Perspekti - 6 arsye pse vjeshta ėshtė periudha mė e mirė pėr tė udhėtuar.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

6 arsye pse vjeshta ėshtė periudha mė e mirė pėr tė udhėtuar.

Vjeshta po vjen me peizazhin mahnitės, motin e butė dhe me ushqimet karakteristike. Por a e dini se vjeshta ėshtė gjithashtu njė nga periudhėt mė tė mira tė vitit pėr tė udhėtuar?

6 arsye pse vjeshta ėshtė periudha mė e mirė pėr tė udhėtuar.
6 arsye pse vjeshta ėshtė periudha mė e mirė pėr tė udhėtuar.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/10/2017 10:44, Ndryshuar: 23/11/2017 22:53

Mė pak turma njerėzish, ēmime mė tė ulėta dhe njė sėrė festivalesh, kėto janė ndėr arsyet pse duhet tė paketoni ēantat tuaja kėtė vjeshtė.

Moti ėshtė i butė

Nxirrni trikot, sepse moti nė vjeshtė ėshtė i pėrkryer pėr tė eksploruar, qoftė nė qytet apo nė ndonjė park kombėtar. Jo shumė nxehtė, por as shumė ftohtė, ju mund tė eksploroni atė qė ua do zemra nė njė klimė tė rehatshme. Nuk do tiu duhet tė shqetėsoheni pėr asgjė. Njė fitore e vėrtetė.

Udhėtimi ėshtė mė i lirė

Pėr udhėtarėt me njė buxhet tė caktuar, vjeshta ėshtė njė nga periudhat mė tė lira tė vitit pėr tė udhėtuar. Teknikisht "jashtė-sezonit", tė dyja qoftė fluturimet dhe hotelet janė pėrgjithėsisht mė tė lira nė vjeshtė sesa gjatė verės apo gjatė festave.

Destinacionet mė tė kėrkuara janė mė pak tė mbushura me njerėz

Udhėtimi nė vjeshtė do tė thotė tė shmangėsh turmat e verės, pasi fėmijėt kthehen nė shkolla dhe shumė kalojnė ditėt e pushimeve tė tyre nė udhėtimet verore. Kjo do tė thotė qė ju mund tė harroni pėr tė bėrė rezervime pėr darkė apo tė kaloni nė rrugė tė mbushura me turistė tė tjerė qė kėrkojnė tė bėjnė sa mė shumė foto pėr tė kapur pamje tė ndryshme.

Pamja me gjethet shumė-ngjyrėshe ėshtė mahnitėse

Vjeshta ėshtė njė kohė e bukur pėr tė udhėtuar falė gjetheve qė ndryshojnė. Merrni me qera njė kabinė nė mal, bėni njė udhėtim tė gjatė, ose qėndroni nė njė fshat piktoresk ku mund tė shijoni hije tė ndritshme tė sė kuqes, tė verdhės dhe portokallisė.

Zhvillohen shumė festivale tė mėdha

Vjeshta sheh shumė festime epike nė mbarė botėn, si Oktoberfest, Diwali (Festivali i Dritave), Java e modės nė Londėr, Halloween dhe Dia de los Muertos (Dita e tė vdekurve).

Ushqimi sezonal ėshtė i mrekullueshėm

Kuzhina e vjeshtės ėshtė njė kategori mė vete. Sezoni i pikut pėr mollėt, dardhat, kungujt dhe patatet e ėmbla. Vjeshta mund tė jetė periudha mė e mirė e vitit pėr verė dhe darka. Nėse ju jeni jashtė duke marrė mollė, apo duke ngrėnė nė njė restorant sezonal, ėshtė e sigurtė qė do bini nė dashuri me kėto pushime.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
XXk#!

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.