Periudhė provimesh! Si mund tė pėrgatiten studentėt nė mėnyrėn e duhur?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Periudhė provimesh! Si mund tė pėrgatiten studentėt nė mėnyrėn e duhur?

Gati pėr provime?! Ja ēfarė bėjnė gabim zakonisht studentėt.

Periudhė provimesh! Si mund tė pėrgatiten studentėt nė mėnyrėn e duhur?
Periudhė provimesh! Si mund tė pėrgatiten studentėt nė mėnyrėn e duhur?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/02/2018 11:27

Truri ėshtė njė organ i etur pėr energji; pavarėsisht se peshon sa 2% i tė gjithė trupit kėrkon 20% tė tė gjithė energjisė ditore. Nė rastet kur "puna" e tij shumėfishohet, bėhet detyrim konsumimi i njė dietė tė shumėllojshme, por disa ushqime funksionojnė mė mirė se tė tjerėt.

Drithėrat, sidomos integralet, fruta e perimeve qė tė furnizojnė me vitamina e minerale.

Domatet pėrshembull pėrveēse pėrmbajnė vitaminė C, kanė dhe fibra, substanca fitokimike, likopen dhe pėrbėrės tė tjerė tė dobishėm pėr aktivitetet cerebrale.

Po kėshtu ėshtė thelbėsore pirja e 8-10 gotave me ujė nė ditė dhe mos tė mungojnė burimet e proteinave si mishi.

Kini parasysh qė asnjė produkt i vetėm nuk mund t'u japė tė gjithė elementėt e domosdoshėm pėr tė furnizuar trurin me energjinė e nevojshme. Zgjidhni mishin e bardhė pasi ka pak yndyrė, shumė proteina dhe elementė nutritivė qė e ndihmojnė trurin gjatė procesit konjitiv.

Duke nisur nga acidi folik dhe vitamina B12 qė ndihmojnė kujtesėn dhe shpejtojnė procesin e tė nxėnit.

Gabimet kryesore tė studentėve

Pėrpjekjet pėr tė mėsuar gjatė ditėve tė fundit dhe netėt pa gjumė kompromentojnė dhe shumė gabime nė kuzhinė. Njė dietė me shumė yndyrna dhe sheqerna mund tė dėmtojė pėrmes radikaleve tė lira strukturat cerebrale dhe tė reduktojnė funksionet konjitive.

Mos u besoni pijeve energjike dhe ushqimeve tė pakta nė vlera ushqyese, por tė pasura nė sheqer dhe yndyrna. Mund tė shkoni nė provim nė gjendje tė lodhur dhe nervozė. Pirja nė masė e kėtyre pijeve gjithashtu mund tė ju shkaktojė probleme nė fjetje dhe qetėsim tė trupit dhe tė trurit.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
\*#PX

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė