Si tė ndėrtojmė marrėdhėnie tė shkėlqyera me kolegėt?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė ndėrtojmė marrėdhėnie tė shkėlqyera me kolegėt?

Udhėheqėsit arrijnė rezultatet e tyre pėrmes punės qė tė tjerėt bėjnė.

Si tė ndėrtojmė marrėdhėnie tė shkėlqyera me kolegėt?
Si tė ndėrtojmė marrėdhėnie tė shkėlqyera me kolegėt?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/01/2018 20:00

Aftėsitė ndėrpersonale janė thelbėsore pėr tė bindur dhe motivuar partnerėt brenda dhe jashtė organizatės. Udhėheqėsit efektivė dijnė tė negociojnė mirė me bashkėpunėtorėt dhe tė zgjidhin konfliktet duke pėrdorur metoda formale dhe joformale.

Prano rėndėsinė e ndjeshmėrisė

Njė nga faktorėt qė ndikojnė negativisht nė udhėheqje ėshtė tė tregohesh i pandjeshėm dhe i pakujdesshėm nė lidhje me nevojat dhe shqetėsimet e tė tjerėve. Qė tė jeni efektiv, menaxherėt duhet tė krijojnė marrėdhėnie punė me tė tjerėt tė bazuar nė besim, respekt dhe kujdesie si dhe tė tregohen tė ndjeshėm ndaj opinioneve, ndjenjave dhe interesave tė tė tjerėve kur komunikojnė me ta.

Krijo marrėdhėnie joformale

Pėrdor ndėrveprimet jo formale me kolegėt, superiorėt dhe vartėsit si njė mėnyrė pėr tė ndėrtuar marrėdhėnie shumė tė mira pune. Pėrdor mirėsjelljen si "njė buzėqeshje" apo njė pėrshėndetje kur i takoni rastėsisht. Trajto bashkėpunėtorėt me respekt dhe mos u trego paragjykues kur komunikoni me ata.

Tregohu i afrueshėm

Nėse punonjėsit tė konsiderojnė tė paafrueshėm, pyet veten se cila ėshtė arsyeja qė krijon kėtė pėrshtypje. Pėrpiqu vazhdimisht tė ndėrveprosh jo formalisht me kolegėt dhe konsidero aplikimin e strategjisė me "derė tė hapur".

Bėj pėrpjekje pėr tė pėrmirėsuar marrėdhėniet e punės qė nuk janė tė forta

Konsidero kolegėt me tė cilėt punon rregullisht dhe identifiko ata kolegė me tė cilėt ke marrėdhėnie jo tė forta.

Identifiko barrierat ndėrpersonale

Identifiko kėto barriera tė cilat ndėrhyjnė nė marrėdhėniet e punės dhe vendos se si mund ti kapėrcesh ato. Percepto kėto problem ashtu si ti sheh dhe pėrpiqesh tė zgjidhėsh problem tė tjera qė pėrballesh si menaxher; ato janė njė sfidė qė mund dhe duhet tė kapėrcehen.

Trego vullnet pėr t'u pėrshtatur

Tė zgjidhėsh diferenca ndėrpersonale kėrkon qė tė pyesėsh veten cilat aspekte tė sjelljes sė personit tjetėr mund tė pėrballesh thjesht duke i njohur ato apo tė pėrgatitesh tė pėrballesh me to. Disa problem tė tjera mund tė kėrkojnė aftėsi pėr tė pėrshtatur mėnyrėn tėnde tė sjelljes kur ndėrvepron me tė tjerėt. Nė kėto raste, ėshtė e rėndėsishme tė konsiderosh situatėn nga perspektiva e personit tjetėr dhe tė kuptosh arsyet pse ata sillen nė atė mėnyrė. Nė disa raste, arsyet nuk janė as egoiste as tė kėqija; thjeshtė janė unike. Veēantia individuale ėshtė baza e diversitetit, qė ėshtė thelbėsor pėr pėrshtatshmėrinė dhe elasticitetin e ēdo organizate.

Konsidero pikėpamjet e tė tjerėve

Prano faktin qė njerėzit e tjerė i perceptojnė pikėpamjet e tyre tė vlefshme po aq sa ato qė ti prezanton dhe prano faktin qė disa individė nuk do tė binden plotėsisht duke pranuar pikėpamjen tėnde apo tė kenė vullnetin pėr kompromis.

Tregohu njė drejtues/kėshillues

Tregohu njė drejtues/kėshillues pėr menaxherėt qė kanė pak eksperiencė, tė cilėt mund tė pėrfitojnė nga njohuritė dhe drejtimi yt. Ti ke njė rol shumė tė rėndėsishėm pėr tė zhvilluar dhe drejtuar stafin tė behėn drejtues tė ardhshėm.

Trego vlerėsimin

Vazhdimisht kėrko pėr raste pėr tė treguar vlerėsimin tėnd pėr tė tjerėt pėr punėn qė bėjnė. Trego dhe vlerėso kontributin e stafit tėnd nė forume tė hapura, po ashtu edhe privatisht.

Prano varėsinė tėnde tek tė tjerėt

Kujto veten tėnde qė ti je bėrė njė lider i/e suksesshėm vetėm nė saj tė ndihmės qė personat afėr teje tė kanė ndihmuar pėr tė arritur kėtė nivel.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
R5CBU

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.