Ēfarė duhet tė bėni nėse nuk mund ta nisni punėn nė mėngjes?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė duhet tė bėni nėse nuk mund ta nisni punėn nė mėngjes?

Njerėzit tė cilėt zgjohen herėt e bėjnė hapin e tyre tė madh me agim tė diellit.

Ēfarė duhet tė bėni nėse nuk mund ta nisni punėn nė mėngjes?
Ēfarė duhet tė bėni nėse nuk mund ta nisni punėn nė mėngjes?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/01/2018 20:19

Tregimet e njė njeriu tė suksesshėm qė nuk zgjohet herėt.

Si njė njeri i cili qėndron vonė, idetė mė tė mira vijnė kur perėndon dielli. Jeta nė njė shoqėri 9 deri nė 5 mund tė jetė e vėshtirė pėr njerėzit qė qėndrojnė vonė. Shiko nėse mund tė lidhesh me kėto gjėra:

Pyesni veten nėse jeni dembel ose gjeneralisht i mangėt

Ju e mbuloni mėngjesin tuaj tė ngadaltė duke i tejkaluar njerėzit qė zgjohen herėt gjatė ditės.

Ju lexoni artikull pas artikulli rreth vendosjes sė njė rutine tė mėngjesit, por ju nuk e merrni kėtė kėshillė.

Nėse jeni duke e tundur kokėn nė shenjė pranimi, unė e ndjejė dhimbjen tuaj. Unė luftova me luftėrat e mira pėr vite me radhė. Pas disa kėrkimeve dhe disa eksperimenteve dhe praktikės, unė arrita nė tri pėrfundime:

Jam i lidhur me mendimin gjatė natės.

Nuk mund ta ndryshoj natyrėn time.

Unė mund ta ndryshojė rutinėn time.

Kėto tė vėrteta mė ndryshuan jetėn. Unė i pėrdora ato pėr tė zhvilluar katėr zakone tė cilat mund tė ju ndihmojnė qė t'i kaloni njerėzit tė cilėt zgjohen herėt.

Ndiqni njė rutinė tė disiplinuar tė natės

Rutina ime e natės ėshtė e thjeshtė: nė mes tė orės 6 deri 10 tė mbrėmjes ėshtė koha e familjes. Pasi qė gjithkush ėshtė nė gjumė, unė fillojė tė punojė nė mėnyrė kreative dhe intelektuale nė vizionin tim pėr kompaninė time, Nav. Kėto janė orėt e progresit dhe inspirimit.

Rreth mesnatės ose orės 1 tė mėngjesit, unė e shikoj orarin tim pėr ditėn e ardhshme dhe vė nė prioritet gjėrat teksa mendja ime ėshtė e pastėr dhe kur mund tė mendoj strategjikishtė. Gjėja e fundit me tė cilėn dėshironi tė zgjoheni ėshtė njė grumbull i mesazheve.

Nė mėngjesin e hershėm, bėni vetėm atė qė ėshtė e mjaftueshme

Gruaja ime Rachel dhe unė kemi gjashtė vajza tė moshės shkollore. Unė zgjohem para agimit nėse mė pėlqen apo jo. Por unė gjithashtu stresohem nė lidhje me ushtrimet, mėngjesin ideal, etj Unė e ndihmojė Rachel-in me vajzat dhe dal nga dera.

Nėse nuk jeni personi i parė nė zyrė, kjo ėshtė nė rregull, ju kryet shumė punė tė madhe njė natė mė parė. Kjo jo vetėm qė do tė ju motivojė qė tė punoni mė shumė, por do ju jap besim gjithashtu.

Pėrfundoje gjatė ditės

Menjėherė pasi ulem nė tavolinėn time, unė hyj nė zonėn time tė pėrfundimit tė gjėrave. Thirrjet telefonike, intervista, mesazhe, takime, nė mėnyrė metodike ēaj nė mes tė kėtyre punėve.

Ndiqeni inspirimin nė ēdo orė

Unė e kam pėrdorur njė makinė CPAP pėr gjashtė vjet vetėm pėr tė qenė nė gjendje pėr tė fjetur. Disa netė mė parė, teksa isha duke u shtrirė pėr tė fjetur, unė u elektrizova nga njė ide pėr Nav. Kam pasur njė takim tė hershėm me bordin, por unė unė e hoqa makinėn time CPAP dhe hapa laptopin tim dosido. Duke privilegjuar rrjedhėn krijuese mbi njė ekstra gjysmė ore tė fjetjes ia vlenė gjithmonė.

Harrojeni stereotipin e vjetėr nė lidhje me zogjtė e hershėm dhe krimbave. Kjo nuk ėshtė njė pyetje pėr tė mirė ose pėr tė keq, pėr tė drejtė ose pėr tė gabuar; kjo ėshtė pėr tė pranuar se kush jeni dhe tė qenurit produktiv. Pėrveē kėsaj, si ēdo vetė-poshtėrues i respektuar do tė ju them: Speciet mė tė mira nuk e nxjerrin kokėn e tyre jashtė derisa ėshtė errėt dhe ftohtė jashtė.

Ata quhen zvarritėsit e natės pėr njė arsye, shko kapi ata.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
k,V%S

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.