Perspekti - Mos i thuaj kėto fjalė nė vendin e punės.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mos i thuaj kėto fjalė nė vendin e punės.

Ne tė gjithė jemi gjendur nė njė situatė tė tillė: tė kemi thėnė diēka me zė tė lartė nė vendin e punės dhe menjėherė tė jemi penduar.

Fjalėt qė sduhen thėnė nė vendin e punės
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 09/10/2015 22:16

Pėr shefat ekzekutivė, gafat mund ta dėmtojnė shumė reputacionin dhe emrin e mirė tė kompanisė dhe gjithashtu tė dėmtojė vlerėn e saj tė aksioneve. Pėr dikė tjetėr, tu thuash diēka tė gabuar kolegėve, ose tė zbulosh njė sasi tė madhe informacioni, mund tė jetė e sikletshme, dėmton marrėdhėniet, ose krijon situata tė nervozuara nė zyrė.

Ėshtė njė temė mjaft e diskutuar e pėrgjegjėsve tė LindedIn gjatė kėsaj jave, qė preku gjėrat qė njė menaxher nuk duhet tė thotė kurrė, informacioni privat i cili duhet tė ruhet mire dhe tė mos dalė jashtė zyrės dhe fjalet kyē tė mbrojtjes sė biznesit qė duhet tė shmangen.

Kėtu janė disa nga gjėrat qė ata thanė:

David Kerpen, Kryeshef Ekzekutiv nė Likeable Local.

Kerpen kujton kohėn kur ai u ndie tmerrsisht keq kur ai i tha njė punėtori tė tregohej mė miqėsor nė telefon. Nuk ishte ndonjė gjė kushedi se ēfarė ajo qė thashė, ishte mėnyra sesi e thashė, nė prani tė punėtorėve tė tjerė, shkruajti ai nė postin 17 gjėra qė shefi nuk duhet tė thotė kurrė.

Drejtuesit duhet tė jenė tė ndjeshėm ndaj faktit qė e gjithė skuadra ėshtė e pėrqėndruar tek ata. Gjithēka qė thotė shefi do tė zmadhohet sepse ėshtė shefi qė e thotė atė, shkroi Kerpen.

Kerpen pyeti shefat ekzekutivė dhe shefa tė tjerė pėr listat e tyre nė lidhje me Gjėrat qė njė shef nuk duhet tė thotė kurrė.

Midis tyre:

Unė jam shefi. Askush nuk dėshiron qė tė punojė pėr njė organizatė qė nuk rrespekton nivelin e angazhimit dhe ndjenjat njerėzore. Nėse bashkėpunėtorėt tuaj duan tė marrin urdhra, ata mund ti bashkoheshin ushtrisė. Por edhe nė ushtri ti u bindesh urdhrave vetėm qė tė tė mos heqin gradat.

Ēfarė nuk shkon me ty? Ėshte e lehtė tė acarohesh kur ekipi juaj bėn diēka tė gabuar por kjo pyetje shkon drejt e nė zemrėn e kompetencave tė tyre. Kjo pyetje jo vetem qė krijon njė krisje themelore nė marrėdhėnien tuaj por gjithashtu vė nė dyshim besimin tuaj tek aftesitė e tyre. Nė kėtė moment gjithēka merr tatėpjetėn.

Ėshtė thjesht njė klient/shitje e vogėl. Ti mėsosh stafit tėnd qė ti trajtojė klientėt qė paguajnė shumė dhe shitjet e mėdha ndryshe nga ato tė voglat po bėni njė gabim shumė tė madh. Kjo krijon pėr kompaninė tuaj mundėsinė pėr tė ofruar shėrbim tė keq ndaj klientit por gjithashtu debate nga stafi juaj se kush do tė kryejė secilėn punė.

Ti po e bėn punėn siē duhet. Kur njė punėtor tė pyet pėr feedback, kurrė mos i thuaj atij se po bėn njė punė tė mirė. Tė kėrkosh feedback ėshtė njė shenjė potenciali, njė dėshirė pėr tu rritur, pėr tė ndryshuar ose pėr tė qenė ne njė pozicion mė tė mirė& Ti thuash dikujt qė po e bėn punėn mirė pa dhėnė dhuratėn e pėrmirėsimit ėshtė nje mundėsi e madhe e humbur.

