Pyetja qė nuk duhet t'u bėni kurrė punonjėsve tuaj.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pyetja qė nuk duhet t'u bėni kurrė punonjėsve tuaj.

"Si mund t'ju ndihmoj?" Ju do tė mendoni se kjo do tė ishte njė pyetje e mirė pėr t'iu thėnė punonjėsve tuaj. Por nuk ėshtė kėshtu.

Pyetja qė nuk duhet t'u bėni kurrė punonjėsve tuaj.
Pyetja qė nuk duhet t'u bėni kurrė punonjėsve tuaj.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 10/10/2017 19:08

Pavarėsisht se ka qėllime tė mira, kėtu janė tri arsye pse "Si mund t'ju ndihmoj?" ėshtė njė pyetje e tmerrshme pėr t'u thėnė punonjėsve tuaj:

1. Ėshtė zvarritje

Kur pyesni: "Si mund t'ju ndihmoj?" ju nuk jeni duke ofruar ndonjė ide apo sugjerim tė veēantė pėr mėnyrėn se si mund tė jeni mė tė dobishėm. Pėrkundrazi, po mbėshteteni tek punonjėsi pėr tė bėrė punėn e vėshtirė (dhe delikate) pėr tė gjetur se si duhet tė pėrmirėsoheni si udhėheqės. Duke pritur qė njė punonjės do t'ju tregojė se ēfarė duhet tė bėni mė mirė pa paraqitur ndonjė mendim vetė.

2. Kjo vendos punonjėsin nė presion

A mund tė imagjinoni se sa e frikshme ėshtė ti tregoni shefit tuaj se ēfarė duhet tė bėjė ndryshe? Kjo ėshtė ajo qė po bėn kur ju thoni, "Si mund t'ju ndihmoj?" Ju po kėrkoni tė zbuloni tė metat... Dhe punonjėsi nuk mund ta kuptojė nėse jeni vėrtet tė gatshėm apo jo qė ta dėgjoni kėtė. Ēdoherė qė flet tė vėrtetėn, ėshtė frikėsuese. Nuk mund tė nėnvlerėsojmė dinamikėn e fuqisė qė ekziston midis njė punonjėsi dhe njė punėdhėnėsi. Nuk ka asnjė stimul qė njė punonjės tė kritikojė ose tė thotė diēka qė mund tė perceptohet negativisht nga shefi i tij. Si rezultat, "Si mund tė tė ndihmoj?" ushtron presion ndaj punonjėsit pėr tė dhėnė njė pėrgjigje diplomatike, nė vend tė njė tė sinqerte.

3. Ėshtė e paqartė

Tani punonjėsi ėshtė i detyruar tė mendojė shpejt tė gjitha gjėrat e mundshme qė ju mund tė ndihmoni. Nė ēfarė projekti? Nė cilėn fushė tė biznesit? A duhet tė pėrmendin komunikimin? A duhet tė flasin pėr afatet dhe rezultatet? A duhet tė sjellin atė gjė qė ka ndodhur gjatė atij takimi javėn e kaluar? Apo ėshtė shefi qė kėrkon diēka mė tė lartė dhe strategjike? Ėshtė e vėshtirė tė dish saktėsisht se ēfarė po kėrkon si udhėheqės, kur shtroni pyetjen, "Si mund tė ndihmoj?"

Pra, ēfarė duhet tė pyesni nė vend tė kėsaj?

Nėse vėrtet dėshironi tė dini se si mund tė ndihmoni dhe mbėshtesni njė punonjės, provoni kėtė:

Sė pari, pyesni pėr diēka specifike qė mund tė ndihmoni.

Tregoni gabimin tuaj tė mundshėm, nė vend qė tė prisni qė punonjėsi juaj ta tregojė atė. Ofroni njė kritikė tė veprimeve tuaja, nė vend qė tė prisni pėr tė parė nėse ėshtė diēka qė punonjėsi juaj e sjell.

Shkoni vetė i pari dhe ndani atė qė mendoni se mund tė jetė mė mirė, jepini mė shumė hapėsirė punonjėsve tuaj pėr t'ju dhėnė njė pėrgjigje tė ndershme nė lidhje me atė qė mendojnė se mund tė jenė mė e mira.

Kėtu janė disa shembuj tė pyetjeve specifike qė mund tė bėni...

1. "A mendoni se kam menaxhuar shumė pak nė projektet?"

2. "A ju kam caktuar mė shumė se ē'duhet punė dhe keni nevojė pėr pak pushim?"

3. "A po ju jap informacion tė mjaftueshėm pėr tė bėrė punėn tuaj mirė?"

4. "A mund tė bėj njė punė mė tė mirė duke pėrshkruar vizionin dhe drejtimin pėr vendin ku po shkojmė?"

5. "A kam qenė i arsyeshėm nė lidhje me afatet si duhet?"

6. "A po ju ndėrpres shumė gjatė ditės me takime dhe kėrkesa?"

Njė punonjės do tė ndihet shumė mė i inkurajuar nėse e pyesni: "A po ju ndėrpres shumė gjatė ditės?" nė vend qė thjesht tė pyesni "Si mund tė tė ndihmoj?"

Ndaloni sė lėnduari punonjėsit tuaj me njė pyetje tė gabuar. Filloni tė pyesni tė drejtėn.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
4a0B-

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė