Frazat qė tregojnė mungesė vetėbesimi
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Frazat qė tregojnė mungesė vetėbesimi

Njė person shikon se moti ėshtė i keq. Pastaj, i hutuar kėrkon falje qė nuk pyeti nėse bashkėbiseduesi i tyre dėshiron tė flasė pėr motin. Pastaj pėrsėri kėrkon falje pėr tė folur pėr motin dhe, edhe mė i zėnė ngushtė, thotė se ata i shqetėsojnė tė gjithė. Dukshėm dallohet vetėvlerėsimi i ulėt kėtu.

Frazat qė tregojnė mungesė vetėbesimi
Frazat qė tregojnė mungesė vetėbesimi
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/11/2017 18:33

Nė kėtė artikull Perspekti sjell disa fraza qė tregojnė pasigurinė e njė personi

Tė thuash "mė fal" 100 herė nė ditė

Sipas studimeve kjo tregon probleme tė mėdha me vetėbesimin, gjė qė e bėn njė person tė besojė se nėse diēka shkon keq, ky ėshtė padyshim faji i tyre.

Ēfarė duhet tė bėni:

Nėse keni njė problem tė tillė, i cili pas ndonjė incidenti ju bėn qė tė dėshironi tė kėrkoni falje, analizoni situatėn: a keni bėrė me tė vėrtetė diēka tė keqe pėr tė kėrkuar falje?

"Ėshtė vetėm fat"

Disa njerėz, qė kanė arritur sukses nė jetė, i pėrgjigjen lavdėrimit me "Unė kam qenė vetėm me fat!" Ata pretendojnė tė jenė vetėm me fat, duke harruar se punuan shumė pėr tė arritur rezultatin. Sipas hulumtimit, ky fenomen quhet vetėdeklarim iracional ose i pandershėm.

Ēfarė duhet tė bėni:

Pranoni qė jeni tė mirė! Dhe kur dikush ju lavdėron, mėsoni tė thoni "faleminderit" nė vend qė tė gjeni justifikime.

"Vras mendjen se ēfarė mendojnė pėr mua"

Sipas shkencėtarėve tė Universitetit tė New Hampshire (SHBA), njerėzit me vetėbesim tė ulėt janė mė tė shqetėsuar pėr mendimin e tė tjerėve dhe nuk mund tė pėrballojnė konfliktet: preferojnė tė komunikojnė me njerėz negativė dhe tė pakėndshėm (edhe nėse i trajtojnė si plehra) nė vend qė tė kenė argumente dhe tė qartėsojnė marrėdhėniet.

Ēfarė duhet tė bėni:

Nė kėtė rast, duhet tė kuptoni se, nė pėrgjithėsi, tė gjithė kujdesen vetėm pėr veten dhe askush nuk mendon pėr ty. Imagjinoni qė njerėzit konfliktuoze janė "pesha e vdekur" dhe largojini ata nga jeta juaj. Ēdo gjė do tė bėhet mė e thjeshtė.

"Nuk e di se ēfarė tė zgjedh"

Nėse vazhdimisht i kėrkoni kamerierit nė njė restorant njė minutė pasi nuk mund tė zgjidhni njė pjatė, duhet tė mendoni pėr vetėvlerėsimin tuaj. Njerėzit me vetėbesim tė ulėt nuk mund tė marrin vendimet mė tė thjeshta dhe shpesh ndryshojnė mendjet e tyre.

Ēfarė duhet tė bėni:

Kuptoni se jeta mund tė jetė shumė mė e lehtė dhe mė argėtuese. Vendimet e vogla tė menjėhershme nuk do ta ndryshojnė, por do tė kurseni kohėn dhe nervat tuaja.

Njė kėshillė e vogėl pėr tė pavendosurit: Nėse nuk e dini se ēfarė tė porositni nė njė restorant, gjithmonė zgjidhni sallatėn ēezar.

Fjalė pėrēmuese rreth vetes

Disa njerėz me vetėbesim tė ulėt vazhdimisht tallen me veten dhe pėrdorin fjalė fyese kur flasin pėr veten e tyre. Duket se tė tjerėt mendojnė pėr mangėsitė e tyre gjatė gjithė kohės, kėshtu qė ėshtė mė mirė nėse ata janė ironikė pėr kėto tė meta vetė.

Ēfarė duhet tė bėni:

Nėse nuk tėrhiqni vėmendje ndaj problemeve tuaja, tė tjerėt ka shumė tė ngjarė tė mos i vėnė re ato.

"Ndoshta, ka tė ngjarė tė kem tė drejtė, por nuk jam i sigurt"

Pėrdorimi i vazhdueshėm i shprehjeve tė tilla si "pak a shumė", "nėse nuk gaboj", "ndoshta", "ka shumė tė ngjarė" dhe kėshtu me radhė ėshtė njė justifikim nėse mendimet e personit papritmas dalin tė pasakta.

Ēfarė duhet tė bėni:

Filloni tė kontrolloni fjalėt tuaja, duke kujtuar se mendimet e askujt kurrė nuk mund tė jenė 100% tė vėrteta.

"Tė gjithė mendojnė kėshtu"

Tė gjitha kėto "Gjithkush e bėn kėtė", "Shumica e njerėzve mendojnė kėshtu", "Gjithkush e dėshiron atė" janė shembuj tė frikės nga opinioni personal dhe ndjekja e stereotipeve tė shoqėrisė.

Ēfarė duhet tė bėni:

Kuptoni qė vetėm njė mendim i formuar personalisht ju bėn njė personalitet.

"Mendoj ndryshe, por do tė bie dakord"

A keni parė njerėz qė, edhe nė fushėn e tyre profesionale, janė dakord me mendimin e njerėzve mė pak kompetent, por mė karizmatikė? Ata kurrė nuk argumentojnė dhe bien lehtė dakord. Kjo nuk ėshtė njė natyrė e lehtė: ėshtė njė frikė patologjike e dėshtimit dhe njė gabim nė edukim (prindėrit nuk e kanė lejuar fėmijėn tė shprehė "mendimin e tyre tė panevojshėm tė fėmijės").

Ēfarė duhet tė bėni:

Mė nė fund kuptojeni se tė huajt nuk mund tė dinė se ēfarė do tė jetė mė mirė pėr ju dhe ēfarė opinioni duhet tė keni.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
CKO(<

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.