Bernard Marr, Kryeshef Ekzekutiv nė Advanced Performance Institute

Tė ndash gjėrat e gabuara me kolegėt nė vendin e punės mund tju vėrė ju nė njė pozicion tė vėshtirė dhe gjithashtu tė rrėnojė karrieren tuaj, shkruan Marr. Ndėrsa disa shaka me kolegėt janė fantastike, por ėshtė gjithmonė e rėndėsishme tė dini tė mos kaloni kufirin, shkruajti ai nė postin e tij Kujdes! Gjėrat qė nuk duhet tja tregoni askujt nė vendin e punės.

Unė nuk them kurrėsesi qė ju tė bėheni njė rrobot pune qė kurrė nuk ndan asnjė pjesė tė personalitetit me tė tjerėt, shkruajti ai. Por, bėhu i vėmendshėm, sugjeroi ai. Marr ofroi njė listė me 10 gjėrat qė kurrė nuk duhet ti ndash me tė tjerėt nė vendin e punės.

Midis tė tjerash:

Kurrė mos fol pėr para nė punė, qoftė kjo edhe nė lidhje me tė dhėnat e njė shitjeje apo sesa shumė keni shpenzuar pėr shtėpinė tuaj, makinvn apo vegla tė ndryshme. Tė flasėsh pėr paratė mund tė tėrheqė shumė ndjenja negative si xhelozi dhe pakėnaqėsi, shkruajti ai. Jeta juaj dashurore duhet tė rrijė jashtė zyrės gjithashtu. Ti mund tė kesh jetėn mė tė mahnitshme ose mė tė tmerrshme dashurore, por kurrė mos tregoni detaje nė vendin e punės, shkruajti Marr.

Diēka tjetėr mjaft e rėndėsishme qė nuk duhet diskutuar: feja.  Shumė mirė qė njerėzit kanė preferancat e tyre fetare por mbani mend qė shumė luftra janė shkaktuar nga diferencat fetare, shkruajti Marr.

Richard A Moran, Kryeshef Ekzekutiv nė Accretive Solutions.

Bota e biznesit ėshtė plot me fjalė si shumė tė zbuluara dhe tė mbipėrdorura qė janė bėrė tė lėmuara pėr syrin tonė, shkruajti Moran nė postin e tij 3 nga fjalėt mė tė tmerrshme nė biznes. Por nuk janė kėto fjalėt pėr tė cilat duhet tė shqetėsohemi, shkruajti ai.

Fjalė tė caktuara tėrheqin vėmendjen si njė dritė e kuqe alarmi. Fjalėt duken tė pafajshme dhe pėrdoren shumė shpesh, por na bėjnė qė tė harrojmė aktivitetet e tjera, shkruajti Moran.

Ketu kemi tre fjalėt mė tė tmershme. Njėra prej tyre: Fatkeqsisht. Fjala qė urdhėron vėmendje e pėrdorur shpesh si fjala e vetme nė njė mesazh na tregon ne qė diēka e keqe do tė ndodhė. Pėr punėdhėnėsin do tė thotė refuzim brutal ska rėndėsi sesa tė mrekullueshme janė kredencialet tuaja dhe sa aplikantė janė tė pėrfshirė, shkruajti Moran.

Por fjala gjithashtu ka kontekst tjetėr thumbues. Pėr e-mail et e brendshme, do tė thotė qė njė pushim nga puna do tė ndodhė ose do tė ndodhė ndonjė ndryshim tjetėr negativ. Ose tregon qė makina e kapuchinos ėshtė prishur, ose ose makina masazhuese ėshtė jashtė shėrbimit. Fatkeqsisht ėshtė njė fjalė qė e ndjek gjithmonė njė lajm i keq, shkruajti ai. Por fatkeqsisht, fjala fatkeqsisht pėrdoret shumė shpesh.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
#X37c

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė