Ja pėr ēfarė ka nevojė ēdo projekt nė Web Design.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ja pėr ēfarė ka nevojė ēdo projekt nė Web Design.

Nė ēdo aspekt ku duam tė kemi sukses, duhet tė kemi punėn nė grup qė tė na bėjė qė suksesi tė na rendė pas.

Nė ēdo aspekt ku duam tė kemi sukses, duhet tė kemi punėn nė grup qė tė na bėjė qė suksesi tė na rendė pas.
Nė ēdo aspekt ku duam tė kemi sukses, duhet tė kemi punėn nė grup qė tė na bėjė qė suksesi tė na rendė pas.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/08/2017 20:48

Nėse mendojmė se suksesi do tė vijė nga puna individuale, thjesht po gabojmė.

Puna nė grup ka shumė rėndėsi, aq shumė madje, saqė aty dallohet suksesi i njė skuadre apo grupi pune.

Grupimi dhe se si do funksionojė puna nė grup i jep rėndėsi tė veēantė punės qė ne bėjmė. Mund tė jetė diēka e vogėl por duke punuar nė grup jep rezultate tė mėdha ose e kundėrta; mund tė jetė punė super e vėshtirė, por kur realizohet nė grup, duket sikur skeni bėrė asgjė tė veēantė.

Por si mund tė ndahen proceset nė njė skuadėr, qė suksesi tė na ndjekė? Dhe si duhet tė punojmė me njė qėllim, por nė koncepte apo drejtime tė ndryshme nga njėri-tjetri?

Nė ēdo punė grupi, kemi persona tė ndryshėm, tė cilėt padyshim dijnė tė bėjnė gjėra ndryshe nga njėri-tjetri, pra ndarja e proceseve ėshtė hap thelbėsor.

Kur marrim nė konsideratė zhvillimin e njė Webfaqeje, cilat do jenė rolet dhe personat qė do zgjedhim pėr tė qenė pjesė tė skuadrės, tė cilat ēdo skuadėr duhet ti ketė?

Kėtu do tė gjejmė titujt dhe rolet qė na nevojiten pėr ndėrtimin e njė projekti tė suksesshėm:

Ēdo projekt nė web dizajn ka nevojė pėr&

Menaxhues Projektesh

Pėrmendet i pari meqė dhe roli i tij ėshtė thelbėsor. Ky ėshtė lideri dhe frymėzuesi i skuadrės, nė futboll do e quanim kapiteni i skuadrės. Ėshtė personi qė siguron se jemi nė drejtimin e duhur si nga puna nė skuadėr ashtu dhe brenda buxhetit. Shpesh vendos pritshmėritė dhe afatet kohore pėr projektet, merret me komunikimin nė skuadėr dhe jashtė saj (klientėt, eprorėt nėse ka etj).

Menaxhuesi i Projekteve shpesh punon bashkarisht me klientin dhe rolet e tjera pėr tė pėrcaktuar dhe afatet e projektit. Kontrollet e shpeshta jane rutinė e pėrhershme e njė personi qė mban kėtė rol, duke ndėrhyrė dhe ndihmuar tė anashkalohen pengesat qė hasen nga grupi punės dhe ja transmeton ēdo gjė klientit. Gjithashtu ndėrton raporte periodike mbi punėn e kryer.

Pa kėtė person, projekti shpesh mund tė devijojė apo dhe tė humbasė nė kohė apo tė dalė jashtė kontrollit. Por me kėtė person ēdo gjė do tė shkojė mė mirė sado pengesa tė ketė projekti.

