Perspekti - 5 mėnyra se si tė bėheni njė punėdhėnės i zgjedhur.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

5 mėnyra se si tė bėheni njė punėdhėnės i zgjedhur.

A ėshtė vėrtet e rėndėsishme tė jesh njė punėdhėnės i niveleve tė larta? Kompani tė mėdha si Google, Microsoft dhe Starbucks mendojnė se po.

Si tė bėheni njė punėdhėnės i zgjedhur.
Si tė bėheni njė punėdhėnės i zgjedhur.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/10/2015 18:52

Ata mendojnė gjithashtu se pėr njė punėdhėnės qė renditet nė nivelet mė tė larta, vlerėsimi ėshtė i mirė jo vetėm pėr rekrutimin, por edhe pėr biznesin gjithashtu.

Si mund tė bėhesh njė punėdhėnės i zgjedhur? Tė gjithė e dinė se nuk ėshtė e lehtė. Duhen pėrpjekje tė vazhdueshme pėr tė ruajtur statusin dhe emrin e mirė, duhen marrė vendimet e drejta pėr kompaninė, duhet tė jeni tė motivuar pėr punėn qė bėni e ta shikoni kompaninė si vendin e vetėm ku ju mund tė punoni. Mė poshtė janė 5 mėnyra sesi mund tė bėheni njė punėdhėnės i zgjedhur:

1. Krijoni njė kulturė tė mirė kompanie

Ambjenti i punės ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr ēdo kompani. Pėrpiquni tė krijoni njė kulturė tė tillė qė punonjėsit e tjerė tė vijnė me dėshirė nė punėn e tyre. Ambjenti motivues nxit entuziazmin dhe performancėn e punonjėsve.

2. Sigurohuni qė tė ketė motivim pėr ēdo punė

Pozicione pune si dizenjimi apo programimi qė lidhen me pasionin, ndoshta nuk kanė shumė nevojė pėr motivim. Por ka edhe punė tė tjera qė janė mė shumė monotone dhe detyra e njė punėdhėnėsi tė mirė ėshtė qė ti bėjė kėto punė tė jenė tė rėndėsishme dhe po me aq vlerė sa ēdo punė tjetėr nė atė kompani.

3. Ofroni potenciale pėr rritje

Punonjėsit nė kompanitė e mėdha duan tė rriten profesionalisht dhe tė zhvillojnė karrierėn e tyre, kėshtu qė ėshtė e rėndėsishme ti siguroni punonjėsve njė vend inspirues pėr tė punuar ku ata mund tė realizojnė dėshirat e tyre pėr karrierė.

4. Krijoni njė ekip menaxhues qė ofron mbėshtetje

Pėr punonjėsit ėshtė shumė i rėndėsishėm komunikimi me menaxherėt si dhe autonomia qė iu jepet atyre nė punė, kėshtu qė pėrpiquni qė ekipi i menaxherėve tė jetė sa mė shumė miqėsor.

5. Vlerat janė tė rėndėsishme

Vlerat e parimeve dhe integritetit nuk janė thjesht fjalė tė shkruara nė manualet e burimeve njerėzore. Kompanitė e suksesshme duhet ti praktikojnė kėto vlera nė funksionet e tyre tė pėrditshme.

Pėr tė qėnė njė punėdhėnės i zgjedhur nuk ka ndonjė formulė magjike, por ju mund ti zbatoni kėshillat e mėsipėrme nėse doni qė kompania juaj tė jetė njė vend pune i kėrkuar nga shumė punėkėrkues tė talentuar dhe me kualifikime tė larta.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
CA.@_

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.