Si tė qėndroni pozitiv nė njė punė me ambient mbytės?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė qėndroni pozitiv nė njė punė me ambient mbytės?

Ne priremi tė mendojmė se pjesa mė e vėshtirė e punės ėshtė vetė pozicioni. Por pastaj njė mėngjes, zgjoheni me pėrtesė pėr tė shkuar nė punė pėr shkak tė bashkė-punonjėsve.

Si tė qėndroni pozitiv nė njė punė me ambient mbytės?
Si tė qėndroni pozitiv nė njė punė me ambient mbytės?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/01/2018 22:12

Ju e bėni kėrkimin e punės nė favorin tuaj. Vendosni tė dhėnat mė tė reja nė profiling tuaj LinkedIn, dėrgoni letra tė shkėlqyera motivimi bashkė me resumenė tuaj, dhe arrini tė merrni pėrgjigje positive pėr intervistė nė njė nga kompanitė mė tė lakmuara.

Le tė themi qė dolėt mė sė miri nė intervistė, arritėt tė merrni njė ofertė pune, negociuat mė sė miri, dhe e pranuat ate ndėrkohė qė ndjenit lekėt tė vinin drejt jush.

Por tre muaj mė vonė, kuptuat qė kompania juaj e pėrzgjedhur ka njė kulturė jo shumė tė mirė dhe si pasojė ju jeni tėrėsisht tė pakėnaqur: si?

Ndėrkohė qė jėni duke kėrkuar pėr njė punė, njė pjesė e rendėsishme e detyrave tuaja ėshtė tė bėni kėrkime rreth kulturės sė kompanisė. Por nėqoftėse tek tuk e gjeni veten duke u pėrballur mė situata negative, a mund tė ndryshoni ambjentin e punės pėr mė mirė? Apo ėshtė thjesht cėshtje e humbur?

Kjo varet nė disa gjėra, por fillimisht le tė japim njė pėrkufizim tė "negativitetit nė ambjentin e punės".

Ēfarė e bėn njė ambjent pune mbytės?

Kur flasim pėr ambjente pune negative, problemet fillojnė qė nga kolegėt joprofesionistė (thashethemet, marrja e krediteve kur ai nuk ėshtė i duhuri, veprimet agresive e negative apo konkurenca e padrejtė gjatė mbledhjeve, etj.) deri te eprorėt e kėqinj ( ata qė nuk kanė aftėsi tė mira pėr tė qėnė lider, ndoshta ngaqė ndjehen tė kėrcėnuar, iu pengojnė qė tė rriteni) drejt njė ambjenti me balancė tė pashėndetshme jetė-punė.

Ėshtė e vėshtirė tė kapėsh tė gjithė elementėt qė krijojnė njė kulturė zyre jo tė mirė, por si shumė sėmundje, simptomat janė mė tė lehta pėr tu vėnė re krahasuar me shkaqet. Nėqoftėse jeni duke u pėrballur me njė ambjent pune mbytės, mund ta gjeni veten pa qejf nė mėnyrė tė vazhdueshme, duke vėnė nė pikėpyetje talentet dhe aftėsitė tuaja, dhe familja e miqtė iu vėnė shpesh hėrė nė dukje qė personaliteti juaj ka ndryshuar.

Janė edhe shumė shenja tė tjera krahas kėtyre, por ideja ėshtė qė shėndeti dhe lumturia juaj janė nė rrezik nėqoftėse ju vetė nuk bėni dicka pėr kėtė gjė. Varianti mė i dukshėm ėshtė normalisht tė lini punėn, por nėse kjo ėshtė akoma karriera e ėndrrave tuaja, pavarėsisht problemeve kulturore, mund tė jeni nė gjendje tė ndryshoni situatėn.

Si tė rregulloni ambjentin mbytės nė ambjentin tuaj tė punės?

Drejtohuni menaxherėve

Elementi mė i rėndėsishėm? Menaxhimi i lartė duhėt tė vihet nė dijeni qė ekziston njė problem dhe ndryshimi ėshtė i domosdoshėm. Nėqoftėse ata nuk e ndermarrin hapin e parė, ata kurrė nuk do tė pėrpiqen tė implementojnė ndryshime nė kompani qė favorizojnė moralin e saj.

Burimet njerėzore apo menaxhimi mė i lartė mund tė jenė tashmė nė dijeni tė vakėt tė gjithė situatės, prandaj edhe pse mund tė jetė njė thirrje e padėshiruar, duke ia sjellė pėrsėri nė vėmendje mund ti motivojė tė marrin disa masa tė nevojshmė. Pėrsėri, dhe nėse ata janė krejtėsisht jo nė dijeni, do tju duhet pak kohė t'i njihni me kėtė problem duke vepruar e treguar. Shkoni tė pėrgatitur me shembuj realė se ēfarė nuk ėshtė nė rregull e ka nevojė pėr tu rregulluar: si dhe mėnyra pėr tė ndihmuar nė rregullimin e kėtyre problemeve.

Pavarėsisht nėse jeni punonjės tė rinj ose tė vjetėr, prekja e njė teme kaq tė sikletshme ėshtė e vėshtirė por tepėr e rėndėsishme. Nėse mundeni,gjeni kolegė tė gatshėm pėr tu ngritur bashkė me ju dhe t'ju mbėshtesin nė zgjidhjen e propozuar, gjė qė do t'ju bėjė tė dėgjoheni shumė hėrė mė shumė.

Kėshtu qė vėndosni kapelen tuaj tė bardhė, stili Olivia Pope, dhe bėhuni gati tė paraqisni prova tė problemeve dhe zgjidhjevė qė do tė sjellin ndryshim.

Rekomandimet tuaja duhet:

Pėrafrimi i pritshmėrive midis menaxherėve dhe punonjėsve

Do tė thotė qė e gjithė skuadra duhėt tė mėsojė tė komunikojė nė mėnyrė tė qartė, produktive dhe transparente (nėse jėni pjesė e njė ambjenti mbytės, gjėja e vetme transparente pėr momentin janė thashethemet). Tė gjithė duhet tė rimėsoni disa sjellje jo tė hijshme tė mesuara gabim.

Kjo ėshtė njė kėrkesė e thjeshtė: kėrkon punė dhe vėmendje nga ana e menaxhimit dhe punonjėsve. Futu nė njė ambjent me mėnyra tė ndryshme pune dhe personalitesh dhe do tė shohėsh qė do tė jetė shumė e vėshtirė tė komunikosh me tė gjithė ata.

Hapi i parė:

Vendosni pritshmėri tė reja verbalisht pėr tė tėrė skuadrėn dhe mbajini shėnim tė gjitha nė mėnyrė qė tė gjithė mund t'ju referohen mė vonė. Nėse ka probleme mė sjellje tė pahijshme gjatė mbledhjeve (si ndėrprerjet apo thirrjet nė emėr), skuadra juaj duhet tė vendosė rregulla pėr ēfarė lejohet e ēfarė nuk lejohet tė bėhet gjatė kohės qė mblidheni bashkė. Nuk po sugjerojmė qė t'ju kėrkoni njerėzve tė ngrejnė duart dhe tė presin pėr leje pėr tė folur: por nėse kjo ėshtė mėnyra e vetme qe funksionon, pse jo.

Kompanitė qė kanė nevojė urgjente pėr rishikime mund tė konsiderojnė punėsimin e njė trajneri karriere pėr tė kėshilluar skuadrat e tyre. Njė trajner mundėson krijimin e njė prespektive neutrale dhe kėndvėshtrime tė nevojshme nė pėrmirėsimin e zonave qė sjellin shqetėsime. Ndėrsa kjo provon tė jetė mė e vėshtirė pėr tu implementuar si zgjidhjė pėr shkak tė shqetėsimėve buxhetore, mund tė sigurojė njė kthim tė investimeve tė vlefshme pėr kompaninė tuaj.

Njihni dhe vlerėsoni punėtorėt pėr arritjet e tyre

Ndėrkohė qė shtesat si tė punuarit nga shtėpia, gjatė pushimeve, dhe sigurisht, ngritjet nė pagė ose detyrė janė gjithmonė tėrheqėse pėr njė punė tė bėrė mirė, edhe gjestet e vogla mund tė jenė tė mjaftueshme. Thjesht duke njohur arritjet mund tė rrisė besimin nė vetvete tė kolegėve ose punonjėsve dhe mund t'i inkurajojė ata tė ndėrmarrinin njė rol mė aktiv nė tė ardhmen e projekteve dhe kompanisė.

Menaxherėt qė tregojnė interes tė vėrtetė pėr punonjėsit e tyre dhe suportojnė zhvillimin e mėtejshėm tė tyre janė shumė tė pakėt. Nėse ndjeheni pa mbėshtetje nė kompaninė qė jeni aktualisht, sugjeroni tė implementohet njė program mbikqyrjeje qė lidh menaxhimin me stafin dhe suporton punonjėsit e cdo niveli. Ēdonjėri, qė nga ekzekutivėt e deri te niveli fillestar, do tė korrin tė mirat e marrėdhėnieve tė afėrta profesionale qė do tė rrisin moralin.

Eventet e veēanta si festat e ditėlindjeve, darkat e kompanisė, ose drekat me pica cdo tė premte nuk vrasin nė ekonominė e kompanisė. Nuk ėshtė e nevojshme tė thuhet se punonjėsit qė vlerėsohen janė pėrgjithėsisht mė tė lumtur, dhe kjo vėrehet te produktiviteti e performance e tyre. Pse nuk do tė mundej kompania juaj tė pėrpiqej t'i bėnte punonjėsit e saj tė lumtur?

Diskurajoni grupet dhe favorizmat

"Ti nuk mund tė ulesh me ne!"

"Mean Girls" ėshtė njė kult i vlerėsuar jo pa arsye, tregonte rreth jetes reale. Edhe nėse ju identifikoheni me Cady Heron, Regina George, apo dikė nga protagonistėt e tjerė jo shumė tė njohur, gjasat janė qė ju keni hasur personalitete tė ngjashme me tė gjithė kėta personazhe nė ndonjė pikė. Do tė dėshiroja t'ju thoja se grupet dhe sjelljet e kėqija janė lėnė pas nė korridoret e shkollės, por fatkeqėsisht shumė situata tė ngjashme mund tė vėrehen edhe nė ambjente zyre, nėse ju i lejoni.

Menaxhimi i lartė mund tė ndalojė sjelljet e kėqija nėse e trajtojnė kėtė problem mė politika me tolerancė zero. Nėse jo, gjerat mund tė dalin jashtė kontrollit shumė shpejt. Duke lėnė pas rastin mė tė keq, ēdo punonjės meriton njė ambjent pune tė sigurt dhe pa tallje e ngacmime, nė tė cilin ata ndjehen tė pėrfshirė dhe si pjesė e skuadrės.

Jini proaktiv dhe tė shpejtė pėr tė gjetur zgjidhje

Kjo nuk ėshtė e vlefshme vetėm pėr produktet dhe shėrbimet e kompanisė, por edhe pėr punonjėsit gjithashtu. Kjo sjellje ėshtė e zakonshme midis sipermarrėsve tė kompanive mė kulturat mė tė mira. Edhe nėse ata operojnė si njė "organizatė e sheshtė", hapėsirė e rrumbullakėt bashkėpunuese apo thjesht ofrojnė hapėsira mbledhjeje pėr punonjėsit qė mblidhen bashkė dhe bisedojnė (Facebook, Zappos, Google etj.), kėto organizata ndajnė njė sens tė pėrbashkėt pronėsie qė i lejon tė gjithė tė ndjehen tė sigurt nė shprehjen e ideve dhe opinioneve.

Skeduloni mbledhje tė grupit apo mė mirė akoma, njė forum bashkie, njė herė nė muaj pėr tė ndarė idetė dhe tė siguroheni qė zėrat qė vlejnė, dėgjohen.

Punėsoni pėr tė reflektuar kulturėn e dėshiruar, jo kulturėn aktuale

Krijoni njė listė me vlera, cilėsi, dhe qėllime qė punonjėsit aktualė dhe ata nė tė ardhmen duhet tė kenė, me kritere duke variuar qė nga "duhen pasur" te "do ishte mirė qė tė ishin". Nė momentin qė lista ėshtė e plotėsuar, duhet tė jetė e thjeshtė pėr burimet njerėzore tė identifikojnė njė kandidat ideal.

Dy fjalė: Bėhuni pozitivė

Udhėhiqni me shembuj. Nuk mund tė prisni qė ndryshimi do tė ndodhė nėse ju nuk merrni masa, prandaj merrni kohėn qe ju nevojitet qė tė njihni tė gjithė kolegėt ( sidomos ata me tė cilėt nuk keni njė afrimitet natyral), jini tė sjellshėm gjithmonė, dhe pėrgjithėsisht jini vetvetja. Pikė bonus: menaxherėt do t'ju vėnė re herėt apo vonė dhe do tė vlerėsojnė pėrpjekjet tuaja.

Bashkojini tė gjitha bashkė

Kultura e njė vendi pune ėshtė njė tjetėr produkt pėr kompaninė. Ju krenoheni me punėn tuaj, ashtu si kolegėt, do tė ishte pėr tė ardhur keq nėse do tė lejonit energjitė negative tė shkatėrronin njė mundėsi ideale. Tė punuarit bashkė pėr tė pėrmirėsuar situatėn mund tė ndryshojė drastikisht kėnaqėsinė nga performancat dhe puna juaj nė pėrgjithėsi. Duke marrė parasysh qė njė njeri shpenzon mesatarisht 90 000 orė nė punė gjatė gjithė jetės sė tij, kjo gjė nuk ėshtė thjesht njė ēėshtjė e vogėl.

Konsideroni kėto hapa zjarrėfikėsin tuaj nė rast se nė kompani bie zjarr. Mbani mend qė toksinat e zyrės mund tė jenė tinėzare, pa pėrpjekje tė pėrqėndruar dhe dėshirė pėr ndryshim, njė kompani mund tė bėhet thjeshtė shtrėnguese dhe tė ruajė staturin e vetė aktual tė gjėrave. Si njė individ i zgjuar dhe profesional, ėshtė pėrgjegjėsia juaj tė njihni kur ėshtė e vlefshme pėr tė shtuar pėrpjekjet tuaja pėr tė krijuar ndryshim dhe pėr tė levizur nė rast pershtatjeje mė tė mirė. Karriera dhe lumturia juaj nuk janė tė negociueshme.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
D%%4G

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.