Si tė jeni sa mė energjikė nė punė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė jeni sa mė energjikė nė punė?

Mė poshtė Perspekti sjell disa kėshilla pėr tė pasur sa mė shumė energji dhe pėr tė qenė mė tė suksesshėm nė punėn tuaj.

Si tė jeni sa mė energjikė nė punė?
Si tė jeni sa mė energjikė nė punė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/01/2018 20:55

Fillojeni ditėn me ujė me limon

Pėrpara se tė hani mėngjes apo tė pini kafe, kėshillohet qė ditėn ta nisni me njė gotė uji me limon. Kjo ėshtė njė prej mėnyrave mė tė mira pėr tė larguar toksinat dhe pėr tė qenė sa mė tė hidratuar.

Mos dilni nga shtėpia pa mėngjes

Trupi juaj ka qenė nė njė gjendje qetėsie gjatė natės, prandaj nė mėngjes atij i duhet energji nė formėn e karbohidrateve pėr ta filluar ditėn sa mė mirė. Prandaj kėshillohet qė tė mos dilni nga shtėpia pa konsumuar vaktin e mėngjesit.

Multivitaminat

Multivitaminat janė njė zėvendėsues shumė i mirė i pėrbėrėsve ushqimorė qė ju mund t'i neglizhoni dhe nuk i konsumoni. Multivitaminat variojnė nė lloje tė ndryshme dhe mbi tė gjitha, sipas nevojave specifike tė secilit.

Ushtrimet fizike

Sipas studimeve tė fundit tė kryera nga Universiteti i Georgias, njerėzit qė vazhdimisht ndihen tė lodhur janė zakonisht edhe ata qė nuk merren pothuajse fare me aktivitet fizik. Prandaj kėshillohet qė gjatė ditėve tė javės, sikur edhe 30 minuta nė ditė tė merreni me ushtrime tė ndryshme fizike dhe do ta shikoni qė do tė jeni mė energjikė sepse aktiviteti fizik rrisė qarkullimin e endorfinės.

Qėndrimi pėrpara kompjuterit

Ju duhet tė tregoni kujdes tė veēantė pėr sa i pėrket mėnyrės sė si qėndroni ulur nė karrige pėrpara kompjuterit. Nėse do tė qėndroni duke e peshuar tė gjithė peshėn e trupit tuaj tek bėrrylat mbi tavolinė ju do tė ushtroni edhe njė presion tė madh tek organet tuaja tė brendshme, sidomos te mushkėritė dhe nuk do t'i lini ato qė tė mbushen plotėsisht me oksigjen. Ndaj kėshillohet qė shpinėn ta mbani ne njė kėnd tė drejtė dhe nė distancėn e duhur nga ekrani i kompjuterit.

Praktikoni ushtrime joge

Joga ėshtė njė ndėr mėnyrat mė tė mira pėr tė luftuar si stresin ashtu edhe lodhjen. Nėse gjėja e parė qė do tė thoshit nė kėtė moment ėshtė se nuk keni kohė, sepse jeni nė punė, ne ju kėshillojmė qė tė mos nxitoheni, sepse nuk bėhet fjalė pėr ushtrime qė kėrkojnė shumė kohė nė dispozicion. Mjaftojnė 30 sekonda pėr tė bėrė njė prej ushtrimeve mė tė thjeshta tė frymėmarrjes. Merrni frymė sa mė shumė tė mundeni dhe nxirreni atė menjėherė. Pėrsėriteni kėtė ushtrim gjatė 30 sekondave dhe do tė vini re se do tė ndiheni shumė mė mirė se mė pėrpara.

Mos qėndroni njė kohė tė gjatė pa lėvizur

Kur muskujt tuaj nuk janė nė lėvizje, mitokondritė qė ndodhen nė qelizat e muskujve tuaj nuk prodhojnė energji, prandaj kėshillohet qė herė pas here tė shkėputeni nga ekrani dhe tė bėni pushime tė shkurtra.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
WT4-

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.