Cilat janė gabimet qė bėhen gjatė rekrutimit tė punonjėsve?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė gabimet qė bėhen gjatė rekrutimit tė punonjėsve?

Ka shume gabime tė cilat mund tė bėhen nga rekrutuesit kur zgjedhin punonjėsin e rradhės.

Cilat janė gabimet qė bėhen gjatė rekrutimit tė punonjėsve?
Cilat janė gabimet qė bėhen gjatė rekrutimit tė punonjėsve?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/02/2018 10:29

1.Zgjedhja e kandidatėve me CV tė ekzagjeruara

Sipas njė studimi, 79% e tė anketuarve pėrgjigjen se Burimet Njerėzore kanė punėsuar punonjės tė cilėt kishin njė seri aftėsish tė ngatėrruara pavarėsisht se ēfarė shkruhej nė CV-tė e tyre.

2. Nuk bėni pyetjet e duhura gjatė intervistės

Shumė rekrutues bėjnė pyetje sipėrfaqėsore gjatė procesit tė shqyrtimit dhe nuk e shfrytėzojnė kohėn pėr tė bėrė ato pyetje tė cilat do t'i ndihmonin tė kuptonin se sa i kualifikuar ėshtė kandidati pėr pozicionin e kėrkuar tė punės.

3. Intervistimi i kandidatėve me temperament dhe personalitet tė papėrshtatshėm pėr pozicionin e punės

Tė kesh njė ide tė qartė pėr personalitetin e dikujt mund tė ulė nė mėnyrė drastike koston, duke gjetur kėshtu personin e duhur pėr pozicionin e duhur.

4. I besoni vetėm intervistės

Ky ėshtė sėrish njė gabim i madh tė cilin rekrutuesit shpesh e bėjnė. Nisur nga njė studim i fundit nga Universiteti i Michiganit, intervista i rrit shanset e kandidatit pėr tė fituar pozicionin e punės vetėm me 2%.5. Mosverifikimi i referencave Sipas njė sondazhi tė kryer sė fundi, mė shumė se 25% e punėdhėnėsve nuk i kontrollojnė kurrė referencat.

6. Mos marrja nė konsideratė e njė personi tė mbikualifikuar

Rrallė herė ndodh njė pėrputhje e plotė ndėrmjet kualifikimeve tė kandidatit dhe pozicionit tė punės.

7. Mungesa e komunikimit nėpėrmjet autoriteteve punėdhėnėse

Komunikimi efikas nėpėrmjet punėdhėnėsve ėshtė vital por shpesh i neglizhuar.

8. Tė rezultosh me sindromėn "Kam nevojė pėr dikė nė kėtė moment"

Tė marrėsh nė konsideratė nė mėnyrė tė verbėr gjithēka qė ėshtė shkruar nė njė CV e rrit riskun pėr tė marrė njė vendim tė gabuar duke rritur ne kėtė mėnyrė kostot.

9. Tė dėshtosh duke mos realizuar njė Pėrshkrim Pune tė saktė

Nėse ofroni njė pėrshkrim pune tė vakėt atėherė do tė rezultoni me shumė aplikantė pėr pozicionin e ofruar, duke e vėshtirėsuar kėshtu mė shumė selektimin e kandidatėve.

10. Promovim i vakėt i vendit tė punės apo i kompanisė

Sot nė tregun e punės rekrutuesit mund tė sillen sikur janė duke i bėrė njė favor kandidatėve qė po i intervistojnė. Dėshtimi i njė reklame nga ana e kompanisė pėr tė transmetuar entuziazėm tek punėkėrkuesit ėshtė njė tregues i qartė qė rekrutuesit nuk mund tė rekrutojnė lehtėsisht talente.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
0!^44

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė