Si mund ti bėni tė paharrueshme prezantimet tuaja?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund ti bėni tė paharrueshme prezantimet tuaja?

Edhe nė biznes, idetė e mira mund tė formėsojnė tė ardhmen. Fjalimet e paharrueshme prekin mendjet dhe zemrat.

Si mund ti bėni tė paharrueshme prezantimet tuaja?
Si mund ti bėni tė paharrueshme prezantimet tuaja?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/02/2018 21:59

Pėr t'u mbajtur nė mend, ju duhet t'i argėtoni dhe t'i angazhoni ata nė tė njėjtėn kohė. Mos bėni vetėm prezantimin e ideve tuaja. Por, tregoni historinė tuaj. Komunikoni nė njė mėnyrė e cila rezonon me audiencėn tuaj.

Pėrdorni strategjitė e mėposhtme pėr tė bėrė prezantimin tuaj tė ardhshėm mė tė paharrueshėm.

Hulumtoni temėn tuaj

Deklaroni dėshmi mbėshtetėse nė njė mėnyrė tė paharrueshme dhe qė kuptohet lehtė. Sa mė shumė qė dini, aq mė shumė vetėbesim do tė keni pėr tė pėrēuar mesazhin tuaj dhe pėr tė tejkaluar pyetjet e vėshtira.

Lidhuni me njerėzit

Krijoni njė lidhje emocionale me audiencėn tuaj duke pėrfshirė humor dhe tregime personale. Zgjoni njė emocion i cili do tė krijojė njė pėrvojė tė ngjajshme pėr ēdo person. Pėr shembull, kur jap prezantimet, gjithmonė ndaj disa mėsime etike tė cilat i kam mėsuar nga nėna ime. Shumica prej audiencės time mund tė lidhen duke kujtuar kohėn kur nėna e tyre u ka mėsuar mėsime tė rėndėsishme tė etikės.

Bėjeni tė thjeshtė

Ideja e fjalimit tuaj duhet tė jetė e drejtė, e kuptueshme dhe e pėrsėritshme. Bėni njė deklaratė tė qartė dhe tė fuqishme pėr idenė tuaj dhe pėr atė qė besoni. Sigurohuni qė ēdo aspekt i mesazhit tuaj adreson dhe riforcon atė ide. Mos komplikoni fjalimin tuaj me shumė fakte dhe figura. Tė dhėnat e shumta mund tė hutojnė audiencėn tuaj.

Njihni audiencėn tuaj

Lidhni fjalimin tuaj me grupin e njerėzve pėr tė cilėt do tė flisni. Pėrdorni terma, fjalė dhe akronime tė pėrshatshme. Hulumtoni prapavijėn, interesat dhe sfidat e audiencės tuaj.

Tregohuni tė vėrtetė

Jini tė vėrtetė dhe tė hapur gjatė fjalimit tuaj. Audienca juaj do tė lidhet mė mirė me ju nėse dukeni tė relaksuar. Pėrdorni humor pėr veten kur duhet.

Pėrdorni ilustrimet nė mėnyrė tė zgjuar

Videot, grafikat, fotografitė dhe tjera ilustrime mund tė ndihmojnė nė shpėrndarjen e idesė tuaj dhe gjithashtu tė ndihmojnė audiencėn tuaj tė mbajė nė mend mesazhin tuaj. Nė fjalimin e tij TED tė 2010, Jamie Oliver derdhi njė karrocė plot me kube sheqeri nė skenė pėr tė treguar se si kontribuon sheqeri nė mbipeshėn e fėmijėve. Ēdo ilustrim qė pėrdorni duhet tė mbėshtetė mesazhin tuaj.

Ngadalėsoni

Nėse flisni shumė shpejt, tė tjerėt mund tė kenė problem pėr tė kuptuar atė qė po thoni. Flisni mė ngadalė se zakonisht. Merrni frymė nė mes tė fjalive dhe pėrdorni pauzat pėr efekte tė fuqishme emocionale. Edhe njė pauzė e shkurtėr do t'i japė mundėsi audiencės tė kuptojė atė qė keni thėnė para se tė vazhdoni.

Bėjeni atė tė shkurtėr

Vetėm nėse jeni folėsi kyē nė njė ngjarje, provoni tė mbani prezantimin tuaj 20 minuta ose mė pak. Edhe nėse ju kanė dhėnė mė shumė kohė, mos pėrdorni gjithė kohėn me informata tė panevojshme. Shpėrndani fjalimin qė dėshironi tė jepni dhe largohuni. Njerėzit nuk do tė ankohen kurrė nėse filloni nė kohė dhe e pėrfundoni pak mė herėt.

Ndani njė moment "a-ha"

Flisni pėr njė moment kur gjithēka ka ndryshuar pėr ju; kur keni zbuluar idenė tuaj ose kur keni kuptuar se duhet tė bėhet njė ndryshim.

Bėni njė mbyllje tė fuqishme

Njė pėrfundim emocional mund tė ketė ndikim tė fuqishėm dhe afat-gjatė pėr audiencėn. Rishikoni me kujdes pikėn tuaj kryesore dhe tregojuni atyre se ēfarė mund tė bėjnė pastaj. Njė thirrje pėr veprim do nxisė audiencėn tuaj dhe do i inspirojė tė tjerėt tju bashkohen.

(Jacqueline Whitmore ėshtė eksperte e etikės dhe themeluese e The Protocol School of Palm Beach nė Palm Beach, Fla. Ajo ėshtė autore e Poised for success: Mastering the Four Qualities That Distinguish Outstanding Proffesionals dhe Business Class: Etiquette Essentials for Success at Work).


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
^S%^6

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė