Ēfarė duhet tė bėni qė shefat t'ju marrin me sy tė mirė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė duhet tė bėni qė shefat t'ju marrin me sy tė mirė?

Doni qė shefat t'ju marrin me sy tė mirė? Ja si cilat janė pikat ku duhet tė tregoni kujdes...

Ēfarė duhet tė bėni qė shefat t'ju marrin me sy tė mirė?
Ēfarė duhet tė bėni qė shefat t'ju marrin me sy tė mirė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/02/2018 16:32

Nuk ka rėndėsi se ēfarė pune bėn dhe nė ē'kompani punon, inxhinieri, mjekėsi, media, edukim, dizajn, etj. Marrėdhėniet epror - vartės janė gjithmonė tė ndėrlikuara.

Shefi ėshtė ai qė mban gjithmonė shėnime dhe, ē'ėshtė mė e bukura, nuk t'i tregon asnjėherė. Janė disa pika ky«e tė cilat, sado bujarė, tolerantė apo demokratikė qofshin, shefat i vėnė re gjithmonė. Mos harro se ėshtė njė sy i hapur qė tė vėzhgon nė «do kohė.

Tė pėlqejnė ose jo, mė poshtė janė disa pika qė duhet t'i vėsh re dhe... puno shumė 5 ditė nė javė!

Orėn kur vjen nė punė

E fillon punėn nė orėn 8, nė 9 apo 10? Kultura tė ndryshme pune e nisin ditėn e punės nė orė tė ndryshme (madje disa zyra nuk kanė njė orė fikse), por nėse e nis mėngjesin nė 11:30, atėherė ky ėshtė vėrtet problem. Hidh njė sy nga kolegėt dhe shko nė punė nė tė njėjtėn kohė me ta.

... dhe orėn kur ikėn nga puna

Edhe njė herė, ndoshta nuk ke njė orar fiks pune 9 me 5, por reflekto «do ditė pėr punėn qė bėn dhe orėn kur e lė. Ikėn para kolegėve tė tu? Pas? Apo varet? Thjeshtė sigurohu tė mos largohesh mė herėt nga puna nga e hėna nė tė premten.

Si e pėrdor teknologjinė?

A merr telefonata pune nė telefon apo po bisedon nė chat pėr tė dalė nė darkė? Fokusi kryesor gjatė orarit tė punės ėshtė edhe mėnyra se si e pėrdor teknologjinė nė orarin e punės. Limito Facebook-un dhe gjithēka tjetėr personale.

Mėnyrėn se si vishesh

Mėnyra se si e prezanton veten ėshtė shumė e rėndėsishme nė punė dhe gjithmonė do tė jetė. Stili i veshjes nė punė, por edhe respektimi i kodit (pėr ato vende pune qė e kanė) ėshtė njė pikė ky«e qė pėrcakton seriozitetin. Disa zyra janė totalisht tė lirshme nė stil, ndėrkohė qė tė tjera shumė strikte pėr tė respektuar kodin. Kjo ėshtė njė pikė tjetėr e rėndėsishme pėr tė cilėn duhet tė kesh kujdes.

Fjalėt qė pėrdor

Kjo ėshtė njė ēėshtje bazike, sepse asnjėherė nuk duhet tė shpėrthesh ndaj kolegėve tė punės, brenda apo edhe jashtė zyrės. Shumė punonjės janė tė prirur tė krijojnė shpesh situata konfiktuale, ngrenė zėrin dhe thonė fjalė tė pahijshme. Mos harro se shefi mban gjithmonė shėnime pėr kėtė pjesė dhe njė ditė... pėr ty mund tė mos mbajė mė.

Si pėrshtatesh me ambientin e punės?

Sa mėsohesh me ndryshimet dhe me tė rejat qė tė ofrohen nė vendin e punės? Je natyrė e pėrshtatshme apo nuk tė pėlqejnė ndryshimet? Nėse je e re nė punė, shanset janė qė tė jesh nė qendėr tė vėmendjes. Kėshilla mė e mirė ėshtė tė presėsh ngjarjet e punės dhe tė qėndrosh afėr punonjėsve me eksperiencė mė tė gjatė pėr tė pėrfituar dhe pėr t'u pėrshtatur mė mirė.

Si e menaxhon kohėn?

E fundit, por jo mė pak e rėndėsishme: je njė menaxhere e mirė e kohės? A i bėn gjėrat nė kohėn e duhur apo neglizhon? A ecėn paralelisht me stafin apo je pas tij? Ėshtė shumė e rėndėsishme t'u japėsh prioritet gjėrave mė tė rėndėsishme dhe tė vendosėsh kohė pėr to.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
ccY&`

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.