Si tė fitoni lehtėsisht besimin e shefit tuaj?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė fitoni lehtėsisht besimin e shefit tuaj?

Tė fitosh menjėherė vlerėsimin e drejtuesit tuaj nuk ėshtė e thjeshtė.

Si tė fitoni lehtėsisht besimin e shefit tuaj?
Si tė fitoni lehtėsisht besimin e shefit tuaj?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 26/11/2017 20:05

Ka disa sjellje, qė mė shumė se tė tjerat, do t'ju ndihmojnė tė ndėrtoni njė marrėdhėnie besimi.

Mė poshtė janė disa opinione profesionistėsh, kėrkime e studime shkencore qė nxjerrin nė pah strategjinė e duhur pėr tė qenė nė harmoni me punėdhėnėsin.

Bėni tė ditur nė tė njėjtin moment problemet dhe zgjidhje tė mundshme.

Nė librin "How To Stop Worrying And Start Living" tė Dale Carnegie, tregohet njė histori mbi drejtuesin e pėrgjithshėm tė shtėpisė botuese, Simon e Schuster, Leon Shimkin.

Shimkin u bėri tė qartė punonjėsve tė vet qė sa herė e informonin pėr njė problem ishte e nevojshme tė propozonin tė paktėn njė zgjidhje.

Kėrkojini ndihmė shefit tuaj

Njė kėrkim i Harvard Business School nėnvizon se t'i kėrkosh kėshilla drejtuesit tuaj do t'ju bėnte tė dukeshit mė kompetent. "Tė kėrkosh kėshilla krijon njė partneritet me shefin dhe e nxit tė mbėshtesė idenė tuaj" - Roberto Cialdini, psikolog.

Shprehni mirėnjohje pėr mbėshtetjen qė ju jep shefi

Sipas njė studimi tė Universitetit tė Kalifornisė sė Jugut, tė dish tė falėnderosh, edhe kur ke marrė reagime negative, nxit drejtuesit tė kenė mė shumė vlerėsim.

Tė vini shpejt nė punė

Njė kėrkim i Foster School of Business nė Uashington thekson se punonjėsit qė vijnė herėt nė punė perceptohen nga drejtuesit si mė tė ndėrgjegjshėm dhe marrin vlerėsime mė tė larta.

Kushtojuni rėndėsi detajeve

"Edhe ai qė duket si njė problem i vogėl teknik mund tė hapė telashe me shumė klientė nė pak kohė."

"Njė punonjės i cili vė re detajet mund tė bėjė ndryshimin dhe tė dallohet nga tė tjerėt", thotė Ryan Holmes, themelues dhe CEO i Hoosuite.

Ndani ide dhe opinione me kolegėt

"E kam tė pamundur tė kuptoj se ēfarė mendon njė person nėse nuk merr pjesė nė diskutim. Nuk duhet tė keni frikė tė paraqisni njė ide, tė gjithė ne kemi si ide tė mira, si tė kėqija", thotė Jenna Lyons, drejtuese artistike dhe ish-presidente e J. Crew.

Tregoni vlerat tuaja

Nėse dėshironi njė promovim ėshtė e rėndėsishme tė paraqisni se cilat janė pėrfitimet qė do tė ketė drejtuesi dhe kompania.

"Ndonjėherė nuk mjafton qė tė bėsh njė punė tė mirė. Nėse doni qė drejtuesi juaj t'ju vlerėsojė duhet tė tregoni se jeni i nevojshėm pėr suksesin e tij personal dhe pėr atė tė kompanisė". Thotė Robin Dreeke, ekspert dhe drejtues i FBI's Counterintelligence Behavioral.

Njihni drejtuesin tuaj, edhe nė planin personal

Kjo nuk do tė thotė tė jeni miq tė shefit apo tė dilni sė bashku nė fundjavė, por tė zbuloni se cilat janė pasionet dhe interesat e tij nuk ėshtė e gabuar.

"Drejtuesit janė qenie njerėzore kėshtu qė komunikoni me ta nė nivel personal, thotė Andy Teach, autor i From Graduation to Corporation.

9.Mbajeni drejtuesin tuaj tė informuar

"Askush nuk i pėlqen surprizat. Nėse ju po ndėrmerrni sfida tė reja ju duhet t'i komunikoni ato" - thotė Sandy Mazur, president i Spherion Staffing.

"Pėr tė ndėrtuar besimin nuk duhet t'i fshihni pengesat dhe gabimet.

Gjeni mėnyrėn e duhur se si tė komunikoni me shefin tuaj dhe jini autentikė

"Ėshtė e nevojshme tė kuptoni se si i pėlqen komunikimi shefit tuaj dhe tė imitoni stilin e tij" - Sandy Mazur, president i Spherion Staffing. "Ėshtė e rėndėsishme tė jeni autentik nė mbėshtetjen tuaj" - Teri Hockett, drejtues i pėrgjithshėm i What's for Work.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
HaRSO

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.