Salmon i pjekur me Portokall
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Salmon i pjekur me Portokall

Njė pjatė e bukur dhe mbresėlėnėse me aromė portokalli, qė e bėn edhe mė delikate.

Salmon i pjekur me Portokall
Salmon i pjekur me Portokall
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/12/2017 15:07

Njė vakt i shėndetshėm dhe elegant, pėr tė mos pėrmendur shijen e mrekullueshme kur shėrbehet me sallatė me gjethe jeshile, oriz dhe shparguj.

Koha e pėrgatitjes: 55 minuta

Pėrbėrėsit:

2 portokallė (tė prerė nė feta rrumbullake)

1 qepė (e prerė nė feta tė holla)

1 e 1/2 lugė gjelle vaj ulliri

5 fileto salmoni

1 lugė gjelle erėza (kokrra, me lėkurė limoni dhe kokrra piperi tė zi, ose tė tjera sipas shijes)

1 e 1/2 lugė ēaji pluhur hudhre

1 lugė gjelle majdanoz (i thatė)

1 e 1/2 lugė gjelle lėng limoni

1/2 filxhan lėng portokalli

1 lugė gjelle mjaltė

Pėrgatitja:

Nxehim paraprakisht furrėn nė 200 gradė Celcuis. Nė njė tas tė vogėl ose filxhan, pėrziejmė sė bashku erėzat e limonit dhe piperit, pluhurin e hudhrės dhe majdanozin e thatė.

I vendosim fetat e njė portokalli nė njė shtresė tė vetme nė fund tė njė pjate pjekjeje. Vendosim njė shtresė me feta qepe mbi portokall. Spėrkasim me pak vaj ulliri dhe me gjysmėn e pėrzierjes sė erėzave.

Vendosim pjatėn e pėrgatitur nė furrėn e nxehur qė mė parė dhe e pjekim pėr rreth 25 minuta, ose derisa qepėt tė marrin ngjyrė kafe dhe tė zbuten. E heqim pjatėn nga furra dhe rritim temperaturėn nė 220 gradė Celcius.

Shtyjmė fetat e qepės dhe tė portokallit nė buzėt e jashtme tė pjatės sė pjekjes dhe vendosim filetot e salmonit nė qendėr. Sezonojmė me gjysmėn e mbetur tė pėrzierjes sė erėzave.

Trazojmė sė bashku lėngun e portokallit, lėngun e limonit dhe mjaltin nė njė tas tė vogėl. E hedhim nė mėnyrė tė barabartė mbi salmon.

I pjekim nė furrėn e nxehur qė mė parė pėr 12 deri nė 15 minuta ose derisa salmoni tė bėhet i errėt nė qendėr.

Heqim filetot nė pjatėn ku do t'i shėrbejmė dhe i hedhim portokallin e pjekur. Zbukurojmė filetot me qepė tė pjekura dhe feta portokalli tė freskėt.

Gatim tė mbarė dhe ju bėftė mirė!


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
EF;)-

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.