punėtorėt tuaj.

Ėshtė e nevojshme qė si pėr tė mirė ashtu edhe pėr tė keq ta pranoni atė qė ju takon dhe jo tė kėrkoni pėrgjegjėsinė nga persona jo kompetentė.

7. Mungesa e pushimit

Mungesa e pushimit

Puna padyshim ndonjėherė edhe mund tė jetė shumė proces i mėrzitshėm pasi angazhimet e tepėrta ditore ndikojnė nė lodhjen dhe dispionimin tuaj. Pikėrisht pėr kėtė arsye ėshtė mirė qė tė kujdeseni edhe pėr pjesėn e humorit dhe krijimit tė njė ambienti tė gėzueshėm pėr punėtorėt tuaj.

Ėshtė e nevjshme qė stafin tuaj ta trajtoni si grup i njerėzve me tė cilėt ndan pjesėn mė tė madhe tė ditės dhe tė themi realisht ndonjėherė bėhen edhe si familje e dytė pėr ju, prandaj kini kujdes qė ti ofroni atyre edhe relaksin qė meritojnė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
&F6Ib

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė