Sa shpesh duhet t'i lani fėmijėt e vegjėl gjatė dimrit?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Sa shpesh duhet t'i lani fėmijėt e vegjėl gjatė dimrit?

Momenti i banjos ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr rritjen e fėmijės, kjo pasi pėrveē faktit qė e mban atė tė pastėr, e qetėson dhe argėton.

Sa shpesh duhet t'i lani fėmijėt e vegjėl gjatė dimrit?
Sa shpesh duhet t'i lani fėmijėt e vegjėl gjatė dimrit?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/12/2017 19:30

Duke filluar nga ditėlindja e parė, shumė fėmijė fillojnė tė luajnė dhe tė djersiten shumė duke shkaktuar tek nėna mendimin se nė kėtė moment duhet tė kryhet njė banjo.

Nė tė vėrtetė kjo ėshtė e gabuar, pasi banjoja nuk duhet tė kryhet shpesh. Sipas disa ekspertėve, larja e tepėr e fėmijės e dėmton lėkurėn si edhe mund ta bėjė fėmijėn alergjik.

Pėrse nuk duhet ta lajmė shpesh fėmijėn?

Gjatė fėmijėrisė mikrobet pėrforcojnė sistemin imunitar tė fėmijės, i cili ėshtė duke u maturuar. Disa studime kanė nxjerrė pėrfundimet se larja e tepėrt e fėmijės mund tė rrisė ekspozimin e tij ndaj alergjive, pa harruar tė theksojmė se larja e vazhdueshme e lėkurės sė fėmijės me sapun bebesh apo shampo mund tė rrezikojė tharjen e tepėr tė lėkurės dhe pėr pasojė tė shfaqet dermatiti atopik (rrjebulla). Gjithashtu nė lėkurėn e fėmijės mund tė shfaqen edhe lezione tė shkaktuara nga alergjia. E gjithė kjo ndodh si pasojė e dėmtimit tė shtresės sė jashtme tė lėkurės (epidermės), funksioni i sė cilės ėshtė mbrojtja e organizmit nga agjentėt e jashtėm si tė ftohtėt dhe dielli.

Sa shpesh duhet tė lahet fėmija?

Larja e fėmijės nė mėnyrė tė pėrditshme ėshtė e gabuar, sidomos nėse do tė pėrdoret sapun apo shampo. Tė vegjėlit duhet tė lahet ēdo 3 ditė, pra rreth 2 herė nė javė, nė mėnyrė qė tė mos dėmtohet lėkura por njėkohėsisht tė ruhet edhe njė higjenė e mirė. Ka disa zona tė trupit tė fėmijės sic janė: duart, kėmbėt, fytyra dhe zona e bebelinės, tė cilat duhet ta pastrohen ēdo ditė dhe madje disa herė nė ditė sidomos gjatė stinės sė verės.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
N6b+9

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.