Dizajner e UI/UX (Ndėrfaqja e pėrdoruesit/Eksperienca e pėrdoruesit)

Proēesi i dizajnit duhet me patjetėr tė fillojė me arkitektėt e ndėrfaqes grafike tė pėrdoruesit dhe me dizajnerin e eksperiencės sė pėrdoruesit. Kėto shpesh realizohen nga i njėjti dizajner i cili formulon mėnyrėn e ndėrtimit dhe tė strategjisė sė projektit. Nėse faqja ekziston, ata bėjnė kėrkime, analizojnė tė dhėnat, klikimet dhe shikojnė se ku duhet tė bazohet ndėrtimi i ndėrfaqes sė re si edhe vendosin pikėsynime pėr Webfaqen e re. Pasi ky rol kryen veprimet e tij, bėn njė hap pas, duke pritur pėr tė bėrė tė tjerėt nė pėrfundim tė projektit dhe ndėrkohė ja dorėzon dokumentimet dhe raportet bashkė me qėllimet, dizajnerit dhe specialistit tė pėrmbajtjes.

Specialisti i pėrmbajtjes

Pėrmbajtja ėshtė po aq e rėndėsishme sa vetė faqja, por qė shpesh nuk merr vėmendje aq sa meriton. Shpesh herė detyra pėr tė pėrgatitur shkrimet, ju jepet personave qė nuk janė profesionistė nė shkrime, gjė qė jep ndėr komunikim tė dobėt dhe shpeshherė dhe vonesa nė projekt.

Njė projekt i mirė nė web dizajn ka nevojė pėr njė person qė ka ide pėr krijimin e kontentit, ky person duhet tė ketė eksperiencė nė shkrimin e pėrmbajtjes sė faqeve, aftėsi bindėse nė shitje dhe rrjedhshmėri nė komunikim. Ky rol, krijon pėrmbajtje pėr ēdo faqe apo pėr vetė ndėrfaqen.

Specialisti i pėrmbajtjes duhet tė shohė detajet dhe tė ketė armė tė fuqishme komunikimin me audiencėn e faqes.

Web Designer

Tė paturit e njė designeri tė mirė ėshtė diēka e domosdoshme pėr ēdo skuadėr. Ky person ėshtė pėrgjegjės pėr realizimin e njė ndėrfaqeje sa mė moderne por njėkohėsisht dhe shumė tė thjeshtė pėr pėrdoruesin. Duhet me patjetėr tė arrijė objektivat e vendosur pėr projektin, por gjithashtu dhe tė kujdeset qė gjithēka tė jetė nė pėrputhje me brandin e krijuar nga kompania.

Kthimi nė jetė i faqes ėshtė po ashtu njė nga detyrat e dizajnerit. Analizat dhe idetė qė realizoi Dizajneri UI/UX duhet tė realizohen nė mock up nga Web Designer pėr cdo faqe nė detaje. Designeri fokusohet pėr tė ndėrtuar konceptin e faqeve, krijimin e shablloneve (template) dhe ndėrtimin e grafikės pėr web faqen.

Shkurtimisht, nėse arrini tė imagjinoni njė ide pėr webfaqen, Web Designer duhet ta realizojė atė tė jetė reale nė dorėn tuaj.

Zhvilluesi (Developer)

Strategjia, pėrmbajtja dhe dizajni janė tė gjitha ēelės mė vete, por pa zhvilluesin nuk bashkohen qė tė dalin njė trup i vetėm.

Zhvilluesi ose grupi i zhvilluesve pėrdor strategjinė, pėrmbajtjen, dizajnin dhe analizat pėr tė kthyer faqen nė kod aktual, pasi bėhen disa teste, pėrmirėsohen problemet, projekti merr jetė dhe vihet nė pėrdorim.

Reklamuesi nė web

Ky rol dhe pse ka shumė rėndėsi gjatė ndėrtimit, ai rėndėsinė e vėrtetė e arrin pasi faqja ka dalė aktive dhe ėshtė online. Shpesh punėn e mban nė kontakt me zhvilluesin e pėrmbajtjes dhe me dizajnerin. Jo vetėm qė duhet tė krijojė pėrmbajtje sa herė duket e nevojshme, por duhet tė njohė dhe trendet e internetit, duke ofruar optimizim dhe rritje nė shitjet dhe shikueshmėrinė e faqes.

Ndėrtimi i njė faqeje tė sukseshme kėrkon punė grupi. Pėrpjekja pėr ri-dizajn tė faqes pa ekspertizėn e duhur, jep probleme serioze nė kompani.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
7LdOB

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.