Perspekti - Patėllxhanė Turshi
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Patėllxhanė Turshi

Pėr pėrgatitjen e turshive pėrdoren fuēi druri, enė balte ose qelqi. Ena duhet tė lahet mirė dhe tė pėrvėlohet me ujė tė valuar.

Petėllxhanė Turshi
Petėllxhanė Turshi
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/09/2016 15:57, Ndryshuar: 16/10/2017 22:22

Pėr 10 kilogramė patėllxhanė duhen:

kripė, 2 e 1/2 filxhanė ēaji

majdanoz, 6 tufa mesatare

selino 2-3 gjethe

hudhra tė qeruara, 2 filxhanė ēaji

disa gjethe rrushi

speca, 2 kilogramė

uthull 4 gota uji

Pėrgatitja:

Zgjidhen patellxhanė ngjyrė vjollcė dhe tė butė, pastrohen nga bishti, priten nė formė konike, u bėhet nė mes njė prerje pėr sė gjati dhe vihen nė ujė me kripė pėr 25-30 minuta, qė tu dalė hidhėsia. Pastaj zihen nė ujė tė valuar me kripė pėr 5 minuta, duke u kujdesur qė tė mos zbuten shumė. Kullohen, vendosen nė tavė duke u vėnė njė peshė sipėr qė tė kullojnė.

Merren speca tė llojit me tul (jokapi) grihen nė rripa tė hollė, pėrziihen me majdanoz, selino, hudhra tė grira dhe kripė, spec djegės dhe mbushen patėllxhanet; pas mbushjes, shtrydhen qė t'u dalė uji qė kanė. Nė enė shtrohen me rradhė dhe bėhet ndarja e shtresave me gjethe rrushi; kėshtu veprohet sa tė mbarohen tė gjithė patėllxhanėt. Sipėr u vihet njė kapak i shėshtė, mbi tė njė gur. Shtohet uthull, mbulohet me napė dhe lihet nė vend tė freskėt qė tė fermentohet. Patėllxhanėve, sipas dėshirės, mund edhe tė mos u hidhet uthull; lihen vetėm me lėngun e tyre. Po t'i ruajmė turshitė pėr njė kohė mė tė gjatė, patėllxhanėve, pasi rreshtohen u hidhet sipėr shėllirė e pėrgatitur dhe uthull.

Ju bėftė mirė!


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
NS(P'

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė