Kėshillat pėr tė pasur njė dhomė gjumi tė pėrsosur
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėshillat pėr tė pasur njė dhomė gjumi tė pėrsosur

Dhoma juaj e gjumit duhet tė jetė njė vend pushimi dhe relaksimi. Pėr tė arritur kėtė ndjenjė paqėsore, ėshtė e rėndėsishme tė zgjidhni mobiljet e duhura, dekorin dhe sistemin organizativ qė do ta bėjnė atė njė vend ku dėshironi tė jeni.

Kėshillat pėr tė pasur njė dhomė gjumi tė pėrsosur
Kėshillat pėr tė pasur njė dhomė gjumi tė pėrsosur
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/10/2017 22:08

1. Shtrati juaj

Pika qendrore e dhomės ėshtė shtrati, pasi aty kaloni edhe mė shumė kohė. Prandaj, ju duhet njė shtrat nė varėsi tė mėnyrės se si ju flini. Pėr shembull njerėzit qė flene nė shpinė, mund tė pėrdorin njė dyshek tė fortė. Pėr ata qė flenė nė anė do ishte i mirė njė dyshek mesatar i fortė. Kjo ju ndihmon tė relaksoni muskujt tuaj dhe tė flini me shtyllėn kurrizore drejt.

2. Muret

Njė ndryshim tė lehtė qė mund tė bėni pėr tė pėrmirėsuar atmosferėn e dhomės tuaj ėshtė tė lyeni muret. Ju nuk duhet domosdoshmėrisht tė zgjidhni ngjyrėn tuaj tė preferuar.

Hulumtimet kanė treguar se ngjyra tė caktuara janė mė tė mira pėr tu ndjerė tė lumtur dhe tė relaksuar. Njė studim nė Universitetin Vrije tė Amsterdamit tregoi qė ngjyra e gjelbėr ėshtė mė e lidhur me lumturinė, kėshtu qė ju mund tė pėrdorni njė tė gjelbėr tė lehtė, pasi ju pėrkujton natyrėn. Ndėrsa njė tjetėr studim tregoi se ngjyra blu nė mure rrit krijimtarinė.

3. Organizimi

Njė dhomė e rrėmujshme mund tė sjellė depresion, ankth dhe nervozizėm. Hulumtuesit nė "Universitetin Princeton" zbuluan se "bollėku" i stimujve mendorė qė merrni kur jeni nė njė dhomė rrėmujė mund tė kontribuojė nė rezultate negative tė shėndetit mendor.

Bėjeni dhomėn tuaj njė parajsė duke zbatuar strategji organizative. Para sė gjithash, pastroni tė gjitha sipėrfaqet qė janė rrėmujė. Hidhini apo dhurojini artikujt qė nuk ju nevojiten. Rivendosni vetėm objekte apo sende qė ju duhet me tė vėrtetė.

4. Mbulesa e krevatit

Mbulesa e duhur do tė krijojė njė atmosferė tė kėndshme nė dhomėn tuaj, dhe gjithashtu do t'ju ndihmojė tė flini mė rehat. Ju do tė dėshironi njė set ēarēafėsh, jorgan ose batanije. Zgjedhja e tyre me ngjyrėn e duhur do i japė dhomės njė pamje unike.

5. Aroma

Mbajtja e dhomės sė gjumit me aromė tė kėndshme mund tė ndikojė nė atmosferėn e pėrgjithshme tė saj. Shkencėtarėt nė Haviland-Jones zbuluan se aromat e luleve shoqėrohen shpesh me kujtime tė lumtura, kėshtu qė ju mund t'i jepni dhomės tuaj njė aromė tė lehtė lulesh.

Sigurisht, njė nga mėnyrat mė tė lehta pėr ta bėrė dhomėn tuaj tė vijė era lule ėshtė tė mbani lule tė vėrteta nė vazo. Nėse nuk jeni alergjik, kjo ėshtė njė mundėsi e sigurt dhe e natyrshme. Plus, prania e luleve mund tė pėrmirėsojė mirėqenien tuaj. Hulumtimet kanė treguar se te pacientėt nė spital, dhomat e tė cilave pėrfshijnė lule, mund tė kenė rezultate tė pėrmirėsuara.

Njė tjetėr alternativė e sigurt pėr aromat ėshtė shpėrndarja e vajrave esenciale. Zakonisht rekomandohet vaji esencial me aromėn e livandos. Ėshtė njė aromė qetėsuese qė mund tė ndihmojė edhe pėr tė fjetur gjatė natės. Vajra tė tjerė rekomandohen ata me aromė jasemini, trėndafili, kamomili dhe ylang ylang. Me disa ndryshime tė thjeshta dekori, sė shpejti mund tė keni njė dhomė tė pėrsosur.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj


Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
e- 'N

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.