Perspekti - Kastraveca Turshi
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kastraveca Turshi

Pėr pėrgatitjen e turshive pėrdoren fuēi druri, enė balte ose qelqi. Ena duhet tė lahet mirė dhe tė shpėlahet me ujė tė valuar.

Kastraveca turshi
Kastraveca turshi
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 16/08/2016 15:42, Ndryshuar: 17/08/2016 00:13
>

Pėr 10 kilogramė kastraveca duhen:

ujė, 5 litra

kripė, 2 filxhanė ēaji

selino

kopėr, disa fije

uthull, 4 gota uji ose acid acetik 1/2 gote uji

Pėrgatitja:

Pėr turshi pėrdoren kastraveca tė vegjėl me lėkurė tė hollė, mundėsisht tė njė madhėsie, dhe tė freskėt. Mė parė pėrgatitet shėllira dhe lihet tė ftohet. Nė qyp ose nė njė enė qelqi shtrohen gjethe dushku ose vishnje, kopėr dhe vendosesn kastravecat e larė vertikalisht. Pas ēdo shtrese shtrohen gjethe vishnje ose kopėr. Mbulohet me kapak druri qė tė futet brenda enės, sipėr i vihet njė gur, i hidhet uthulla ose acid acetik dhe shėllira, e cila duhet tė mbulojė kastravecat; ena siper duhet tė lihet 10-15 centimetra bosh. Mbulohet me napė tė pastėr dhe vendoset nė vend tė freskėt. Turshia ėshtė gati pas 30-40 ditėsh. Sipas dėshirės, gjatė pėrgatitjes, turshisė mund ti hidhet rigon, hudhra etj.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
$VU5D

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė