Vende turistike fatsjellėse qė bėni mirė t'i vizitoni
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Vende turistike fatsjellėse qė bėni mirė t'i vizitoni

Pėr shekuj me radhė, njerėzit supersticiozė i kanė cilėsuar disa objekte/vende vėrtet fatsjellėse.

Vende turistike fatsjellėse qė bėni mirė t'i vizitoni
Vende turistike fatsjellėse qė bėni mirė t'i vizitoni
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/12/2017 23:22

Guida Amerikane Fodors rendit dhjetė vende fatsjellėse...

Nė Itali gjenden dy tė tillė, njėri nė Milano dhe njė tjetėr nė Firence  tė cilat pėrmenden nė gjithė guidat turistike, pėr tė cilat vizitorėt mbajnė radhė tė gjata.

Njė prej tyre ėshtė nė Galerinė e famshme tė Vittorio Emanuele II, nė qendėr tė Milanos. Nė dysheme, nė anėn e majtė tė galerisė, ėshtė njė mozaik, dem, tė cilin thuhet se po ta prekėsh tė sjell fat.

Galeria Vittorio Emanuele II

Galeria Vittorio Emanuele II

Nė Firence ndodhet statuja e Porcellino-s (Derrkucit). Ju duhet tė fusni njė monedhė nė gojėn e Porcellino-s, sepse thuhet se sjell fat dhe kthehesh sėrish nė Firence.

Statuja Porcellino

Statuja Porcellino

Nė Europė ka shumė vende fatsjellėse. Nė Stamboll, pėr shembull, brenda Bazilikės sė Shėn Sofisė, gjendet njė kolonė "qė qan", e njohur si Kolona e Shėn Gregorit. Thuhet se lotėt e tij bėjnė mrekulli dhe shėrojnė tė sėmurėt. Vizitorėt fusin gishtin nė njė nga tė ēarat e saj, e nėse gishti laget, ai do tė shėrohet.

Kolona e Shėn Gregorit

Kolona e Shėn Gregorit

Nurembergu, nė Gjermani, ėshtė i famshėm pėr Schöner Brunnen, i cili ėshtė njė shatėrvan i bukur nė qendrėn historike qė qytetit. Nė tė ndodhet njė unazė e artė, e cila ėshtė si talisman: ju duhet ta rrotulloni atė tre herė.

Schöner Brunnen
Schöner Brunnen

Nė Bruksel, vendi fatsjellės ėshtė Statuja Everard't Serclaes, e cila ndodhet nė njė rrugicė pranė Grand Place. Figurat nė reliev, ose ndryshe qeni dhe engjėlli janė konsumuar nga mijėra duar qė e prekin ēdo ditė.

Statuja Everard't Serclaes
Statuja Everard't Serclaes

Nė Paris janė tė shumtė turistėt qė vizitojnė varrezat Pčre Lachaise, nė tė cilėn prehen disa nga personalitetet mė tė famshėm, nga Jim Morrison e Edith Piaff tek Oscar Wilde. Por thuhet se vetėm njė prej tyre sjell fat: varri i Victor Noir, njė personazh, i cili mori mė shumė famė pas vdekjes se sa kur ish gjallė. Janė tė shumta femrat qė e vizitojnė varrin e tij. Thuhet se po ta puthėsh nė buzė, ta prekėsh nė pantallona dhe t'i vėsh njė lule nė kapele stimulon fertilitetin tek femrat dhe mund tė gjeni burrė brenda njė viti.

Pčre Lachaise

Pčre Lachaise

Nė Qarkun Cork, nė jug tė Irlandės, ju duhet tė vizitoni Blarney Castle. Sipas legjendės, ėshtė njė gur nė kėshtjellė, i cili thuhet se bėn mrekulli nėse e puthni. Por kjo gjė nuk ėshtė e thjeshtė: ju duhet tė ngjisni njė shkallė dhe tė shtriheni drejt njė si humnere.

Blarney Castle

Blarney Castle


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
T\%G"

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.