Perspekti - Gabimet mė tė mėdha qė mund tė bėhen nė njė letėr motivimi
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gabimet mė tė mėdha qė mund tė bėhen nė njė letėr motivimi

Rėndėsinė e njė letre motivimi nuk mund ta mohojė asnjėri nga ne.

Nė letrėn e motivimit shumicėn e kohės shkruajmė pothuajse tė njėjtat gjėra qė kemi pėrmendur nė CV.
Nė letrėn e motivimit shumicėn e kohės shkruajmė pothuajse tė njėjtat gjėra qė kemi pėrmendur nė CV.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/03/2017 13:14, Ndryshuar: 25/03/2017 20:15

Sot njė letėr e tillė ka rėndėsi shumė tė madhe nė ēdo punė nė tė cilen aplikojmė. Njė hap para se tė fillojmė shkrimin e njė letre motivimi, ne duhet te sigurohemi qė fillimisht CV-ja jonė ėshtė mjaftueshėm e pasur me informacione qė tė jetė e gatshme pėr tė na siguruar hapin tjetėr i cili ėshtė interesimi i punėdhėnėsit pėr ta lexuar letrėn tonė tė motivimit.

Duhet tė kemi parasysh qė ēdo punėdhėnės qė shpall njė vend pune, pranon padyshim shumė aplikime, CV dhe letra motivimi, prandaj duhet tė kemi parasysh qė nėse nė rreshtat e parė nuk shkruajmė diēka qė ta tėrheqė lexuesin tė vazhdojė mė tej, nuk do tė mundemi kurrėsesi tė shkojmė drejt njė interviste.

Jo rastėsisht thuhet qė Egzsiton vetėm njė mundėsi e fundit pėr tė lėnė pėrshtypje tė parė prandaj kini kujdes.

Gabimi i parė qė ne e bėjmė ėshtė qė e injorojmė fare bashkangjitjen e njė letre motivimi gjatė njė aplikimi pėr punė. Njė gjest i tillė na bėn tė dukemi shumė dembelė dhe aspak profesionistė sepse tashmė ėshtė bėrė kėrkesė bazė bashkangjitja e njė letre tė tillė nė thuajse ēdo konkurs.

Gabimi tjetėr ėshtė qė edhe nė rastet kur marrim pėrsipėr tė shkruajmė njė tė tillė, nuk i kushtojmė rėndėsinė e nevojshme detajeve dhe shumicėn e kohės shkruajmė pothuajse tė njėjtat gjėra qė kemi pėrmendur nė CV.

Nuk duhet harruar fakti qė letra e motivimit ka pėr qėllim tė plotėsojė CV-nė e jo ta pėrshkruajė atė, prandaj kini kujdes.

Ajo ēfarė u pėlqen punėdhėnėsve ėshtė rasti kur ne jemi shumė tė qartė dhe specifikė nė gjėrat qė shkruajmė. Nuk ka rėndėsi aspak sasia e fjalėve qė shkruani, rėndėsi ka qė ato tė jenė tė shkruara qartė, mirė dhe tė japin mjaftueshėm infomacione.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
&M%b#

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.