Gabimet tipike qė bėni kur arredoni shtėpinė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gabimet tipike qė bėni kur arredoni shtėpinė

Arredimi ėshtė shumė i rėndėsishėm nė njė ambjent pasi ndikon drejtėpėrdrejtė nė humorin dhe gjendjen tuaj emocionale.

Gabimet tipike qė bėni kur arredoni shtėpinė
Gabimet tipike qė bėni kur arredoni shtėpinė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/10/2017 17:40

Njė shtėpi e arreduar nė mėnyrėn e gabuar mund tė ndikojė negativisht tek ju dhe t'ju krijojė njė gjendje jo tė duhur shpirtėrore. Prandaj nė kėtė artikull po ju sjellim gabimet qė duhen shmangur nė interierin tuaj.

1. Nuk keni lule nė ambjent

Dihet se gjelbėrimi dhe lulet ndikojnė mirė nė gjendjen emocionale dhe mungesa e tyre mund tė krijojė gjendje stresi. Vendosni disa vazo me lule nė ambjent pėr ti dhėnė shtėpisė suaj gjallėrinė e duhur.

2. Keni vetėm ndriēim nė tavan

Drita luan gjithashtu njė rol tejet tė rėndėsishėm nė gjendjen emocionale. Nėse nė ambjentet tuaja ekziston vetėm ndriēimi nė tavan, atėherė kujdesuni qė tė krijoni opsione tė tjera ndriēimi, si psh: njė abazhur tavoline, ndriēim nė mur apo ndriēim tė fshehur vertikal nė zona tė caktuara tė interierit.

3. Nė qendėr tė dhomės suaj tė gjumit ėshtė njė televizor

Ėshtė e vėshtirė tė relaksohesh apo tė flesh kur nė qendėr tė vėmendjes nė dhomėn e gjumit ėshtė njė televizor. Prandaj lereni mė mirė televizorin nė sallon ose vendoseni atė nė njė vend tjetėr jo shumė tė dukshėm pėr njė atmosferė sa mė relaksuese nė dhomėn e gjumit.

4. Korridori juaj ėshtė i mbingarkuar me shumė gjėra

Korridori duhet tė jetė sa mė i lirshėm dhe mundėsisht minimalist, pasi hyrja nė shtėpi me njė korridor tė mbinaguar me shumė gjėra shkakton parregullsi dhe gjendje stresi. Prandaj mundohuni ti sistemoni sendet e korridorit nė rafte dhe dollape qė mos tė vrasin syrin dhe t'ju prishin humorin.

5. Kuzhina juaj ėshtė lyer me ngjyrė blu ose bojėqielli

Ngjyra blu ose bojėqielli nuk ėshtė shumė e pėrshtatshme pėr kuzhinėn pasi krijon ndjesinė e ftohtėsisė dhe largon oreksin. Prandaj rekomandohet qė kuzhina juaj tė ketė ngjyra tė ngrohta pėr njė ndjesi sa mė tė mirė emocionale, pasi aty kaloni njė pjesė tė mirė tė kohės tuaj nė shtėpi.

6. Perdet nuk janė tė duhurat

Perdet janė shumė tė rėndėsishme nė ambjentin e shtėpisė. Tregoni kujdes qė ngjyra e perdeve mos tė jetė shumė e errėt pasi zvogėlohen hapėsirat nė interier dhe krijojnė diskomfort. Edhe nė rastet kur perdet janė tė trasha, kundraperdet duhet tė jenė sa mė tė ēelėta dhe transparente qė tė lejojnė tė hyjė drita e diellit nė ambjent.

7. Detajet nė interier nuk kanė kontrast

Kontrastet me ngjyrat janė shumė tė rėndėsishme nė interier pasi krijojnė hamoninė nė stilin e arredimit. Kujdesuni qė detajet mos tė jenė nė njė tonalitet tė vetėm dhe krijoni kontraste pėrmes ngjyrave, materialeve dhe teksturave pėr njė ambjent sa mė tė qeshur dhe me energji pozitive.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj


Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
9[dW

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė