Gjuhėt qė duhet tė dijė ēdo fėmijė pėr njė tė ardhme mė tė mirė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gjuhėt qė duhet tė dijė ēdo fėmijė pėr njė tė ardhme mė tė mirė

Cilėn gjuhė duhet ta inkurajoni fėmijėn ta mėsojė nė mėnyrė qė tė ketė njė tė ardhme tė mirė?

Gjuhėt qė duhet tė dijė ēdo fėmijė pėr njė tė ardhme mė tė mirė
Gjuhėt qė duhet tė dijė ēdo fėmijė pėr njė tė ardhme mė tė mirė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/01/2018 18:47

Cilėn gjuhė duhet ta inkurajoni fėmijėn ta mėsojė nė mėnyrė qė tė ketė njė tė ardhme tė mirė?

Historikisht, pėrgjigja gjithmonė ka qenė spanjishten, duke marrė parasysh numrin e shteteve nė botė tė cilat e flasin kėtė gjuhė.

Por hulumtimet e fundit nuk mendojnė ndryshe, sepse ekspertėt rekomandojnė t'ia mėsoni fėmijės gjuhėn Frėnge, Gjermane dhe Mandarine (kinezishten).

Hulumtuesit, kishin anketuar 2 001 prindėr me fėmijė tė moshave nėn 18 vjet, e gjithashtu edhe 500 liderė biznesi pėrgjatė Mbretėrisė sė Bashkuar.

Rreth 45% e prindėrve kishin thėnė se fėmija e tyre nuk e flet ndonjė gjuhė tė dytė, pėrderisa 19% thonė se nuk janė tė interesuar ta mėsojnė njė gjuhė tė re.

Hulumtuesit gjithashtu kishin mėsuar se Frėngjishtja, Gjermanishtja dhe gjuha Mandarine janė tri gjuhėt tė cilat ēdo fėmijė duhet t'i mėsojė pėr tė pasur njė tė ardhme tė mirė pas 10 viteve.

Aftėsitė e njohjes sė gjuhėve priten t'ia shtojnė 500 miliardė funte ekonomisė sė Mbretėrisė sė Bashkuar deri nė vitin 2027.

Pra, konstatimet e ekspertėve Britanikė tregojnė se njohja e gjuhėve ėshtė nė veēanti e mirė pėr ekonominė e Britanisė, dhe tregojnė se sa mė shumė gjuhė qė dini, aq mė shumė dyer tė hapura do tė keni

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
]d^=E

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė