Ēfarė nuk duhet tė bėni nėse vendosni tė shkoni me pushime nė Francė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė nuk duhet tė bėni nėse vendosni tė shkoni me pushime nė Francė?

Franca ėshtė njė vend i madh dhe ka rregulla tė ndryshme dhe zakone sociale nė pjesė tė ndryshme tė saj.

Ēfarė nuk duhet tė bėni nėse vendosni tė shkoni me pushime nė Francė?
Ēfarė nuk duhet tė bėni nėse vendosni tė shkoni me pushime nė Francė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/11/2017 14:28

Ka disa gjėra qė turistėt nuk do tė duhet t'i bėjnė kurrė nė Francė.

Ndiqni kėto rregulla dhe do tė kaloni njė kohė tė mrekullueshme, kudo qė tė jeni nė kėtė shtet.

Kurrė mos e thirrisni me zė tė lartė kamerierin

Uluni nė tavolinėn qė doni dhe prisni qė kamerieri tė vijė. Nėse nuk vjen shpejt, bėje njė kontakt me sy me tė ose thjeshtė ngrite dorėn. Tė bėni diēka mė shumė do tė ishte e pasjellshme dhe do tė bėnte qė kamerieri tė mos vinte fare. Mbajeni nė mend qė stafi i kamerierėve nė Francė trajnohen pėr ushqim dhe verė, dhe t'i bėjnė 30 gjėra nė tė njėjtėn kohė.

Mos flisni me zė mė tė lartė se tė tjerėt, sidomos gjatė natės

Francezėt i respektojnė shumė njerėzit kur ėshtė fjala te nivelet e zhurmės. Nė shumicėn e rasteve, njerėzit qė i dėgjoni natėn ose nė kafene, duke folur me zė tė lartė, janė turistėt. Provoni t'i kontrolloni nivelet tuaja tė zhurmės, sidomos nė fshatra tė qetė dhe qytete gjatė natės.

Kurrė mos e lini celularin nė tavolinė kur dilni pėr kafe/ushqim me miqtė

Ka raste kur duhet ta kontrolloni celularin dhe kjo ėshtė ok. Por ėshtė e papranueshme shoqėrisht qė ta lini celularin nė tavolinė, sikur se jeni duke pritur ndonjė telefonatė. Dhe veēanėrisht mos e pėrdorni atė gjatė ushqimit apo pijeve. Ėshtė e pasjellshme, sikur nuk po ju pėlqen qė keni dalė me njerėzit tė cilėt jeni ulur.

Kurrė mos jini tė sigurt se makinat do tė ndalen tek vizat e bardha tė kalimtarėve

Ka zebra tė kėmbėsorėve nė Francė, por makinat nuk ndalen automatikisht pėr t'i lėnė kėmbėsorėt qė tė kalojnė. Zebrat shihen mė shumė si njė vend ku kalimtarėt mund tė kalojnė, kėshtu qė duhet tė ngadalėsojnė. Nėse dėshironi tė kaloni dhe askush nuk ndalet, duhet tė pėrqendroheni dhe tė kaloni nė zebra vetėm nėse e shihni se makinat ju kanė parė dhe janė duke u ngadalėsuar, para se tė dilni.

Mos prisni tė gjeni gjėra hapur tė dielave

Francezėt njihen pėr mbajtjen e lidhjeve tė tyre familjare dhe e diela ėshtė dita kur francezėt takojnė familjen. Pėr mė tepėr, Qeveria ua ka ndaluar dyqaneve qė tė punojnė tė dielėn. Pėr kėtė arsye, mund tė mos gjeni pothuajse asgjė hapur tė dielave.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
'+#Xb

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.