Si ti shpėtoni nervozizmit nė vendin e punės?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ti shpėtoni nervozizmit nė vendin e punės?

Tė gjithėve besoj se ju ka ndodhur qė tė ndjeheni tė lodhur dhe tė stresuar nė fillim tė ditės.

Si ti shpėtoni nervozizmit nė vendin e punės?
Si ti shpėtoni nervozizmit nė vendin e punės?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 07/11/2017 15:53

Lodhje e stres...

Tė gjithėve besoj se ju ka ndodhur qė tė ndjeheni tė lodhur dhe tė stresuar nė fillim tė ditės. Ideja qė do tė riktheheni midis rrėmujės sė zyrės, zhurmave dhe urdhrave, ju bėn qė tė mbuloheni dhe tė mos dėshironi asgjė mė shumė se ngrohtėsinė e shtratit tuaj.

Megjithatė, ka disa mėnyra qė mund t'jua bėjnė gjėrat mė tė lehta.

Rregulli kryesor ėshtė tė evitoni parregullsinė nė tavolinėn tuaj tė punės. Duhet tė krijoni nė zyrė tė njėjtin ambient tė ngrohtė dhe komod qė do tė dėshironit tė kishit nė shtėpinė tuaj. Rregulli numėr dy ėshtė qė tė shkėputeni ēdo njė orė pesė minuta nga puna. Kjo do t'ju ndihmojė qė tė rinisni gjithēka me mė shumė energji.

Nėse nė zyrė duhet tė shkoni patjetėr, pavarėsisht nga ēdo lloj neverie qė ju pushton vetėm kur e mendoni kėtė gjė, atėherė pėrmbajuni disa rregullave shumė tė thjeshta pėr tė luftuar atė qė ekspertėt kanė filluar ta klasifikojnė si njė sindromė tė vėrtetė.

Ja ēfarė duhet tė bėni

Kujdesuni pėr zyrėn a pėr vendin e punės si pėr dhomėn tuaj tė gjumit. Tė dobishme do tė ishin vazot me lule ngjyrė tė kuqe, e cila ėshtė shumė energjike. Ndonjė fotografi qetėsuese, etj.

Marrėdhėnie tė tendosura me kolegėt dhe me shefat? Bėjini vetes pak autokritikė. Mundohuni tė flisni ngadalė dhe mė pak, nė tė kundėrt do tė krijoni shumė antipati nė ambientin e punės.

Mėsoni artin e "shkėputjes": t'i lejosh vetes pesė minuta pushim pas ēdo njė ore pune, kjo do t'ju ndihmojė shumė qė tė rifreskoni trurin dhe tė rinisni punėn me mė shumė energji. Tė bėsh njė shėtitje, njė telefonatė ndonjė shoku a shoqeje, tė dėgjoni pak muzikė, etj.

Mėsohuni tė thoni Jo. Nuk bėhet fjalė qė tė refuzoni tė punoni, por nėse keni shumė punė, duhet tė vendosni se cilat gjėra janė primare.

Duhet tė lėvizni shumė shpesh, nė mėnyrė qė tė mos rrini pėr shumė kohė nė tė njėjtin pozicion. Kjo do t'ju shkaktonte probleme me tendosjen e muskujve dhe me qarkullimin e gjakut. Bėni pak sport karrigeje, shtrieni qafėn, kėmbėt dhe pas punės mėsohuni tė dilni dhe tė.

Mėsoni tė qeshni dhe tė bėni shaka nė punė. Tregoni ndonjė barsoletė, dėrgoni dhe merrni e-mail nga shokėt tuaj. Mund tė bėni njė shaka dhe nė sy tė eprorėve, kjo do t'ju ndihmojė qė tė krijoni njė situatė mė shoqėrore nė ambientin e punės.

Duhet tė keni shumė kujdes qė nė vendin e punės tė mos merreni me thashetheme tė kota, duhet tė mendoheni pėrpara se tė thoni diēka tė rėndėsishme qė mund tė ofendojė njė nga kolegėt tuaj.

Nėse nuk keni njė lloj veshjeje tė pėrcaktuar nga vendi i punės, tė veshėsh rroba tė rehatshme do t'ju ndihmonte shumė. Nuk ėshtė e thėnė qė tė rrini tėrė kohės tė krekosur, apo dhe nė majė tė takave, kjo do t'ju shkaktonte shumė siklete.

Gjatė punės tuaj mundohuni tė bėni dhe ndonjė punė tė lehtė fizike, kjo do t'ju ndihmojė qė tė mbani trupin tuaj nė formė.

Mbani gjithnjė njė krem pėr duart, pėr tė bėrė njė masazh tė thjeshtė. Do tė shikoni se do tė ndjeheni shumė mė tė lehtėsuar.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
*Sc#l

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.