Perspekti - 6 pyetjet mė tė shpeshta dhe pėrgjigjet mė tė mira gjatė njė interviste pune
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

6 pyetjet mė tė shpeshta dhe pėrgjigjet mė tė mira gjatė njė interviste pune

Ėshtė e rėndėsishme qė tė jeni tė pėrgatitur pėr t'iu pėrgjigjur nė mėnyrė efektive pyetjeve, qė do t'ju drejtohen nė intervistat pėr punė.

Pyetjet me tė shpeshta dhe pėrgjigjet mė tė mira nė njė intevistė pune.
Pyetjet me tė shpeshta dhe pėrgjigjet mė tė mira nė njė intevistė pune.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 07/09/2016 10:25, Ndryshuar: 07/09/2016 17:29

Kėto pyetje deri diku konsiderohen tė zakonshme ndaj rekrutuesit presin qė ju tė jeni nė gjendje tė pėrgjigjeni menjėherė, pa hezitim. Rekrutuesit nuk presin qė ju tė mėsoni pėrmendėsh njė pėrgjigje, por ajo do tė jetė e fortė dhe bindėse nėse ju jeni tė pėrgatitur paraprakisht.

Mė poshtė po rendisim 6 pyetje qė me shumė gjasa do ju kėrkohen nė njė intervistė pune, plus pėrgjigjet mė tė mira.

1. Cila ėshtė forca juaj mė e madhe?

Kjo ėshtė njė nga pyetjet qė punėdhėnėsit pothuajse gjithmonė bėjnė. Kur ju jeni duke u pyetur pėr pikat tuaja tė forta ėshtė e rėndėsishme pėr tė diskutuar mbi atributet tuaja lidhur me pozicionin pėr tė cilin keni aplikuar dhe qė do ju pėrcaktojnė mė sė miri ju, pavarėsisht kandidatėve tė tjerė.

Mund tė duket si njė nga pyetjet mė tė lehta tė intervistės, por kjo ėshtė edhe njė nga mė tė rėndėsishmet. Rekrutuesi dėshiron tė dijė sa e lidhur ėshtė forca juaj, me nevojat e kompanisė dhe kualifikimet pėr punė tė veēanta. Kjo pyetje, ndihmon punėdhėnėsin tė vendosė nėse ju jeni kandidati mė i fortė pėr atė pozicion.

Mėnyra mė e mirė pėr t'iu pėrgjigjur ėshtė tė pėrshkruani aftėsitė dhe pėrvojėn qė lidhen drejtpėrdrejtė me punėn qė ju keni aplikuar. Jini tė pėrgatitur pėr tju pėrgjigjur pyetjeve duke bėrė njė listė me kualifikimet e pėrmendura nė postin e punės. Pastaj, bėni njė listė tė aftėsive tuaja qė pėrputhen me ato tė listuara. Kjo listė mund tė pėrshijė, arsimim apo trajnim, aftėsi komunikuese dhe bashkėvepruese apo pėrvoja tė punėve tė kaluara. Sigurohuni qė lista juaj tė pėrmbajė 3-5 aftesi vecanėrisht tė forta. Ēdo aftėsi e ilustroni me njė shembull tė veēantė, ku ju e keni pėrdorur atė forcė nė tė kaluarėn.

2. Cila ėshtė dobėsia juaj mė e madhe?

Njė pyetje tjetėr tipike qė intervistuesit do ju bėjnė lidhet me dobėsitė tuaja. Mėnyrat e kthimit tė pėrgjigjes janė tė ndryshme por kujdes, ju nuk duhet tė pėrmendni aftėsitė qė nuk janė kritike pėr punėn. Edhe pse ēėshtja ėshtė pėr dobėsitė, pėrgjigjja juaj gjithmonė duhet tė jetė e pėrshtatur rreth aspekteve pozitive tė aftėsive tuaja dhe aftėsitė si njė punonjės.

Diskutoni Aftėsi jo-esenciale, Njė mėnyrė pėr tiu pėrgjigjur kėsaj pyetjeje ėshtė tė analizojė aftėsitė kryesore dhe pikat e forta tė kėrkuara pėr pozicionin qė po intervistoheni, dhe pastaj tė dilni me njė mangėsi tė vogėl qė nuk ėshtė e domosdoshme pėr suksesin nė kėtė punė.

3. Mė tregoni pėr veten tuaj.

Intervistuesi ndonjėherė do tė fillojė intervistėn me pyetjen e hapur si "Mė tregoni pėr veten". Kjo ėshtė njė mėnyrė pėr tė thyer akullin dhe tju bėjnė tė ndiheni mė tė rehatshėm gjatė procesit tė intervistės. Kjo ėshtė gjithashtu njė mėnyrė qė rekrutuesi tė marrė njohuri pėr personalitetit tuaj dhe pėr tė pėrcaktuar nėse ju jeni personi i pėrshtatshėm pėr punėn. Shkėmbimi i informacionit shumė ose pak nuk ėshtė njė ide e mirė. Intervistuesit nuk duan tė dinė ēdo gjė rreth jush, por edhe shumė pak mund ta bėjė atė tė pyesė veten pse ju nuk jeni mė tė hapur.

