Perspekti - Ushqimet mė tė thjeshta dhe tė shpejta pėr tė 'luftuar' tė nxehtin
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ushqimet mė tė thjeshta dhe tė shpejta pėr tė 'luftuar' tė nxehtin

E urreni faktin qė tė gatuani dhe tė qėndroni pranė sobės me gjithė kėtė tė nxehtė? Ja disa ide tė thjeshta e tė shpejta.

Ushqime tė shpejta dhe tė thjeshta pėr tė qėndruar larg gatimit
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/08/2015 22:02

E urreni faktin qė tė gatuani dhe tė qėndroni pranė sobės me gjithė kėtė tė nxehtė? Idetė e mėposhtme janė tė thjeshta e tė shpejta pėr tu realizuar dhe do ti bėjnė pasditet tuaja tė verės vėrtet tė shijshme.

Fėrgimi i disa ushqimeve, qėndrimi pranė furrės ose sobės sė ndezur, janė tė gjitha gjėra tė cilat do tė mund tė shmangeshin me kėnaqėsi nė kėtė periudhė. Po cilat janė rastet mė tė mira pėr tė gatuar ndonjė ushqim tė freskėt, praktik dhe tė shpejtė? Mė poshtė do tė njiheni me disa ide krijuese pėr ti realizuar nė shtėpi nė pak kohė.

1. Sallatė frutash

Nėse jeni nė kėrkim tė ideve tė reja pėr mėnyrėn se si ti servirni frutat e freskėta, sallata me fruta ėshtė njė minivakt ideal pėr njė shėndet tė mirė dhe ndjesi tė lehtė. Ēdokush mund tė zgjedhė variantin e tij tė preferuar, e rėndėsishme ėshtė qė kėtė lloj sallate ta shoqėroni me njė salcė tė ėmbėl, pėr shembull: me ēokollatė ose krem karamel.

Njė shembull i sallatės sė frutave

2. Kosi i frutave i bėrė nė shtėpi

Njė alternativė tjetėr pėr tė shijuar frutat ėshtė kosi i pėrgatitur me to nė shtėpi. Pėr ta realizuar, ėshtė shumė e thjeshtė: mjafton qė nė njė enė tė hidhni kos pa yndyrė dhe ta pėrzieni me frutat tuaja tė preferuara, tė prera nė pjesė tė vogla. Pasi ta keni lėnė pėr disa orė nė frigorifer, do tė jetė gati pėr tu shėrbyer dhe pėr tu shijuar.

Kos pa yndyrė i bashkuar me frutat qė dėshironi

3. Akull me fruta

Akulli nė fruta ėshtė shumė i thjeshtė pėr tu realizuar nė shtėpi, ndėrsa ai ėshtė perfekt pėr tju freskuar gjatė pasditeve tė verės. Ēdokush mund tė zgjedhė shijen e tij tė preferuar, me fruta, ēokollatė dhe qumėsht.

Fruta the akull tė pėrziera

4. Sallatė

Pulė e pjekur nė zgarė, lulelakėr, oriz integral, shparg, misėr i pjekur; janė tė gjithė pėrbėrės prefektė pėr ti pėrgatitur si sallatė nė mėnyrė tė shpejtė. Ajo mund tė ruhet nė frigorifer pėr ndonjė ditė dhe nuk mund ta humbasė shijen.

Mish pule i bardhė dhe sallatė

5. Kuskus me perime

Kuskus me perime ėshtė njė nga recetat vegjetariane mė tė thjeshta dhe tė shpejta pėr tu pėrgatitur, ndėrsa nė verė mund tė shėrbehet edhe e ftohtė. Pėr kėtė recetė shėrbejnė karota, patėllxhan, domate, kungull i njomė dhe borzilok: ėshtė ideale pėr njė drekė apo darkė tė shpejtė dhe tė shijshme me miqtė.

Kuskus dhe perime

6. Perime tė pėrziera

Perimet e pėrziera janė gjithashtu shumė tė thjeshta pėr tu realizuar. Ēdokush zgjedh perimet qė pėlqen mė shumė. Por gjithsesi, ju sugjerohen patėllxhanėt, specat, kungulli i njomė, tė cilėt mund tė grihen dhe tė marinohen me pak vaj ulliri pėrpara se tė shijohen.

Perime tė pėrziera

7. Sallata kapreze

Sallata kapreze me djathė mocarela, domate dhe borzilok mund tė shėrbehet edhe mbi fetat e bukės. Ėshtė shumė e thjeshtė pėr tu realizuar, ndėrsa ajo ėshtė njė ide origjinale pėr njė darkė nė shoqėri.

Sallata karpeze

8. Sallata me patate

Sallata me patate ėshtė njė minivakt i lehtė dhe i shijshėm. Mjafton qė patatet ti zieni, ti copėzoni dhe ti shtoni pak kos tė bardhė jo tė sheqerosur. Kėsaj pėrzierjeje, hidhini, vezė tė ziera, proshutė edhe erėza aromatike dhe shijojeni nė pak minuta.

Patate tė raja me kos, proshutė dhe vezė

9. Domate tė mbushura

Kjo antipastė e ftohtė ėshtė shumė e shpejtė pėr tu pėrgatitur, sidomos nėse keni nė dispozicion oriz me perime ose sallatė orizi: disa kokrra domate tė freskėta mund ti mbushni pikėrisht me to.

Domate tė mbushura me mish pule dhe oriz

10. Brusketat

Nuk ekziston njė mesvakt mė i mirė se sa disa brusketa tė thjeshta: pėr ti pėrgatitur mjafton pak bukė, domate, mocarela, vaj ulliri dhe borzilok. Mė kreativėt mund tė zgjedhin diēka tjetėr.

Brusketa, buk e thekur me sallat dhe mocarela


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
JPA*&

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.