Perspekti - Si ti pėrgjigjeni pyetjes Cila ėshtė forca juaj mė e madhe?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ti pėrgjigjeni pyetjes Cila ėshtė forca juaj mė e madhe?

Njė pyetje e projektuar pėr tė kapur tė intervistuarin tė papėrgatitur, apo njė pyetje e rėndėsishme e bėrė me interes tė mirėfilltė nga intervistuesiCila ėshtė forca juaj mė e madhe?

Cila ėshtė forca juaj mė e madhe?
Cila ėshtė forca juaj mė e madhe?
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/10/2015 18:25

Ēėshtja ėshtė se, pyetja ėshtė e urryer nga tė gjithė ata qė duhet ti pėrgjigjen. Tė krenoheni pėr forcėn tuaj mė tė madhe ėshtė e mjaftueshme pėr tė bėrė dikė tė serviloset, por pėr disa prej nesh, mund tė jetė tepėr e vėshtirė tė dimė se cilat pika tė forta janė me vlerė pėr tu pėrmendur.

Pse bėhet kjo pyetje?

Arsyet kryesore se pse bėhet kjo lloj pyetje ėshtė pėr tė vėnė kandidatin nėn presion, pėr tė gjetur pikat e forta tė kandidatėve, dhe pėr tė pėrcaktuar karakterin e kandidatit kur vihet nė siklet. Rekrutuesi mund tė kuptoj nėse jeni kandidati i duhur pėr punėn duke shqyrtuar pikat tuaja tė forta dhe kėshtu qė mund tė pėrcaktoj nėse ato aftėsi janė tė nevojshme pėr biznesin e tyre.

Pikat tuaja tė forta vijnė nga aftėsitė tuaja &

Mund tė jetė e vėshtirė tė dini se ēfarė duhet tė pėrmendni kur pyeteni se cilat janė pikat tuaja mė tė forta, por duhet tė dini se pikat tuaja tė forta nė thelb janė aftėsitė tuaja. Ėshtė gjithashtu e rėndėsishme tė theksohet se kur pėrshkruani forcat tuaja, duhet tė jepni edhe njė shembull se si ju i pėrdorni forcat tuaja pėr tė zgjidhur, pėrfituar nga njė situatė. Kjo do tė ndihmojė intervistuesin tė kuptojė se si ata mund tė vėnė pikat tuaja tė forta nė pėrdorim. Mė poshtė janė kategorizuar llojet e pikave tė forta qė ju mund tė pėrmendni nė intervistėn tuaj:

1 . Aftėsi tė njohurive bazė: Kėto janė aftėsitė qė keni fituar pėrmes edukimit dhe eksperiencave. Aftėsitė kompjuterike, aftėsitė e gjuhės dhe aftėsitė matematikore mund tė pėrfshihen nė kėtė mes.

2 . Aftėsi tė transferueshme: Aftėsi qė ju mund ti transferoni nga dega juaj nė punėn tuaj siē janė komunikimi, aftėsitė analitike, planifikikuese dhe organizative.

3 . Veēoritė personale: Cilėsitė tė cilat janė unike tek ju si besueshmėria, fleksibiliteti, pėrpikshmėria dhe aftėsia pėr tė punuar nė grup tė cilat zakonisht nuk mund tė mėsohen nė njė klasė. Ēfarė duhet tė bėni ėshtė tė uleni dhe tė mendoni se cilat janė aftėsitė qė ju keni nė kėto tre fusha. Ju keni fituar shumė aftėsi kėshtu qė nuk do tė jetė shumė e vėshtirė. Mundohuni qė tė keni njė listė me tė paktėn pesė pikat tuaja mė tė forta tė pėrhapura nė tre fusha. Sigurohuni qė tė keni shembuj pėr tė mbėshtetur tė gjitha forcat tuaja. Ėshtė gjithmonė mirė qė tė pėrmendni aftėsi tė vėrteta pasi kėshtu ju mund tė jeni mė tė bindshėm. Megjithatė nganjėherė mund tė jetė e vėshtirė tė keni shembuj se pėr kur i pėrdorėt aftėsitė tuaja. Kjo ėshtė njė fushė ku nė qoftė se keni nevojė, ju mund ti lejoni vetes njė tė vėrtetė tė caktuar, sepse nė fund tė fundit, ju jeni duke i treguar atyre njė ngjarje, megjithatė, ėshtė gjithmonė mė mirė tė jepni shembuj nga jeta juaj reale.