Mėnyra mė e mirė ėshtė qė ju tė percillni as shumė por as edhe pak tė dhėnat tuaja. Filloni tė ndani disa nga interesat tuaja personale, tė cilat nuk kanė tė bėjnė drejtpėrdrejtė me punėn. Shembuj, njė hobi tuajėn si astronomi, shah, golf, ski, tenis. Puna vullnetare do tė demonstrojė seriozitetin e karakterit tuaj dhe angazhimin pėr mirėqenien e komunitetit tuaj. Rolet interaktive si udhėzues turneu nė muze, apo kryetar i njė klubi social do tė tregojė komoditetin tuaj me tė tjerėt dhe angazhim.

Shmangni diskutimin e temave politike, fetare. Ju gjithashtu nuk duhet tė ndani informacion personal rreth familjes, produktivitetit ose punės etike.

Konsideroni pėrdorimin e frazave si "Pėrveē kėtyre interesave dhe pasioneve, jeta ime profesionale ėshtė njė pjesė e madhe e kush jam unė, kėshtu unė do tė doja tė flas pak pėr disa nga pikat e forta tė cilat unė do tė sjellė pėr kėtė punė."

4. Pse duhet tju punėsojmė ju?

A jeni kandidati mė i mirė pėr kėtė punė? Jeni tė pėrgatitur pėr tė thėnė pse?

Kur njė punėdhėnės ju pyet: "Pse duhet tju punėsojė ju?" Ai ėshtė me tė vėrtetė duke pyetur, "Ēfarė ju bėn tė aftė tė mirė pėr kėtė pozicion?"

Mėnyra mė e mirė pėr t'iu pėrgjigjur ėshtė tė jepni shembuj konkret pse aftėsitė tuaja dhe arritjet ju bėjnė kandidatin mė tė mirė pėr punėn. Merrni disa momente pėr tė krahasuar pėrshkrimin e punės me aftėsitė tuaja, si dhe pėrmendni qė keni arritur nė pozicione tė tjera.

Pėrgjigja juaj duhet tė jetė e shkurtėr - jo mė shumė se njė minutė apo dy e gjatė. Prandaj, zgjidhni njė ose dy cilėsitė specifike nga lista qė keni krijuar." Filloni duke shpjeguar se ēfarė ju besoni se punėdhėnėsi ėshtė duke kėrkuar dhe si ju do ta pėrmbushni kėtė nevojė.

Unė mendoj se pėrvoja ime nė kėtė industri dhe aftėsia ime pėr tė punuar nė mėnyrė tė pavarur mė bėjnė tė jem njė kandidat i mirė pėr kėtė pozitė. Unė kam tru, pėrvojėn dhe aftėsinė superiore tė komunikimit qė do tė jetė njė pasuri pėr kompaninė tuaj. Unė besoj se njohja ime me industrinė do tė jetė njė pėrshtatje e mirė pėr kėtė pozitė.

5. Cilat janė pritshmeritė tuaja pėr pagėn?

Ēfarė jeni duke kėrkuar nė drejtim tė pagės? Ju dėshironi qė tė synoni lart, por ēfarė ndodh nėse ju e vini veten jashtė rrezes sė pagave? Nga ana tjetėr, nė qoftė se kompensimi juaj objektiv ėshtė shumė i ulėt, ju largoheni nga punėdhėnėsi pėr tė shkuar edhe mė ulėt dhe ju mund tė pėrfundoni mjerueshem.

Ndėrsa nuk mund tė ketė asnjė pėrgjigje tė drejtė, nuk ėshtė njė mėnyrė pėr tė menduar pėr pyetjen dhe pėr tė marrė atė qė ju dėshironi. Njė pėrgjigje e mirė mund tė ishte: "Pritjet e mia tė pagave janė nė pėrputhje me pėrvojėn time dhe tė kualifikimet". Ose, "Nėse kjo ėshtė punė e drejtė pėr mua, unė jam i sigurtė se ne mund tė vijmė nė njė marrėveshje mbi pagėn.

Varėsisht se sa ju e doni punėn, cilat janė nevojat tuaja individuale dhe rrethanat, ju mund tė percaktoni njė numėr, pėr tė ofruar mė tepėr besim.

6. Cilat janė qėllimet tuaja pėr tė ardhmen?

Kjo pyetje ėshtė dizenjuar pėr tė gjetur nėse ju jeni duke shkuar pėr tė ndenjur apo do tė levizni sa mė shpejt qė tė gjeni njė mundėsi tė mirė. Mbani pėrgjigjen tuaj tė fokusuar nė punėn dhe kompaninė qė jeni duke dhėnė intervistėn.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
g1MN3

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.