Perspekti - 6 arsyet e vėrteta pėrse nuk u punėsuat.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

6 arsyet e vėrteta pėrse nuk u punėsuat.

Arsyet qė nuk punėsohesh janė nga mė tė ndryshmet, disa mund ti pėrmirėsoni dhe disa janė politikat e vetė kompanive

Mendoni ndonjėherė se cialt janė arsyet qė nuk punėsohesh?
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 31/07/2015 11:45

"Cfarė&.pse&." kjo ėshtė ajo qė rrotullohet fillimisht nė kokėn tėnde kur ti je ulur pėrballė kompjuterit dhe i ke ngulur sytė E-mail-it qė vjen nga puna pėr tė cilėn ti mendove se ishe perferkt/e. Intervista ishte e shkėlqyer, gjithēka shkoi shumė mirė&kėshtu qė ēfarė ndodhi? Pse vazhdoni tė merrni po tė njėjtėn pėrgjigje tė pėrgjithshme shumė aplikantė, paē fat nė tė ardhmen?!

Ndonjėherė, nėse vėrtet keni fat ju mund tė merrni njė drejtim nga komunikimi me E-mail ose njė thirrje telefonike. Gjithėsesi edhe kėto drejtime janė shumė tė rralla dhe mund ti gjesh pėrgjatė rreshtave si "gjetėm dikė me mė shumė eksperiencė" ose "ti ishe shumė mirė por po kėrkojmė diēka mė ndryshe". Padyshim qė kėto nuk janė idetė qė tė ndihmojnė mė sė shumti kur ėshtė koha tė bėsh ca pėrpjekje mė tepėr pėr intervistėn e rrallės.

Kėshtu qė ne kėtu kemi vendosur 6 arsye pse ti nuk e fitove punėn qė dukej si diēka e sigurt. Sigurisht, asnjė punėdhėnės nuk do ti pranojė kurrė kėto arsye zyrtarisht por fatkeqsisht ndodh shumė mė shpesh nga ēe mendojmė ne. Nėse e pyet veten se pse akoma po zvarritesh nė pozicione tė ndryshme pune, fillo tė kėrkosh pėr diēka qė tė vlerėson ty pėr atė qė je.

Nuk tė pėlqyem

Njerėzit janė tė ndryshėm nga njėri tjetri dhe skuadrat qė kanė punuar bashkė pėr njė kohė tė gjatė kanė mėsuar si tė funksionojnė mirė. Aftėsitė e pėlqyeshme nga tė tjerėt nuk janė diēka qė vjen papritur dhe shkruhet thjesht nė CV, intervistuesit duan tė dijnė nėse vėrtet mund tė pėrshtatesh mirė me punėn, dhe pėr kėtė duhet tė bėhet njė takim ballė pėr ballė.

Kėshillė: Nuk ka kuptim tė krijosh njė personalitet qė mendon se tė tjerėt do ta pėlqejnė. Do tė jetė e vėshtirė tė mbash njė maskė mė gjatė se muaji i parė nė punėn e fituar. Ėshtė thėnė nė kohėt e lashta, por po e themi pėrseri sot, ji vetvetja (versioni mė i mirė i mundshėm i vetvetes). Nėse intervistuesi nuk tė kupton ose nuk tė pėlqen, ėshtė mė mirė tė fillosh tė kėrkosh pėr njė vend ku ti do jesh i qetė.

Ti nuk je mjaftueshėm tėrheqės

Prit prit prit&pra njerėzit e gjykojnė librin nga kopertina? Tė mos jemi totalisht naivė, punėdhėnėsit janė njerėz dhe veprojnė si njerėz, ata ndikohen nga elementet sipėrfaqėsorė. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė pėr ēdo person dhe profesionistėt e vėrtetė gjithmonė do ti kushtojnė mė shumė kujdes asaj qė ju bėni nė zyrė dhe jo vetėm tė tė pasurit njė fytyrė tė bukur.

Kėshillė: Bėni njė pėrpjekje pėrpara se tė niseni pėr njė intervistė. Nxirrni nė pah anėt tuaja tė mprehta. Nėse ju ndjeni se nuk e fituat punėn pėr shkak se kishit tė njėjtin model me personin qė do tė intervistohej pas jush, ju thjesht i keni bėrė njė nder vetes qė nuk do tė punoni nė njė organizatė ku produktiviteti i punės ėshtė nė plan tė dytė.

Ti je shumė tėrheqės/e

Ekzaktėsisht e kundėrta e skenarit qė pėrmendėm mė lart mund tė ndodhė gjithėsesi. Ti mund tė jesh ai person qė u fut nė dhomėn e intervistave dhe nuk e fitoi punėn sepse ti je shumė tėrheqės/e. Por pse pamja e mirė tė kushtoi ty punėn? Ėshtė shumė e thjeshtė, intervistuesit mund tė ndjejnė qė dinamika nė zyrė mund tė ndryshojė, dhe ti mund tė jesh njė shpėrqėndrim pėr punėtorėt ekzistues edhe nėse ju nuk e keni menduar fare njė gjė tė tillė.

Kėshillė: Sigurisht, nėse puna qė do tė bėni konsiston nė modelim, atėherė ju jeni personi i duhur. Por disa lloje punėsh mund tė kėrkojnė pamje serioze. Nėse dėshironi tė merreni seriozisht dhe tė tregoni qė ju keni tru nėn kapelen tuaj, tregoni njė performancė tė fortė nė pozicionet e mėparshme tė punės dhe pėrpjekjet tuaja.

Ne punėsuam kushėririn e Kryeministrit

Menjėherė sapo njė vend i lirė pune lajmėrohet, ēdokush qė kėrkon ka mundėsi ta fitojė atė. Njė shok i vjetėr ose njė ish koleg me tė cilin ka punuar mė parė punėdhėnėsi ka mė shumė mundėsi se ti pėr ta fituar punėn sepse ai ėshtė gjithmonė i pari nė listėn e punėkėrkuesve.

Kėshillė: Ju nuk mund ta merrni kėtė personalisht. Njė gjė e tillė ka ndodhur, ndodh dhe do tė ndodhė gjithmonė. Edhe punėdhėnėsi vepron njėlloj siē do tė vepronit edhe ju nėse do tė ishit nė vendin e tij dhe do tė dinit qė keni njė kimi tė fortė me punėkėrkuesin, kjo ėshtė e vėshtirė pėr tu kaluar sidomos kur eksperienca juaj ėshtė e lartė.

Kishim pėr qėllim qė tė punėsonim njė person brenda kompanisė

Kėrkoni njė punėdhėnės pėr ta lėnė atė tė shkojė? Si guxoni ju! Nėse ata dėshironin tė bėnin njė ngritje nė detyrė tė njė personi qė aktualisht punonte nė kompani pse u munduat tė bėnit premtime pėr kėtė punė tė mrekullueshme? Kjo ndodh dhe ju nuk keni ēti bėni gjithėsesi&

Kėshillė: Cest la vie. Si nė arsyen numėr 4 mos e merrni personalisht. Lėreni inatin tė largohet dhe dilni pėr njė kafe me miqtė. Ėshtė pothuajse e pamundur tė kuptosh politikat e thella tė njė kompanie dhe nuk ka kuptim tė stresohesh pėr kėtė.

Gjetėm dikė qė do tė na lejojė ta shfrytėzojmė

Ah eksperienca. Duket sikur ēdo punėdhėnės e do atė por si ta marrėsh kėtė eksperiencė nėse nuk tė japin mundėsinė tė punosh. Disa punėdhėnės janė gati tė bėjnė njė marrėveshje. Tė paguajnė shumė pak ose nuk tė paguajnė fare nė shkėmbim tė mbushjes sė CV tuaj me eksperiencė. Nuk ėshtė e drejte por tregu i punės nė ditėt e sotme ėshtė shumė i egėr, dhe kjo ėshtė njė nga taktikat mė tė lehta tė njė punėdhėnėsi pėr tė kryer detyrat e tij me pak kosto.

Kėshillė: Gjej njė punė ku tė rrespektohen tė drejtat dhe pikat e forta. Punėdhėnėsit e mirė fokusuar nuk do tė besojnė nė terma afatshkurtėr dhe do tė kėrkojnė qė zhvillimi juaj tė jetė njė pjesė integrale e punės suaj nė kompani. Por kėrkimi mund tė jetė jashtėzakonisht i dobėt dhe i frikshėm, kėshtu qė mundohuni tė qėndroni sa mė pozitiv tė mundeni.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
]N6<

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.