Ēfarė u tregon gjuha e trupit tuaj intervistuesve?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė u tregon gjuha e trupit tuaj intervistuesve?

Intervista fillon edhe para se tė thoni fjalėn e parė. Ata do ju vlerėsojnė qė nė momentin qė ju pėrballeni pėr ti dhėnė dorėn.

Cfarė tė bėni nė njė intervistė
Cfarė tė bėni nė njė intervistė
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 31/03/2016 22:39

Duhet tė jeni tė vetėdijshėm se si dukeni dhe ēfarė bėni, dhe mundohuni tė mos anashkaloni sinjalet verbale dhe joverbale ndėrsa nxitoni pėr tė dhėnė pėrgjigjet e pėrgatitura me kujdes para tyre.

Kontrolloni ritmin

Flisni mė ngadalė se flisni normalisht. Ky ėshtė njė stil. Ju do tė shpejtoni ndėrsa vazhdoni, kėshtu qė ju natyrisht do tė flasni mė shpejt se normalisht. Nė qoftė se ju tė pėrqėndroheni nė shqiptimin e fjalėve nė mėnyrė individuale, nė fakt ju do tė jeni duke folur me njė shpejtėsi normale.

Mendoni pėr folėsit e mirė qė ju keni njohur ose dėgjuar: Ju do tė mbani mend ato qė ishin mė tė fokusuar dhe tė angazhuar. Kjo nuk do tė thotė se ata ishin mė shakaxhinjtė, mė tė zhurmshmit apo mė tė kėndshėmit, por ata janė pothuajse me siguri mė e animuarit (lėvizshmit). Pėrqėndrohu. Ju nuk jeni aty pėr tu argėtuar - kėshtu qė lėrini shakat te dera - por ju jeni aty sepse dėshironi vendin e punės. Pėrqėndrohuni nė atė qėllim dhe lėreni angazhimin dhe energjitė tuaja tė shkėlqejnė.

Sinjalet jo-verbale

Njė shtrėngim duarsh i ngushtė por jo dėrrmues ėshtė njė veprim i mirė. Teknika e "peshku i lagėsht" ėshtė e garantuar tju prishi punė. Prandaj, sigurohuni qė duart tuaja janė tė thatė dhe tė ngrohta - sa mė natyrshėm tė jetė e mundur. Nėse ju kanė tendencė tė djersisni nėn stres, lani duart me ujė tė ftohtė para se tė shkojnė nė interviste dhe nė qoftė se stresi ju bėn qė duart tuaja tė ftohen, bėni tė kundėrtėn.

Mos rrini shtrembėr nė karrige tuaj, qoftė nė pritje apo dhomėn e intervistės. E qėndruara shtrembur thotė: "Mua nuk mė intereson". Ecni dhe uluni drejt. Nėse jeni tė shqetėsuar nė lidhje me mbajtjen e trupit tuaj, uluni natyrshėm para njė pasqyrė nė shtėpi dhe shihni se si ju dukeni. Praktiko ulur nė njė pozicion sa mė vertikal dhe bėni njė shėnim mendorė e si ndiheni, kėshtu ju mund ta pėrsėrisni atė nė intervistė.

Gjithmonė shikojeni pyetėsorin nė sy, por jo nė njė mėnyrė qė mund ta friksoni. Jeni tė sigurt, dhe mos ngulni sytė pas pyetėsit tuaj ose nė dysheme. Shmangni shikimet nervoze nėpėr dhomė se kjo ėshtė shenja klasike e dikujt me diēka pėr tė fshehur. Nėse ka mė shumė se njė intervistues, sigurohuni qė ti shikoni secilin prej tyre, kur po iu pėrgjigjeni pyetjeve, dhe shikojini nė fytyrė dhe mos humbisni nė pjesė tė tjera tė trupit tė tyre.

Pėr tė gjetur se ēfarė tė bėni me duart tuaja, shikoni veten nė njė pasqyrė apo dritare zyre kur ju jeni nė telefon - ju do tė pėrdorni disa nga tė njėjtat gjeste, kur jeni duke folur. Eshtė normale qė tė levizni duart, por mos e teproni se atėherė do dukeni sikur po drejtoni trafikun.

Mos u shqetėsoni dhe mos luani me flokėt tuaj, stilolapsin, thonjtė, karrigen, tundni gjunjėt, prekni kėmbėn apo ndonjė gjė tjetėr. Kėto gjėra mėrzisin njerėzit dhe i shpėrqėndrojnė ata nga ajo qė ju jeni duke thėnė.

Jeni i vetėdijshėm se si ju jeni ulur, si lėvizni dhe pėrshtypja e jashtme qė jepni. Pra, buzėqesh herė pas here; kjo do ju bėjė qė tė ndjeheni mė mirė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
WkHH

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė