Si mund tė motivoni punojėsit tuaj pėrtacė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund tė motivoni punojėsit tuaj pėrtacė?

Pėr drejtuesit, apatia te njė anėtar i skuadrės mund tė jetė zhgėnjimi mė i madh. Por sipas startegut tė biznesit dhe jetės Tony Robbins, ka disa mėnyra pėr tė frymėzuar.

Si mund tė motivoni punojėsit tuaj pėrtacė?
Si mund tė motivoni punojėsit tuaj pėrtacė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/11/2017 15:14

Asnjėherė mos e quani dikė "dembel", thotė Robbins, i cili ėshtė njė tsunam energjie. Ai ka kaluar nga njė fėmijėri e trazuar nė njė trajner lidershipi duke drejtuar mė shumė se 30 kompani qė presin tė bėjnė 6 miliardė dollarė pėr vitin 2017.

"Tė etiketosh dikė si "dembel", ėshtė gjėja mė e keqe qė mund tė bėsh, sepse kjo i thyen ata dhe kthehet nė njė difekt karakteri," thotė Robbins.

Nė vend tė kėsaj, zbuloni se pėr ēfarė janė ata tė apasionuar dhe ndihmojini tė pėrcaktojnė qėllimet e tyre.

"Qėllimet ndikojnė te ty, ēfarėdo qofshin ato," thotė Robbins.

Ėshtė puna e drejtuesit tė ndihmojė punonjėsit tė shohin se tė gjithė kanė qėllime, por ndoshta kėto qėllime nuk po ju shėrbejnė mirė atyre.

"Po, ti ke njė qėllim pėr tė kaluar ditėn; ti ke njė qėllim pėr orėn e ardhshme; qėllimi jot ėshtė tė pish njė kafe," thotė Robins. "Por kėto lloj qėllimesh nuk do t'ju zgjojnė."

"Ju duhet tė gjeni diēka qė ėshtė njė motiv, me fjalė tė tjera diēka qė ju plotėson. Ndėrsa shefat, mund t'i dėrgojnė punonjėsit nė njė vend ku ata mund tė bėjnė diēka qė i plotėson," thotė Robbins.

Gjithashtu, "Tregojini punonjėsve se si t'i plotėsojnė nevojat e tyre pėrmes qėllimeve tė kompanisė, tė paktėn disa nga nevojat e tyre dhe vetėm atėherė do tė shihni fuqinė e vėrtetė tė organizatės suaj".

Njė mėnyrė tjetėr sesi drejtuesi mund tė lidhet mė njė punonjės tė pamotivuar ėshtė pėrmes njė aktiviteti jashtė zyre, sugjeron ai.

"Dilni pėr vrap sė bashku, bėni diēka fizike sepse dembelizmi rritet mė shumė kur ju qėndroni ulur!"

"Sot njerėzit jetojnė brenda njė kutie, hipin nė makinėn e tyre tė mbyllur pasi kanė konsumuar njė mėngjes kutie dhe nisen pėr nė zyrėn e tyre tė mbyllur. Mė pas shkojnė nė shtėpinė e tyre prej kutie dhe hapin frigoriferin e tyre prej kutie."

"Ndėrroni formė," kjo ėshtė ajo qė sugjeron Robbins.

Tė qėnit aktiv rrit endorfinėn natyrale, por gjithashtu i jep mundėsi punonjėsit "dembel" dhe drejtuesit tė lidhen nė njė mjedis tė ri.

Tė jesh njė drejtues i suksesshėm do tė thotė tė kesh aftėsinė pėr t'u lidhur emocionalisht me lloje tė ndryshėm individėsh.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
=L1#*

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.