Si ti bėni punonjėsit tuaj mė produktivė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ti bėni punonjėsit tuaj mė produktivė?

Si njė menaxher, njė nga pėrgjegjėsitė mė tė mėdha qė ke ėshtė t'i bėsh njerėzit tė japin mė tė mirėn nga vetja e tyre.

Si ti bėni punonjėsit tuaj mė produktivė?
Si ti bėni punonjėsit tuaj mė produktivė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 16/11/2017 14:26

Nėse puna e menaxherit bėhet si duhet, ēdokush nė skuadėr jo vetėm qė do tė jetė mė produktiv dhe efikas, por edhe mė i lumtur.

Njė nga sfidat mė tė mėdha pėr njė menaxher sidomos tė ri, ėshtė t'i qėndrojė njerėzve pranė pėr t'i ndihmuar ndėrsa pėrpiqet tė gjejė mėnyra sa me efikase pėr tė bėrė punėn e tij si duhet.

Fuqizimi i punonjėsve pėrmes menaxhimit cilėsor ėshtė njė art mė vetė, njėlloj si tė mėsuarit tė programimit apo biēikletės.

Pėrderisa nuk ekziston ndonjė metodė pėrcaktuese ose e garantuar pėr t'u bėrė "udhėheqėsi mė i mirė ndonjėherė", ka shumė gjėra qė mund tė bėni pėr t'u siguruar qė punonjėsit tuaj janė duke marrė drejtimin e duhur.

Kėtu paraqiten 10 mėnyra taktike pėr t'i ndihmuar punonjėsit tuaj tė jenė mė produktivė, njė themel i shkėlqyeshėm pėr suksesin e ardhshėm tė lidershipit.

1.Ji vetvetja

Asgjė nuk e zėvendėson autenticitetin. Njerėzit e kuptojnė fallcitetin. Nėse tregoheni tė tillė pėrpara punonjėsve tuaj me tė cilėt ju duhet tė pėrballeni ēdo ditė, do tė humbisni besimin e tyre, pėr rrjedhojė edhe puna qė ata do tė bėjnė do tė jetė mė pak produktive.

Sjellja nė njė mėnyrė qė ėshtė nė pėrputhje me bindjet dhe vlerat tuaja do t'ju japė ēdo ditė mė shumė energji, dhe kėshtu do t'i dėrgoni njė mesazh punonjėsve tuaj qė edhe ato tė jenė vetvetja.

2. Krijoni njė kulturė tė transparencės dhe merrni reagime

Ndėrsa shumė menaxherė nuk kanė guxim ta bėjnė kėtė, pranimi i gabimeve krijon njė kulturė tė sinqertė dhe transparente ku tė gjithė mund tė ndihen tė lirė tė mjaftueshėm pėr tė bėrė mė tė mirėn nė punė.

3. Njihni ēdo individ

Tė pyeturit dikė kur e dini se diēka po ndodh nė jetėn e tij dhe tė qėndruarit pranė dikujt nė momente tė vėshtira mund tė ndihmojė nė lidhjen e fortė tuajėn me anėtarėt e tjerė tė ekipit. Duke u lidhur mė tepėr me ta kuptoni se ēfarė i motivon punonjėsit tuaj, ēfarė ata dinė tė bėjnė mė mirė dhe se me ēfarė po merren nė momentin aktual.

4. Vlerėsojini punėt e bėra mirė

Duhet ti vlerėsoni punėt e bėra mirė, nė vend qė tė vini re vetėm ēfarė nuk shkon. Kjo gjė do t'i motivojė tepėr punonjėsit tuaj dhe do t'i bėjė ata mė produktivė.

5. Fuqizojini ata me teknologjinė mė tė mirė

Njerėzit shpesh shpenzojnė kohė duke u marrė me detyra qė mund tė automatizohen, dhe qė mund tė bėhen mė shpejt duke pėrdorur njė teknologji mė tė avancuar. Investoni nė teknologji, kjo do t'i bėjė ata tė jenė mė tė shpejtė, produktivė dhe tė lumtur.

6. Inkurajoni marrjen e riskut

Nėse njė projekt do tė kishte 40% shanse tė dėshtonte dhe 60% shanse pėr tė patur sukses, punonjėsit prej frikės sė ndėshkimit pas njė dėshtimi pėrgjithėsisht nuk e marrin inisiativėn pėr tė rrezikuar. Ju duhet t'i inkurajoni punonjėsit tuaj tė provojnė diēka mė ambicioze se norma.

Inkurajimi i ndėrmarrjes sė riskut i bėn punonjėsit tuaj tė ndihen mė tė sigurtė dhe autonom, gjithashtu rrit shkallėn e inovacionit.

7. Motivojini punonjėsit tuaj dhe kujdesuni qė ata tė ruajnė entuziazmin

Njė nga sfidat mė tė mėdha tė njė kompanie veēanėrisht teksa ajo rritet ėshtė t'i mbajė punonjėsit e saj entuziastė nė punėn e tyre. Punonjėsit duhet tė ndihen gjatė punės sikur po bėjnė gjėnė mė tė mirė pėr momentin nė jetėn e tyre. Duhet t'i lini ato tė lirė tė kenė konceptet e tyre. Kjo do t'i motivojė ata tė japin mė tepėr nga vetja.

8. Jepuni punonjėsve liri dhe autonomi

Duhet t'i lini punonjėsit tuaj tė jenė vetvetja qė tė mund tė jenė mė tė lumtur dhe produktivė.

Duke biseduar me punonjėsit nė lidhje me llojin e punės qė ata duan tė bėjnė, duke i inkurajuar punonjėsit t'i vėnė vetes njė qėllim apo tė krijojnė njė ide nė tė cilėn duan tė bazohen, tė lejuarit pėr tė ndjekur nė punė stilin e tyre tė tė bėrit tė gjėrave, do t'i inkurajonit punonjėsit tė bėnin gjėnė qė ata duan mė sė shumti dhe kjo do t'i japi mundėsinė tė jenė produktivė.

9. Shtyjini njerėzit tė bėjnė atė qė ata mendojnė se nuk munden

Autonomia ėshtė e rėndėsishme, por dhe njė orientim apo udhėzim ėshtė i nevojshėm, sepse ndryshe njerėzve mund t'i duhet tė shpenzojnė njė kohė tė gjatė derisa tė gjejnė se ēfarė duan tė bėjnė.

10. Punėsoni mė tė mirėt

Nė njė botė ideale ju do tė kishit mundėsinė tė punėsonit njerėz tė pasionuar, me ide tė qarta dhe qė dinė ta shtyjnė veten e tyre pėr tė patur rezultat nė punė.

Jo tė gjithė ata qė ju punėsoni mund tė jenė yje. Por, ju si menaxher duhet tė pėrpiqeni tė nxirrni kualitetet e njė stari dhe t'i kultivoni ato tek njerėzit normal qė ju afrohen. Sigurisht qė ka dhe persona tė tillė tė cilėt nuk pėrshtaten me profilin e punės qė i keni dhėnė dhe ēfarėdo qė tė bėni me ta nuk do tė ketė rezultat.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
/;B5.

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.