Ēfarė duhet dhe nuk duhet tė bėni gjatė njė konflikti?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė duhet dhe nuk duhet tė bėni gjatė njė konflikti?

Konflikti ėshtė njė burim i madh energjie pėr drejtuesit qė dijnė ta pėrdorin atė...

Ēfarė duhet dhe nuk duhet tė bėni gjatė njė konflikti?
Ēfarė duhet dhe nuk duhet tė bėni gjatė njė konflikti?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/01/2018 22:57

Mėnyra se si pėrballen me njė konflikt mund tė ndajė menjėherė drejtuesit e mėdhenj nga pėrgjegjėsitė e leadership-it.

Drejtuesit e paaftė e drejtojnė keq njė konflikt nė tre mėnyra tė parashikueshme.

Ata heqin dorė

Konflikti ėshtė i vėshtirė dhe shpesh i frikshėm. Sfidon besimin dhe sigurinė tonė nė marrėdhėnie. Drejtuesit qė dorėzohen gjatė njė konflikti paralizohen prej tij. Ata veprojnė me kujdes nė mėnyrė qė tė ruajnė paqen, kompromisin, shmangin situatat e sikletshme dhe diskutimet direkte nga frika e refuzimit. Kėta liderė dėrgojnė mesazhin se konflikti ėshtė i dėmshėm pėr marrėdhėniet dhe duhet shmanget.

Ata japin kėshilla kur nuk ju kėrkohet

Gjatė konfliktit ndihet njė tjetėr lloj energjie e cila mund tė pengojė progresin. Ėshtė e natyrshme ta shohėsh atė si njė shqetėsim, i cili ka nevojė vetėm tė kuptohet. Disa drejtues e humbin perspektivėn gjatė njė konflikti, duke menduar se ėshtė detyra e tyre qė tė bėhen heroi dhe tė mos e prishin ditėn duke u thėnė gjithė tė tjerėve se ēfarė duhet tė bėjnė. Ata japin kėshilla dhe zgjidhje edhe atėherė kur nuk kėrkohet, duke pėrforcuar problemet ekstreme dhe varėsinė. Drejtuesit dėrgojnė mesazhin se konflikti ėshtė njė problem qė duhet zgjidhur dhe mendojnė se ata e kanė pėrgjigjen pėr kėtė.

Ata japin ultimatume

Konfliktet janė rezultat i njė hendeku midis asaj qė duam dhe asaj qė jemi duke pėrjetuar. Shpesh priremi tė besojmė mitin se janė tė tjerėt pėrgjegjės pėr konfliktin, kėshtu qė janė ata tė cilėt duhet tė ndryshojnė. Drejtuesit tė cilėt besojnė nė kėtė mit nuk kanė asnjė problem tė japin ultimatume. Ata besojnė se ėshtė e drejtė tė kėrcėnosh njerėzit si njė mėnyrė pėr tė zhdukur hendekun. Ata pėrcjellin mesazhin se frika dhe manipulimi janė mėnyra tė pranueshme qė tė tjerėt tė zhvillohen.

Drejtuesit e mėdhenj nuk i shohin konfliktet si njė problem kėrcėnues, por si njė burim energjie dhe mundėsi e fuqishme qė duhet shfrytėzuar.

Tre sekrete se si veprojnė drejtuesit e mėdhenj kur konflikti troket nė portė

Ata ndajnė pėrvojėn e tyre

Drejtuesit e mėdhenj nuk kanė frikė tė ndajnė pėrvojėn e tyre gjatė njė konflikti. Ata janė tė gatshėm t'u japin njė emėr emocioneve dhe pėrvojės sė tyre dhe u japin lejen tė tjerėve tė bėjnė tė njėjtėn gjė. Duke bėrė kėtė gjė ata dėrgojnė mesazhin se konflikti ėshtė i vėshtirė por gjithēka shkon mirė. Ndarja e pėrvojės ka njė avantazh pasi tregon dėshirat tona mė tė thella, gjė qe ė bėn mė tė thjeshtė tė pėrballesh me shkaqet qė nga rrėnjėt.

Mund tė tingėllojė kėshtu:

"Shqetėsohem thellėsisht pėr kėtė marrėdhėnie dhe se ku po shkojnė gjėrat."

"Edhe unė jam nė ankth. Drejtuesit kanė kaq shumė gjėra tė panjohura."

"Ėshtė normale qė tė jesh i zemėruar."

Ata bėhen kureshtarė

Pjesa mė e madhe e njerėzve mbajnė njė pozicion tė caktuar gjatė njė konflikti gjė qė ēon drejt polarizimit. Drejtuesit e mėdhenj bėjnė tė kundėrtėn. Ata bėhen kureshtarė dhe tregojnė interes jo gjykues dhe perspektivėn e tyre, si dhe perspektivėn e tė tjerėve. Nuk shqetėsohen se kush ka tė drejtė dhe kush e ka gabim, pėrkundrazi ata fokusohen qė tė kuptojnė dhe tė mėsojnė. Drejtuesit e mėdhenj pėrpiqen sė pari tė kuptojnė, dhe jo qė tė jenė tė kuptuar. Ata bėjnė pyetje tė drejtpėrdrejta nė vend qė tė pėrpiqen qė tė bėjnė pėrjashtime apo tė pėrsėrisin kėndvėshtrimin e tyre.

Ja disa shembuj:

-Cilat informacione do tė ishin mė tė dobishme pėr ju?

-Dua tė analizoj me ju disa mundėsi. Dua tė shoh kėndvėshtrimin tuaj.

-Jam kureshtar tė di perspektivėn tuaj.

Ata fokusohen nė atė ēka ėshtė mė e rėndėsishme

Shumė njerėz nė konflikt i largohen thelbit tė vėrtetė, duke kėrkuar qė tė justifikohen nė njė nga kurthet e pėrshkruara mė sipėr. Ata pėrqendrohen kaq shumė tek pėrmbajtja sa qė harrojnė atė qė ka me tė vėrtetė rėndėsi. Ose vendosin qė gjithēka ka rėndėsi, gjė qė krijon njė dilemė tė pamundur pėr tė gjithė.

Drejtuesit e mėdhenj janė tė aftė tė bėjnė njė hap pas, tė shohin perspektivėn dhe tė shohin qartė atė qė ka me tė vėrtetė rėndėsi. Ata mund tė ndajnė "ēfarė" nga "pse". E dijnė se pas pjesės mė tė madhe tė sjelljeve negative ka njė nevojė pozitive dhe pakėnaqėsi.

Pėrmbushja e kėsaj nevoje dhe trajtimi i ēėshtjeve tė mėdha si respekti, dinjiteti dhe kėnaqėsia emocionale janė tė rėndėsishme pėr zgjidhje afatgjata. Kur parimet dhe vlerat janė nė rrezik, ata janė nė gjendje tė pėrqendrohen tek njė ose dy nga gjėrat qė janė mė kryesore.

Konfliktet janė njė burim i madh energjie pėr drejtuesit qė dinė si ta pėrdorin atė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
6M@3)

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.