Kėshilla tė dobishme.

1. Shmangni pėrgjigjet e pėrgjithshme

Nėse ju flisni pėr pikat tuaja tė forta nė pėrgjithėsi atėherė intervistuesi do e kuptojė menjėherė. Mos pėrdorni fjalė si lojtar i ekipit  dhe aftėsitė e njerėzve. Tė jeni mė specifik nė lidhje me anėt tuaja tė forta, tė pėrdorni fjalė tė tilla si ndėrtimi i marrėdhėnieve dhe tregoni kur keni patur nevojė pėr ti pėrdorur kėto aftėsi pėr tė arritur diēka tė rėndėsishme. Dilni nga turma duke mos pėrdorur tė njėjtat forca tė pėrgjithshme qė pėrdorin tė gjithė tė tjerėt!

2. Pėrdorni aftėsi tė pėrshtatshme me punėn.

Pėrqėndrohuni nė aftėsitė qė pėrputhen me nevojat e punėdhėnėsit. Ju duhet tė flisni pėr aftėsi relevante qė mund tė sillni nė vendin e punės. Mos harroni ēdo gjė duhet tė jetė e pėrshtatur me punėn nė dorė.

3. Sigurimi qė fuqitė tuaja tė jenė tė adaptueshme.

Pritshmėria e intervistuesit ėshtė qė ju ti keni pėrgjigjet gati. Ata gjithashtu do pėrpiqen tė testojnė pėrshtatshmėritė tuaja, kėshtu qė tė jeni tė pėrgatitur. Ju duhet tė jeni nė gjendje tė pėrshtasni pėrgjigjet tuaja nė ēdo situatė kėshtu qė mos harroni tė jeni tė pėrgatitur. Ēelėsi i pėrshtatshmėrisė ėshtė pėrgatitja.

4. Tė jeni gjithmonė tė pėrgatitur.

Pėrgatitja dhe praktika janė jashtėzakonisht tė rėndėsishme. Ju dėshironi qė tė jeni nė gjendje tė flisni nė mėnyrė bindėse nė lidhje me forcat tuaja. Nė fund tė fundit, ju jeni duke u pėrpjekur tė shisni veten tuaj nė intervistė duke folur pėr anėt e forta qė ju keni. Nėse nuk jeni konfident kur jeni duke folur pėr pikat tuaja tė forta atėherė sdo e fitoni vendin e punės ju duhet tė jeni nė gjėndje qė ti bindni ata qė me tė vėrtetė i keni kėto aftėsi. Lexoni pėrgjigjet pa pushim dhe sigurohuni qė i dini se cilat janė forcat tuaja. Mos harroni tė jepni pėrgjigje konēize. Pėrgjigja juaj duhet tė jetė 1-2 minuta e gjatė.

Pėr sa kohė qė i keni pėrgatitur pyetjet, ju do tė jeni nė rregull! Kjo natyrisht vetėm nė rast se nuk ngrini ose nuk dilni nga dhoma e intervistimit nė njė gjėndje paniku! Gjithashtu njė pikė qė duhet pėrmendur ėshtė tė shmangni kopjimin e njė pėrgjigjeje qė ju shihni nė internet sepse intervistuesi me siguri e ka parė atė. Pėrdoreni atė si njė shembull, por kurrė mos e kopjoni atė 100%. Po tė jeni unik do tė dalloni pėr arsyet e drejta.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
%&E)

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė