Ja kush ėshtė prodhuesi mė i madh i makinave nė botė.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ja kush ėshtė prodhuesi mė i madh i makinave nė botė.

Kur mendojmė pėr prodhuesin mė tė madh tė makinave, mendja na shkon tek Toyota, ose Honda, ose Volkswagen.

Kur mendojmė pėr prodhuesin mė tė madh tė makinave, mendja na shkon tek Toyota, ose Honda, ose Volkswagen.
Kur mendojmė pėr prodhuesin mė tė madh tė makinave, mendja na shkon tek Toyota, ose Honda, ose Volkswagen.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 21/08/2017 15:31

Prodhuesi mė i madh i makinave ėshtė tashmė aleanca Renault-Nissan, tė cilėt shitėn 5 268 079 makina nė gjysmėn e parė tė vitit 2017.

Me kėtė numėr shitjesh, Renault-Nissan ka lėnė pas Volkswagen me 5 155 591 milionė makina tė shitura dhe Toyota me 5 129 000 milionė makina tė shitura, si dhe General Motors me 4.7 milionė makina tė shitura.

Por, aleanca Renault-Nissan ėshtė pak mė ndryshe se kompanitė e tjera. Renault dhe Nissan kanė secila aksionerė tė ndryshėm, edhe pse pėrdorin teknologjitė dhe burimet e njėra tjetrės. Ndėrsa Toyota, Volkswagen, dhe General Motors kanė secili aksionerėt personalė tė kompanisė.

Ajo qė e ka ndihmuar mė shumė aleancėn Franco-Japoneze ishte blerja e 34% tė aksioneve tė Mitsubishit nga Nissan vitin e kaluar.

Midis Renault, Nissan, dhe Mitsubishi, tė treja kėto kompani shitėn 481 151 makina elektrike, numri i mė i madh i shitjeve tė kėtyre lloj makinave nė botė.


Reklamė


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
837UP

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.