Perspekti - Si mund tė ndryshoni sjelljen e keqe tė fėmijės suaj?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund tė ndryshoni sjelljen e keqe tė fėmijės suaj?

Njė nėnė ka eksperimentuar me 5 lloje tė strategjive tė ndryshme disiplinore, dhe ja ēfarė ndodhi.

Si mund tė ndryshoni sjelljen e keqe tė fėmijės suaj?
Si mund tė ndryshoni sjelljen e keqe tė fėmijės suaj?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/12/2017 11:41, Ndryshuar: 30/12/2017 18:43

Fėmijėt sillen keq nganjėherė, ky ėshtė njė fakt i pakontestueshėm. Por, nėqoftėse ju duket se bota ėshtė pėrmbysur nė ju nga sjellja e padurueshme e fėmijės suaj, atėherė ėshtė koha pėr njė ndryshim.

Jacqueline Burt, njė nėnė e njė vajze 9 vjeēare dhe djali 4 vjeēar, ėshtė ndjerė e ngarkuar tejmase emocionalisht nga sjellja e keqe dhe grindjet e pėrditshme duke shkakuar trauma, kėshtu qė ajo vendosi t'i japė fund kėsaj ēmendurie dhe ja si e shpjegoi nė esenė e saj pėr Parents.com.

"Fėmijėt e mi dhe tendencat e tyre pėr tė mė shqetėsuar me sjelljen e tyre mė kanė shkatėrruar", ka shkruar ajo. Ajo e kuptoi se pėr tė ndryshuar sjelljen e fėmijėve tė saj, ajo duhet tė ndryshojė edhe sjelljet e saj poashtu. Jacqueline u konsultua me ekspertė mė tė mirė prindėrorė pėr kėshilla disiplinore ku edhe i testoi ata pėr njė javė. Kėtu po ju paraqesim disa nga metodat qė kjo nėnė i pa si tė dobishme, kur fėmijėt e saj ishin jashtė kontrollit.

Mos e shprehni reagimin.

Gabimi mė i madh i prindėrve qė bėjnė ėshtė se i pėrgjigjen fėmijės me sjellje jo tė mirė, sepse vėmendja negative ėshtė e vetmja alternativė pėr ta qetėsuar. Ndryshimi qė Jacqueline bėri ishte tė mos i pėrgjigjej fėmijės sė saj, dhe brenda pak minutash fėmija e pa qė nuk e ka vėmendjen qė ai kėrkonte dhe u qetėsua. Kriza u shmang mėnjėherė!

Bėhuni optimistė.

Nė vend qė ta qortojė kur djali i saj u ankua pėr njė problem, ajo e inkurajoi nė zgjidhje tė problemit, duke pėrdorur ton pozitiv se ai ėshtė nė gjendje pėr ta tejkaluar kėtė. Kur ta etiketoni fėmijėn tuaj pėr diēka, sigurohuni qė tė jetė sa mė pozitive sepse e lėndoni egon e tij.

Rregulloni tonin e tė folurit dhe bėhuni njė shembull.

Nėse fėmijėt tuaj ankohen dhe janė tė irrituar, ju duhet t'u tregoni atyre rrugėn e drejtė pėr veprim. Kur fėmijėt e saj vonoheshin pėr shkollė, ajo ua pėrkujtoi me qetėsi se duhet tė ikin mė shpejtė pėr tė arritur nė kohė, nė vend se ti bezdis ata si ajo bėnte vazhdimisht. Ajo vuri re kėtė ndryshim tė qėndrimit tė saj, madje vajza e saj arriti tė kuptojė ndryshimin e qortimit duke e pėrgėzuar nėnėn se ashtu duhet vepruar.

Kuptoni dhe pranoni ndjenjat e fėmijės suaj kur ata sillen keq.

Kur ju arrini tė shpjegoni se ju e kuptoni pse ka vepruar diēka tė gabuar fėmija, ata kanė mė shumė gjasa tė ndihen tė mirėkuptuar dhe t'ju pėrgjigjen nė mėnyrė pozitive. Kjo ėshtė arsyeja qė duhet ti kuptoni ata dhe t'u jepni kėshilla tė mira apo t'ua sqaroni pasojat.

Jini nė pėrputhje me rregullat.

Fėmijėt kanė mė shumė gjasa tė sillen mirė nėse e dinė se pas sjelljes sė keqe pėson dėnimi. Ju duhet tė jeni nė pėrputhje me pritshmėritė tuaja, tė jeni tė vendosur, dhe ta shmangni nevrikosjen apo anėn emocionale. Ajo pohoi se kishte zgjedhur njė moto pėr t'ia thėnė djalit tė saj sa herė qė ai sillej keq, dhe e pranoi se ai mėrzitej pa masė me kėtė lloj taktike, por kjo nuk ka rėndėsi pasi ai ishte nė gjendje tė dallojė qėndrimin e tij tė keq si dhe ta ndryshojė atė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
W7:

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė