Gjėrat qė nuk duhet ti thoni kurrė pėr veten nė punė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gjėrat qė nuk duhet ti thoni kurrė pėr veten nė punė

Nė punė, ndarja e aspekteve tė pėrshtatshme nė mėnyrat e duhura ėshtė njė formė arti.

Gjėrat qė nuk duhet ti thoni kurrė pėr veten nė punė
Gjėrat qė nuk duhet ti thoni kurrė pėr veten nė punė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/11/2017 23:24

Nė punė, ndarja e aspekteve tė pėrshtatshme nė mėnyrat e duhura ėshtė njė formė arti. Problemi ėshtė qė ju nuk mund tė ndėrtoni njė rrjet tė fortė profesional nėse nuk hapeni me kolegėt tuaj.

Kjo gjė ėshtė e vėshtirė, pasi tė shfaqėsh gjėrat e gabuara mund tė ketė efekte shkatėrruese nė karrierėn tuaj. Ju duhet ta dini se ku ėshtė kufiri dhe tė tregoheni tė kujdesshėm tė mos e kaloni atė, pasi nė momentin qė ju ndani diēka, nuk ka mė kthim pas.

TalentSmart ka studiuar mė shumė se 1 milionė persona dhe gjeti se njerėzit nė nivele tė larta drejtuese kanė inteligjencė emocionale nė nivel tė lartė (90% e punonjėsve, mė saktėsisht). Inteligjenca Emocionale ndikon nė mėnyrėn se si e menaxhojmė sjelljen tonė, si lundrojmė nė kompleksitein shoqėror dhe se si marrim vendime personale me rezultate pozitive.

Njerėzit me Inteligjencė Emocionale janė ekspertė nė tė kuptuarit e tė tjerėve, dhe kjo aftėsi u tregon atyre ēfarė duhet tė thonė ose jo pėr veten nė punė. Ata e dinė mirė se njė nga gjėrat e mėposhtme mund ta ēojė karrierėn e tyre nė drejtim tė gabuar.

Bindjet politike

Bindjet politike tė njerėzve janė tė lidhura ngushtė me identitetin e tyre dhe diskutimi pėr to nė punė vėshtirė se do tė kalonte pa incidente. Mosmarrėveshjet me pikėpamjet e dikujt tjetėr mund tė ndryshojnė shumė shpejt perceptimin e tyre mbi ju. Sigurisht njerėz tė ndryshėm diskutojnė mbi politikėn nė mėnyra tė ndryshme, por pohimi i vlerave tuaja politike mund t'ju armiqėsojė me disa njerėz dhe tė intrigojė disa tė tjerė. Edhe diskutimi i njė teme tė nxehtė nė botė pa dhėnė njė opinion tuaj mund t'ju ēojė nė konflikte.

Njerėzit e ndėrtojnė jetėn mbi idealet dhe besimin e tyre. Jini tė gatshėm tė dėgjoni tė tjerėt, pa dhėnė asnjė tė dhėnė se cila ėshtė bindja juaj, pasi mjafton edhe vetėm njė shikim mosaprovues pėr t'ju ēuar nė konflikt. Bindjet politike janė kaq thellė tė ngulitura tek njerėzit, sa tė sfidoni opinionet e tyre me shumė mundėsi do t'ju ēojė ju drejt gjykimit se sa tė ndryshoni mendimin e tyre.

Tė thoni se dikush ėshtė i paaftė

Nė vendin e punės do tė ketė gjithnjė njerėz tė paaftė dhe me shumė mundėsi tė gjithė do ta dinė se kush janė ata. Nėse nuk e keni fuqinė qė t'i ndihmoni, t'i pėrmirėsoni ose t'i pushoni ata, nuk fitoni asgjė duke pohuar paaftėsinė e tyre. Kjo do tė lexohet si njė pėrpjekje e pasigurt qė ju tė dukeni mė mirė nė punė.

Pandjeshmėria juaj do t'ju pėrndjekė nė formėn e opinioneve negative tė kolegėve pėr ju.

Sa ėshtė paga juaj

Prindėrve tuaj me siguri do t'u pėlqente tė dinin se sa para fitoni nė muaj, por nė vendin e punės kjo sjell veē negativitet. Ėshtė e pamundur tė caktosh pagat nė barazi tė pėrsosur, dhe t'u tregosh pagėn kolegėve u jep atyre njė masė direkte krahasimi. Nėse ju bisedoni me njė koleg dhe nga kurioziteti i thoni pagėn njėri-tjetrit, ju nuk do ta shihni njėri - tjetrin nė tė njėjtėn mėnyrė si mė parė.

Faktin qė e urreni punėn tuaj

Gjėja e fundit qė ndonjė do tė donte tė dėgjonte nė punė ėshtė dikush qė ankohet se sa shumė e urren punėn e tij. Duke vepruar kėshtu, ju do tė etiketoheni si njė person negativ, qė nuk ėshtė njė pjesėtar i ekipit. Kjo ul moralin e grupit. Drejtuesit e kuptojnė shpejt se cilėt janė kėta persona dhe e dinė gjithnjė se aty jashtė ka njerėz entuziastė nė pritje, tė gatshėm pėr t'i zėvendėsuar.

Se ēfarė bėni nė dhomėn e gjumit

Informacionet rreth jetės suaj intime janė tė papranueshme nė vendin e punės. Dikush mund tė nėnqeshte, por komente tė tilla janė tė papėrshtatshme madje edhe fyese. Ju do tė fitonit njė reputacion tė keq. Po aq fyese ėshtė tė bėnit thashetheme mbi orientimet seksuale tė kolegėve tuaj. Mendimet tuaja ju pėrkasin vetėm ju. Ēfarė do qė tė mendoni ėshtė e drejtė; thjesht mbajeni pėr vete.

Tė tregoni ēmenduritė tuaja nė tė kaluarėn

E kaluara juaj mund tė thotė shumė pėr ju. Vetėm se keni bėrė diēka tė ēuditshme apo budallallėk kohė mė parė nuk do tė thotė se njerėzit do tė besojnė se keni zhvilluar njė gjykim tė pėrsosur qė nga ajo kohė. Ju duhet ta mbroni me ēdo kusht tė kaluarėn tuaj.

T'u thoni se po kėrkoni tė ndryshoni punė

Kur ju u thoni njerėzve se po mendoni qė tė largoheni nga puna, befas ju bėheni njė humbje kohe pėr tė gjithė. Ka shumė mundėsi qė kėrkimi juaj pėr punė tė mos shkojė me sukses, ndaj mė e mira do tė ishte qė ju tė prisnit deri sa tė keni gjetur njė punė tjetėr dhe mė pas tua tregoni tė gjithėve.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
LgiAV

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė